Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anticena Bludný balvan nově tíží Radu Českého rozhlasu nebo čtení z oka

Klub českých skeptiků Sisyfos již posedmnácté vyhlašoval cenu Bludný balvan. Ta má upozorňovat na jednotlivce a skupiny, kteří prosazují pavědecké metody nebo se jim dávají prostor bez korekce.

Pozvánka na předávání Bludných balvanů. | foto: Sisyfos

Ani letos neměla porota o adepty na cenu Bludný balvan nouzi. Ta od roku 1999 oceňuje všechny, kdo matou veřejnost tím, že nevědecké metody podávají jako exaktní.

„Posuzovali jsme více než 80 došlých nominací, což je o něco méně než obvykle. Startovní pole bylo však mimořádně vyrovnané, takže první zasedání se protáhlo až do bílého rána,“ popisoval s nadsázkou první výběrové kolo Jiří Grygar, který má na starosti popularizaci klubu Sisyfos.

Letos cenu získali převážně alternativní medici a zdravotnická zařízení, ale mezi oceněné pronikla i Rada Českého rozhlasu. Někteří ocenění šli ve šlépějích již dřívějších laureátů ceny.

Štítná žláza jako štít

Zlatý balvan skeptici přisoudili lékaři Janu Hnízdilovi „za diskreditaci psychosomatické medicíny“ a královéhradecké fakultní nemocnici kvůli provozování tradiční čínské medicíny.

Hnízdil podle skeptiků na svých přednáškách s chutí vysvětluje, že „věda není nic jiného než potvrzování pravdy lidových přísloví“. Místo skutečných diagnóz prý chrlí lidová moudra. Mimo jiné údajně posluchačům řekl, že štítná žláza se jmenuje podle toho, že je emočním štítem, a proto s ní mají častěji problémy ženy, protože „muži si své emoce vybijí na fotbale nebo v hospodě“.

Lékař, který dříve sám býval aktivním členem klubu skeptiků, si trofej jako jediný z oceněných přišel převzít. S nadsázkou uvedl, že si ceny velmi váží. „Vědeckou medicínu mám ve velké úctě. Nemám žádné léčitelské schopnosti, neposkytuji žádnou zázračnou energii, protože té vlastní mám velmi málo. Pacientům vysvětluji souvislosti s jejich nemocemi. Slibuji, že se budu ze všech sil snažit rozvíjet česko-čínskou medicínu, zlatý kámen vydražím a peníze věnuji na vybudování kanálu Dunaj - Odra - Labe,“ prohlásil za potlesku auditoria Hnízdil, který svůj projev zahájil v čínštině.

Právě za čínskou medicínu „uspěla“ při rozdávání cen Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde od loňského září funguje ambulance tradiční čínské medicíny. Skeptici tento směr označili za „náhražku vědecké medicíny založenou na čchi a meridiánech“. Poukázali na to, že neexistuje dostatek důkazů o jeho objektivním působení. Ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula ČTK řekl, že se názoru skeptiků může jen smát. „Je dostatek důkazů, že metody tradiční čínské medicíny fungují,“ řekl a zmínil například bylinné preparáty a akupunkturu. Zkušenosti čínské medicíny navíc podle něj úspěšně využívá i celá řada západoevropských či amerických nemocnic. Konkrétní studie a zdravotní ústavy však neuvedl.

Místo rozborů a skenování stačí pohled na tělo

Stříbrné balvany získali psycholog Ján Šramo a Rada Českého rozhlasu. Šramo „zaujal“ tím, že propaguje antropologickou biotypologii. V ní není k diagnostice pacienta zapotřebí pohovorů, dotazníků ani testů, postačí vyhodnotit vnější znaky lidského těla. „Je to úžasné matení veřejnosti, návrat k dávno překonaným badatelským představám a k nefalzifikovatelné magii,“ konstatoval klub Sisyfos s tím, že dnešní medicína se naopak obrací k nezjevnému: analýze krve a tkání nebo zobrazení vnitřních orgánů.

Rozhlasoví radní si anticenu vysloužili za „odstrašující příklad zdůvodnění, proč Český rozhlas Dvojka vysílal pavědecké díly v seriálu Kupředu do minulosti“. Posluchači, který si stěžoval na zveřejňování neověřených informací, rada odpověděla, že úkolem Českého rozhlasu je „dávat prostor také alternativním náhledům“. V pořadu hovořilo i několik držitelů Bludných balvanů z předchozích let, přičemž podle skeptiků vystupovali jako úctyhodní experti a ve studiu neměli žádného oponenta.

Čtení nemoci z oka

Bronzovým balvanem pak byli oceněni oční lékař Libor Němec a rehabilitační oddělení příbramské nemocnice. Vyškovský zastupitel Němec dostal cenu za to, že praktikuje i iridologii, tedy určování diagnózy z oční duhovky. Podle skeptiků se „odklání k podivným praktikám, které jsou sotva v zájmu pacientů“. Citují přitom mimo jiné německého oftalmologa profesora Eugena Schrecka, který na toto téma prohlásil: „Stojíme zde před neslýchaným paradoxem a groteskou až absurditou, v celém lékařství ojedinělou, která spočívá v tom, že lidé chtějí poznávat nemoci z normální tkáně.“

V Příbrami pak skeptikům vadí to, že nemocnice pacientům nabízí placené „podivuhodné procedury, na lékařských fakultách dosud nevyučované“, například detoxikační medové masáže, magnetoterapii či elektroakupunkturu.

V posledních ročnících se tak klub Skeptiků zaměřuje na problematiku zdraví, kde mohou nekritické metody způsobit největší škody.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...