TP Link Wi-Fi Smart Plug With Energy Monitoring

TP Link Wi-Fi Smart Plug With Energy Monitoring | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nevypnuli jste žehličku? S adaptérem od TP-Linku to na dálku vyřešíte

  • 63
Pomocí adaptéru TP-Link HS110 můžete elektrické spotřebiče zapínat a vypínat z aplikace v mobilním telefonu, a to i na dálku přes internet. Na displeji zároveň vidíte aktuální spotřebu připojených spotřebičů i statistiky uplynulých dnů.

Zprovoznění je jednoduché. Do chytrého telefonu nainstalujete aplikaci Kasa, adaptér zastrčíte do zásuvky a počkáte na světelný signál. Poté v aplikaci spustíte proces vyhledávání adaptéru (sama telefon/tablet dočasně přepne na wi-fi síť vytvořenou adaptérem), vyberete si jeho název, ikonu kterou bude dále v menu aplikace reprezentován, a uložíte heslo své domácí wi-fi sítě, ke které bude připojen. A pak již zbývá jen zapojit vidlici spotřebiče, který bude adaptérem spouštěn, vypínán a měřen.

Co lze zapojit?

Zapojit lze prakticky jakýkoli spotřebič či spotřebiče do maximálního odběru 3 680 W (tj. proud 16 A při napětí 230 V). Jen musíte uvážit, že některé spotřebiče (typicky ty se stand-by) nemají tento „tvrdý“ způsob vypínání rády.

Adaptér je určen pro vidlice typu C a F, E se použít nesmějí.

Naopak zapojit lze do zásuvek typu E i F.

U těch však můžete využívat měření spotřeby a dálkové vypínání využít při odjezdu na dovolenou nebo třeba při bouřce (samozřejmě, při zásahu blesku do vedení k domku by takovéto oddělení spotřebičům nepomohlo, ale ušetříte je případného kolísání a menších přepětí).

Do adaptéru lze zastrčit vidlici německého typu Schuko (typ F), bezpečně tak lze připojit naprostou většinu modernějších spotřebičů s třížilovým přívodem a všechny dvoužilové (typ C). Zástrčky, které nemají boční kontakty zemnícího vodiče (typ E), typicky u starších spotřebičů, se použít nesmějí.

Co adaptér umí?

Především spínat. Připojený spotřebič můžete vypnout a zapnout stiskem tlačítka přímo na adaptéru, nebo lépe ikonou v aplikaci. Tou můžete ovládat větší množství adaptérů najednou, takže vše potřebné zapnete či vypnete z jednoho místa.

Můžete vytvořit časový plán, podle nějž bude adaptér spotřebiče zapínat nebo vypínat. Mohou se lišit jednotlivé dny v týdnu nebo vybrané dny opakovat. Snadno tak nastavíte spuštění elektrického topení na chatě a pokud se rozhodnete nejet, na dálku jej zase zrušíte. Tedy pokud tam máte internet.

Nastavení časového plánu, časovače a programu „v nepřítomnosti“.

Potěší časovač, který po uplynutí nastaveného času spotřebič zapne, nebo naopak vypne.

Poslední spínací funkcí je režim „away“ (tj. „v nepřítomnosti“ - aplikace zatím nemá českou verzi), která v nastaveném časovém rozpětí spotřebič (například rádio nebo lampu) náhodně rozsvěcí a zhasíná, čímž pro okolí vytváří iluzi přítomnosti v bytě či domě.

Měření spotřeby

Ačkoli to tak na první pohled kvůli absenci displeje nevypadá, adaptér umí i měřit spotřebu energie. V aplikaci tak můžete sledovat aktuální příkon, spotřebovanou energii za aktuální den a souhrn za poslední týden nebo 30 dnů, v obou případech denní průměr a celkovou spotřebu.

Měření spotřeby lze považovat za přesné, hodnoty se prakticky neliší od našeho „referenčního“ EM 3000 od Voltcraftu. Samotný adaptér má spotřebu kolem 1,7 W.

V aplikaci Kasa lze jednotlivé připojené adaptéry zapínat a vypínat a sledovat jejich spotřebu.

Škoda, že aplikace nenabízí i záznam minimální a maximální spotřeby nebo nezobrazuje i jiné údaje (například napětí v síti) a neumí podle sazby spočítat cenu odebrané energie. Nelze však vyloučit, že tyto funkce přibudou s aktualizacemi firmwaru a aplikace.

Rozumí si s Alexou. Což nám příliš nepomůže

Adaptér „Wi-Fi Smart Plug With Energy Monitoring“ je koncipován jako samostatné zařízení a na zapadnutí do konceptu automatizovaného chytrého domu není připraven, a tudíž triky typu „když se otevřou dveře, rozsviť lampu“ s ním realizovat nelze.

Jedinou výjimkou je podpora hlasové asistentky Alexa, potažmo systému Amazon Echo. To sice můžete používat i ve své domácnosti, ale oficiálně se v Česku neprodává a český jazyk pochopitelně podporován není. Tuto funkcionalitu jsme proto nevyzkoušeli.

Adaptér HS110 od TP-Linku je podle nás povedené zařízení za přijatelnou cenu 1 199 korun. Potěší zejména možnost plné kontroly a ovládání i přes internetovou síť.