Hit na Vánoce? Amazon vsadí vše na nový sedmipalcový tablet Kindle

aktualizováno 
Místo toho, aby soupeřil s iPadem na poli velkých tabletů, uvede prý největší on-line knihkupectví svou čtečku Kindle s barevným dotykovým displejem. Od ostatních tabletů s Androidem ji bude odlišovat nízká cena, plná integrace všeho od Amazonu a výrazné slevy na filmy, hudbu i knihy.

Takto vypadá aplikace Kindle na tabletu iPad. Brzy by měl Amazon uvést svůj vlastní barevný tablet s LCD displejem, zařízení s elektronickým inkoustem zůstanou v prodeji i nadále | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Sedmipalcový tablet Amazon Kindle je téměř dokončen. Vývojáři dokončují upravený operační systém na bázi Androidu. Tablet by se měl dostat na americký trh tak, aby se stal vánočním dárkem číslo jedna. Tvrdí to redaktor MG Siegler z technologického magazínu TechCrunch. Pod podmínkou, že nebude zveřejňovat obrázky, mu jeho zdroj u firmy Amazon dovolil si s prototypem tabletu hodinu hrát.

Zaujala ho především jednoduchost a naprostá provázanost se službami Amazonu a značkou Kindle. "Ovládací rozhraní je zcela amazoní a kindlí. Černá, tmavě modrá, sem tam oranžová. Hlavní menu vypadá jako kolotoč v Cover Flow v iTunes a zobrazuje veškerý obsah, který v zařízení máte: knihy, aplikace, filmy apod. Pod kolotočem je základní menu, kam si můžete uložit oblíbené položky," uvádí Sieger. "Jednoduše řečeno: nevypadá ani v nejmenším jako androidí tablety, na které jsme zvyklí."

Amazon chce utvořit slavnou alternativu k iPadu

Amazon Kindle zcela změnil trh s knihami a koncept elektronických knížek proměnila firma v realitu. Černobílá čtečka s elektronickým inkoustem je oblíbená pro své jednoduché ovládání i snadné nakupování obsahu. Nyní se chce zřejmě Amazon prorazit se značkou Kindle i na trhu s tablety. Tomu nyní s přibližně 80 % dominuje iPad. Ostatní výrobci, obvykle využívající systém Android, se dělí o zbytek.

Podle Grega Kumparaka ze serveru TechCrunch jde o geniální tah - místo, aby se Amazon přidal k zástupu "těch dalších androidích tabletů podobných iPadu", zaměří se pouze na praktickou sedmipalcovou velikost - tedy velikost jejich nejoblíbenější čtečky Kindle. Cena 250 dolarů za plnohodnotný tablet, schopný přehrávat hudbu a filmy, prohlížet internet a instalovat řadu aplikací z Amazon Appstore je více než přijatelná. V současnosti je nejlevnější iPad k mání za 499 USD.

Operační systém amazoního tabletu je založen na Androidu (pravděpodobně verzi 2.2), ale tato skutečnost je u něj znát mnohem méně, než u ostatních tabletů. Amazon chce svou větev systému nadále vyvíjet odděleně (tzv. fork) a co nejvíce jej prolnout cloudovými službami, které Amazon nabízí už teď.

V tabletu má také, alespoň prozatím, chybět GPS a 3G modul. Do budoucna lze spekulovat, že Amazon zkusí uživatelům nabídnout podobně cenově výhodné celosvětové připojení, jako u Kindle 3G.

A co elektronický inkoust?

Mnoho uživatelů Kindle se teď možná zděsí, že se Amazon odkloní od elektronického papíru - přitom právě displej e-ink s fantastickou čitelností má zásadní podíl na popularitě čteček Kindle.

Podle všeho se ale konec elektronického papíru nekoná. Amazon chce vytvořit druhou, dražší kategorii - tablety - která poběží souběžně s levnější kategorií elektronických čteček s populárním e-inkem.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nosič s raketoplánem na zádech a přelet rodiště Nicka Twispa

Nosič Boeing 747 SCA (Shuttle Carrier Aircraft) a raketoplán Enterprise

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) provozoval dva Boeingy 747 upravené do role nosičů raketoplánů. Jeden z...

Nejslavnější tramvaj světa T3 vznikla v Československu

Oblíbeným motivem pro propagační fotografie moderní pražské tramvajové dopravy...

Do historie tuzemské městské hromadné dopravy se výrazně zapsala tramvaj T3. Ta byla i v obrovském množství exportována...

Těla byla nahá, v šatech odešli povstalci. Následky havárie letu OK-584

Letoun DC-3 "Dakota" v barvách ČSA na ruzyňském letišti

Trosky letu OK-584 jsou rozesety na úpatí řeckého pohoří Taygetos. Na místo havárie se z ČSA vydává Josef Hubáček a...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz