ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tisíce větrných turbín přišlo o ovládání přes satelit. Asi kvůli hackerům

  • 55
Německá energetická společnost Enercon oznámila, že přišla o vzdálenou správu asi 5 800 větrných elektráren, které spravuje. Na vině je patrně kybernetický útok, který začal spolu s invazí na Ukrajinu.

Až 11  gigawattů elektrické energie může dodávat do sítě 5 800 větrných elektráren instalovaných ve střední Evropě, které byly postiženy hackerským útokem. Společnost Enercon v úterý oznámila, že je nyní nedokáže plně ovládat.

„Vzhledem k masivnímu narušení satelitního spojení v Evropě je v současné době možné vzdálené monitorování a ovládání tisíců konvertorů větrné energie (WEC) ENERCON pouze v omezené míře. Dotčená WEC zůstávají v provozu a produkují čistou obnovitelnou energii. Do vyřešení problému budou pracovat v automatickém režimu a jsou v zásadě schopné samostatné a nezávislé regulace,“ píše společnost ve svém prohlášení.

Tímto pravděpodobně hackerským útokem však nebyla postižená jen tato společnost, podle firmy se to dotklo asi 30 tisíc satelitních terminálů po celé Evropě, tedy zařízení, které komunikují s družicemi. 

Problém nastal ve čtvrtek 24. února v ranních hodinách, kdy firma zaznamenala „masivní narušení“ komunikace se satelitní sítí. Podle firmy zatím nebyla zjištěna přesná příčina tohoto výpadku, ale podezření padá na kybernetický útok. Navíc je zde vidět časová souvislost se zahájením války na Ukrajině. 

Podle odborníků oslovených deníkem Handelsblatt mohou být příčiny tři.  Spojení mohl narušit kybernetický útok, kdy mohli útočníci proniknout do počítačové sítě satelitních operátorů. Nebo přichází v úvahu i elektronické rušení, kdy je spojení záměrně rušeno. Třetí možností je vyřazení pozemních stanic, které mohly být zničeny při raketovém útoku.

Firma se následně obrátila na německý bezpečností orgán BSI, který má na starosti informační bezpečnost a který nyní příčinu výpadků vyšetřuje. Výsledek zatím není k dispozici, ani nebylo upřesněno, přes kterého operátora byly větrné turbíny ovládány. 

Může, ale nemusí, to však souviset s prohlášením společnosti Viasat, která si také stěžovala na výpadek svých internetových služeb v době zahájení útoku. 

„Vyšetřujeme a analyzujeme naši evropskou síť a systémy, abychom identifikovali hlavní příčinu, a přijímáme další síťová opatření, abychom zabránili dalším dopadům, zatímco se snažíme obnovit služby postiženým zákazníkům,“ uvádí firma v prohlášení.

Vraťme se ovšem ke společnosti Enercon, která vysvětluje, že výpadky spojení nemohou krátkodobě chod větrných turbín ohrozit. To i přesto, že výpadek omezil údržbu některých větrných turbín. Dokud nebude obnoven dálkový přístup, musí mít firma v pohotovosti servisní pracovníky, aby v případě poruchy zkontrolovali jednotlivé systémy.