Comdex: Den druhý

  19:01aktualizováno  19:01
Druhý Comdexový den byl ve znamení digitální fotografie. Pozornost vzbudil nový komunikátor Motorola Accompli 009 nadupaný funkcemi. Představeno bylo také pero. Nikoli však ledajaké, to prezentované dokáže psaný text pomocí miniaturní kamerky přenést rovnou do počítače či mobilu.

Jednorázový digitální fotoaparátDruhý Comdexový den pro nás začal snídaní, kterou pořádalo sdružení firem zabývajících se digitální fotografií. Během snídaně se diskutovalo o tom, jakým směrem se bude ubírat vývoj digitálních fotoaparátů v dalších letech. Závěr diskuse sdělující, že fotoaparáty se budou integrovat stále více s PDA a telefony nebyl asi příliš objevný. Také skutečnost, že se bude objevovat na jedné straně více profesionálních digitálních fotoaparátů a na straně druhé se očekává masivní příchod digitálních foťáků na jedno použití, málokoho z přítomných překvapila. Diskuse se zúčastnil také Paul Miller, který má ve firmě Motorola na starosti bezdrátový přenos zpráv. Miller hovořil o tom, jak důležitou roli bude v budoucnu hrát mobilní telefon právě v přenosu fotografií.

A byla to právě prezentace Motoroly, která po skončení diskuse byla obklopena množstvím zájemců. Pozornost zde budil především komunikátor Motorola Accompli 009. Tento komunikátor je vybaven barevným displejem, je tribandový a umí také GPRS. Značné pozornosti se těšil také miniaturní foťáček StyleCam firmy SiPix. Foťák o rozměrech 25x87x59mm může fungovat též jako webcam, zvládá maximální rozlišení 640x480 a v USAMotorola Accompli se prodává za 69 dolarů.

Odpoledne jsme měli možnost vyslechnout asi doposud jeden z nejživějších a nejzábavnějších projevů. Šéf Handspringu Jeff Hawkings mluvil nejprve o historii vývoje přenosných počítačů. Mimo jiné zmínil aktivity společnosti Microsoft v této oblasti, z nichž většina byla neúspěšná. Jako relativně úspěšný označil Hawkings operační systém PocketPC. Nicméně ani tomuto systému nedává šéf Handspringu velké šance. Podle Hawkingse je jedním z hlavních důvodů úspěchu mobilních telefonů a PDA jejich velikost. Z toho pohledu mu připadá nová aktivita Microsoftu Tablet PC jako naprostý omyl. V závěru projevu pak byl představen nový Handspring Treo, který spojuje PDA a mobilní telefon. K dobru Hawkings připojil historku o tom, jak k němu na jisté konferenci přišla pohledná finančnice, vzala si ho stranou a na stůl položila pager, mobilní telefon a Palm a řekla: „Všechny tyhle věci jsou opravdu dobrý, fakt je potřebuju, ale nechci je všechny sebou stále nosit.... Myslíš, že mi můžeš pomoct?“ No a protože finančnice byla dost pohledná a Hawkings je chlap, tak vznikl Handspring Treo..E-pen.

Odpoledne se konalo představení produktu, o kterém jsme mnohé netušili a jenž nesl jméno e-pen. Ředitel společnosti AB Anoto Christer Fahraeus představil digitální pero, které by mělo změnit formu, jakou si ukládáme poznámky, posíláme emaily nebo esemesky. E-pen na první pohled vypadá jako větší plnící pero a také tak funguje. Pokud však propiskou píšete na speciální papír, pero dokáže napsaný text přenést přes zabudované rozhraní bluetooth do počítače nebo mobilního telefonu. E-pen má v sobě zabudovánu miniaturní videokameru, která snímá téměř neviditelné tečky vytištěné na papíře a na základě toho si ukládá tahy perem do zabudované vnitřní paměti. Vzhledem k tomu, že e-pen byl vyvíjen pro Ericsson lze očekávat poměrně světlou budoucnost tohoto produktu.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Když komunistický papaláš začal v rozhlase huhlat, byla to sabotáž

Vysílací pracoviště rozhlasové stanice Praha. Mixážní pult - šest „šavlí“ je...

Proč se v Americe hrálo v rádiu převážně z desek a u nás z magnetofonového pásku? Protože náš rozhlas byl lépe...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Šlapolet a uvězněný ježek. Foglarovi dopomohly ke slávě vynálezy

Jaroslav Foglar

Legenda českého skautingu a úspěšný spisovatel literatury pro mládež Jaroslav Foglar, známý i pod skautskou přezdívkou...

Najdete na iDNES.cz