Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Psi a kočky se zřejmě nakazí novým koronavirem od svých pánů snadno

Výsledky zatím zřejmě největší analýzy výskytu viru SARS-CoV-2 u doma chovaných zvířat naznačují, že mohou být infikována poměrně lehce. A zdá se, že stejně jako u lidí jsou k nákaze náchylnější samci.
Jak to myslíte, že mě může nakazit?

Jak to myslíte, že mě může nakazit? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Virus SARS-CoV-2 sice mezi lidi pronikl ze zvířecí říše, dnes se ovšem po světě šíří především mezilidským přenosem. Ovšem ne výhradně. Pozitivní testy měla i zvířata, která se v lidské blízkosti pohybují. Od běžných domácích psů a koček, přes tygra v newyorské zoo až po norky ve velkochovech ve Španělsku či Nizozemsku.

Nákaza u zvířat ve většině případů probíhá poměrně mírně, v případě většiny zatím zkoumaných druhů snad ještě mírněji než u lidí. (Dodejme, že pro desítky tisíc norků byla nákaza „smrtelná“, ale jen proto, že byli utraceni). Ale jak často se vlastně nakazí? Často, běžně?

To zatím zcela přesně nevíme. Údajů o tom, jak je mezi domestikovanými zvířaty virus rozšířen, je málo – většina vědců se z pochopitelných důvodů spíše zaměřila na problémy lidských pacientů. Mezeru v poznání alespoň v malé míře napravuje nedávno zveřejněná práce mezinárodního vědeckého týmu vedeného Nicolem Decarem z univerzity v italském Bari. Jejich výsledky zatím nevyšly v žádném vědeckém časopise, předběžně byly zveřejněny na severu medRxiv.org.

Tým provedl testy na virus u několika set domácích zvířat z různých italských provincií, především z Lombardie, která byla na jaře zasažena virem nejvážněji. Do průzkumu bylo celkem zahrnuto 540 psů a 277 koček, z Lombardie bylo 306 psů a 175 koček.

Akutní nákaza ne, protilátky ano

Testy se prováděly dvojího druhu: nejprve PCR, které mohou odhalit probíhající infekci. Ta u žádného zvířete nebyla zjištěna. Ani u těch, která v okamžiku testování měla nějaké příznaky dýchacích obtíží, ani u těch, která žila v domácnosti s (kolem doby testování) infekčním majitelem. To by mohlo nasvědčovat tomu, že zvířata nákazu rychle „přechodí“ a virus nešíří dlouho, píší autoři. Dodejme ale hned, že je to pouze hypotéza, která sedí na pozorované skutečnosti, ale nemusí být nutně pravdivá.

V druhé fázi pak probíhalo zkoumání přítomnosti protilátek u zvířat. A tady se ukázalo, že populace zvířecích mazlíčků je do jisté míry promořena. Vědci odhalili protilátky u 13 psů (3,35 procenta z celkového počtu) a šesti koček (cca čtyři procenta zkoumaných).

Podobně jako u některých testování protilátek u (dvounohých) Čechů by se mohlo zdát, že může jít o důsledek nepřesnosti testů, byť autoři v práci neuvádí parametry použitých testů, což se však v tomto případě nezdá příliš pravděpodobné. Autoři nepoužívali „rychlotesty“ z kapilární krve, ale obecně řečeno přesnější testy z krevního séra.

Navíc výsledky nevypadají náhodně, jak by se dalo čekat v případě, že by šlo prostě o chybu testů. Podstatně více zvířat totiž bylo pozitivních v domácnostech, ve kterých měl někdo z jejich pánů testem potvrzenou nákazu virem. Stopy přítomnosti protilátek mělo 6 ze 47 psů z takových domácností (tj. 12,8 procenta). U koček vzhledem k jejich nižšímu počtu není rozdíl tak veliký; pozitivní byla jedna z 22 koček, které žily v covid pozitivních domácnostech (4,5 procenta).

Počty zaznamenaných domácích mazlíčku s přítomností protilátek proti virus...

Počty zaznamenaných domácích mazlíčků s přítomností protilátek proti viru SARS-CoV-2 zachycených v rámci průzkumu provedeného vědci z univerzity v italském Bari (modře počty koček, zeleně psů). Na levé mapce jsou vyznačeny jednotlivé italské regiony, vpravo pak jednotlivé oblasti v rámci Lombardie.

Mláďata jsou na tom nejlépe?

Nápadné také je, že testy neodhalily stopy nákazy velmi mladých zvířat (mladších jednoho roku). Což by mohlo naznačovat, že u psů a koček jsou podobně jako u lidí „mláďata“ schopná se viru bránit lépe (není to zcela nečekané, stejný jev se projevil i u zvířat, která byla v rámci jiných pokusů nakažena úmyslně). Na druhou stranu, vzhledem k poměrně nízkým absolutním počtům takto mladých zvířat, to může být náhoda. Zvířat mladších jednoho roku bylo v experimentu jen 30, takže statisticky řečeno není nula nečekaný výsledek.

V případě psů se zdálo, že minimálně u nich byl rozdíl mezi pohlavími. Protilátky měli častěji psi než feny – u lidí bývá vyšší procento zachycených případů nákazy v mužské populaci než mezi ženami, a muži také mívají častěji vážnější průběh.

Výsledky tedy naznačují, že nákaza virem SARS-CoV-2 není u zvířat žijících v domácnosti nic výjimečného. Na základě protilátkových testů se „promoření“ zdá být podobné jako u lidí. Zatím získané výsledky příliš nenasvědčují tomu, že by naši domácí mazlíčci byli důležitými přenašeči; infekce u nich probíhá mírně a virových částic produkují zřejmě méně než lidé. Ale na ně se virus zřejmě šíří vcelku ochotně.

Samozřejmě, jedna studie nám neřekne zdaleka všechno. Výsledky mohou být z mnoha různých důvodů zkreslené např. nějakými italskými specifiky či třeba i chybou autorů. V tuto chvíli tak například nelze říci, zda výsledky platí i pro Česko, ale časem bychom se to mohli dozvědět.

Tým z České zemědělské univerzity chce podobné zmapování rozšíření nákazy provést i u českých mazlíčků. Sběr probíhal již během jara a léta, vzorků se však zatím nesešlo dost, a tak autoři chtějí rozjet „nové kolo“.

Autor:
  • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kobliha s béžovou polevou. Náš vesmír je možná konečný a docela malý

Premium Náš vesmír má podle astrofyziků tvar 3D americké koblihy a barvu kosmického latté. Pokud by byly tyto předběžné...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

Obří ptakoještěr kvecalkoatlus možná zvládal cesty mezi kontinenty

Jeden z největších létajících tvorů všech dob byl azdarchidní ptakoještěr druhu Quetzalcoatlus northropi. O těchto...

Budoucnost běhání je v 3D tisku. Toto jsou tenisky, které vám pomohou zrychlit

Advertorial Už několik let směřování světa módy a designu určují nejnovější technologie včetně 3D tisku. Posledním kouskem, který...

Člověk budoucnosti. Tušíme, jak se člověk změní za milion let?

Přirozenou cestou se může změnit barva naší kůže, rysy v obličeji a tělesné parametry. Umělou cestou může společnost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...