Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Huawei bojuje s panikou: Přijďte si všechny naše systémy otestovat sami

  12:35
Brusel (Od zpravodaje Technet.cz) - Přístup ke všem technologiím a souvisejícím zdrojovým kódům budou mít klienti společnosti Huawei i z nového Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti v centru Bruselu. Ušetří si tak případnou cestu do Shenzenu. Čínský gigant tak chce posílit důvěru ve své produkty a služby.
Vstupní hala Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti

Vstupní hala Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V pondělí 5. března bylo v Bruselu otevřeno Evropské centrum pro zajištění kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei. Klienti a potenciální klienti čínského IT giganta si zde mohou otestovat zabezpečení veškerých hardwarových a softwarových produktů společnosti. Ověřit mohou například, zda a jak budou dané produkty splňovat lokální bezpečnostní pravidla a standardy, nebo otestovat jejich zabezpečení jako takové. K dispozici k analýze budou mít i zdrojové kódy softwarových produktů. 

Možnost analyzovat zdrojové kódy je v IT světě velmi neobvyklá. Podle vyjádření výzkumníka oxfordské univerzity Lukazse Olejnika pro The Independent však ani takový audit - v izolované podobě a omezeném rozsahu - nemůže garantovat, že je vše z bezpečnostního hlediska vše v pořádku. I tak to ale považuje za hezký projev otevřenosti.

Podle šéfa oddělení kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei Johna Suffolka bude testování probíhat zcela v režii klientů. „Do procesu testování nebudeme nijak zasahovat. Chceme, aby si klienti přivedli vlastní specialisty a testery, případně vlastní testovací nástroje, ať již softwarové, nebo hardwarové. Teprve pokud by byl zjištěn nějaký problém, budou naši specialisté spolupracovat na jeho odstranění.“

100% bezpečnost nelze garantovat

Mimo jedné serverovny s řadami volných racků připravených pro testovací instalace, která je součástí „testovací laboratoře“, připomíná většina bezpečnostního centra spíše klasické kanceláře. Klíčové je totiž zabezpečené spojení do sídla společnosti v Shenzenu, kde se veškeré technologie nacházejí. Pracovat se tak zpravidla bude pomocí vzdáleného přístupu. 

Během vystoupení předcházejících otevření bezpečnostního centra se prakticky všichni hovořící včetně pozvaných hostů shodli na tom, že zcela stoprocentní bezpečnost IT systémů není možné nikdy garantovat.

Klíčová je proto otázka důvěry jak v dodavatele daného systému, tak v produkty jako takové. A právě možnost vše otestovat zcela ve své režii a přímý přístup ke zdrojovým kódům softwarového vybavení má tuto důvěru prohlubovat.

„Dnes je toto centrum potřeba více než kdy jindy,“ pronesl na úvod svého projevu aktuální šéf společnosti Ken Hu a hned dodal: „Víte, o čem mluvím.“ 

Věděli samozřejmě všichni.

Trable čínského giganta

Společnost Huawei neprožívá nejveselejší období. U nás k tomu významně přispělo vydání varování českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost: „Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.“ První na seznamu byla právě společnost Huawei, druhá - a poslední - ZTE.

8. února 2019

Nahnuté to však má Huawei v klíčových infrastrukturách více zemí, například v USA, Velké Británii, Austrálii, Japonsku nebo mnoha zemích Evropy.

National Intelligence Law

Velice zjednodušeně: Tento zákon dává zpravodajským službám pravomoc vyžadovat po jednotlivcích i firmách součinnost při provádění špionáže na území Číny i mimo něj.

Státním orgánům navíc dává právo v širokém rozsahu monitorovat a vyšetřovat jednotlivce i společnosti doma i v zahraničí. 

Mrzuté pro všechny strany však je, že mimo provázání zakladatele a prezidenta společnosti Huawei Rena Zhengfeie s Čínskou osvobozeneckou armádou a černým mrakem v podobě aktuálně platného čínského zákona o zpravodajských službách, nejsou veřejně známé žádné důkazy o narušení bezpečnosti ani připravených zadních vrátkách (tj. backdoor) IT zařízení společnosti Huawei.

Některé informace, ze kterých vycházel například NÚKIB, jsou však v režimu utajení a jak v rozhovoru pro DVTV uvedl český kybernetický atašé v USA Daniel Bagge, je možné, že některé skutečnosti zveřejněny nikdy nebudou.

K těmto problémům samozřejmě v Bruselu směřovala i řada otázek přítomných novinářů. Právě dotaz na zákon „National Intelligence Law“ přiměl Vincenta Panga, ředitele Huaweie pro Západní Evropu k nezvykle rozčilenému projevu.

Podle jeho slov nebyla společnost Huawei čínskou vládou nikdy v historii k něčemu takovému oslovena. Připomněl dřívější projevy prezidenta společnosti Rena Zhengfeie, ve kterých důrazně prohlásil, že pokud by v budoucnu společnost Huawei měla posloužit špionáži, odmítne tuto povinnost splnit a pokud by to nebylo možné, raději společnost zruší. Pang také připomněl, že za 30 let působení nemusela společnost řešit žádné vážnější problémy s bezpečností svých produktů.

Do testovacích laboratoří zve i generální ředitel Huawei pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia. V pořadu Rozstřel mimo jiné řekl, že firma je obviňována z něčeho, co nikdy neudělala.

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 73 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 88 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 47 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Za kritiku vražda. Před 100 lety se stal Mussolini fašistickým diktátorem

v diskusi jsou 3 příspěvky

30. května 2024

30. květen 1924 je klíčovým okamžikem počátku totalitního režimu v Itálii. Právě tehdy získával...

VIDEO: „Závoďáky“ Bundeswehru se dvěma řidiči jezdily rychle vpřed i vzad

v diskusi je 1 příspěvek

30. května 2024

Obrněné průzkumné vozidlo Luchs bylo pro svou rychlost přirovnáváno k závodnímu vozu. Dále se...

Integrovaná střižna ve Windows s využitím AI posouvá možnosti tvorby videa

v diskusi nejsou příspěvky

30. května 2024

Z nějakého výletu, dovolené, oslavy či jiné zajímavé akce máte desítky fotografií, zajímavé...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...