Zastaralé součásti Windows, které by již dávno měly být v důchodu

  • 101
Morální zastaralost dříve či později postihne každý produkt, službu či zařízení. I proto procházejí neustálým vývojem. A je to i případ operačního systému Windows. Nicméně tyto jeho součásti by si již určitě zasloužily odejít.
Ilustrační foto - počítač

Na úvod si pojďme přiznat, že morální zastaralost je subjektivní a věc názoru. Ovšem v některých případech je fungování za zenitem natolik evidentní, že se na něm shodnou snad všichni. Důvody, proč se stále udržují při životě, mohou být různé a lze o nich spekulovat, nicméně ty, které jsou aktuálně součástí Windows, včetně jedenáctek, jsou evidentně na konci svého životního cyklu.

S každou novou verzí operačního systému Windows dochází k jeho vývoji, aby byl modernější, jednoduší a určený široké skupině uživatelů. I proto jednou z nedávných evolučních změn byla nová Start nabídka, hlavní panel či kontextové menu. Velkým krokem bylo i zavedení konfiguračního panelu Nastavení. Ten vlastně nahradil zastaralou a vysloužilou funkci Ovládací panely. Nová podoba je moderní, dobře ovladatelná, tak proč Microsoft otálí s odstraněním staré varianty? Ale najdou se i další součásti.

1. Ovládací panely

Ovládací panely

Vypadají jako z minulého století a ony vlastně jsou. Ovládací panely byly skvělé, záměrně uvádíme byly, protože v současné době jak svým vzhledem, tak tím, co nabízejí, již nevyhovují současnému využití. A to jak ovládáním, tak funkcemi – určeny byly pokročilým uživatelům. Nabízejí snadný přístup k nejrůznějším nástrojům a funkcím pro správu operačního systému. Je sice pravda, že v některých případech nabídnou oproti Nastavení nějaké možnosti navíc, ale není jich tolik.

Protože jde především o jakousi starou možnost z jednoho místa konfigurovat maximum věcí ve Windows, jinými slovy často se spustí v separátní aplikaci, Microsoft se snažil funkce přesunout právě do moderního Nastavení (počínaje Windows 10). Začal s tím před mnoha lety a postupně pokračuje. V současné době by se dalo říci, že Nastavení obsahuje většinu potřebného, proto není důvod Ovládací panely udržovat dále při životě. Dříve nebo později jistě zmizí, ale prozatím existují jako redundantní nástroj, který koliduje se vzhledem a filozofií systému Windows. Na některé jeho součástí se zaměříme dále.

2. Vyčištění disku

Vyčištění disku

Dříve hodně užitečná funkce Windows, která především v dobách malých pevných disků pomáhala odstranit různé nepotřebné soubory, a tak uvolnit tolik drahocenné místo. Dnes, v dobách velkých disků, tak trochu postrádá smysl. Respektive čas od času je vítané zbavit se různých nepotřebných součástí, ale lze to jistě dělat mnohem efektivněji a moderněji. Nástroj Vyčištění disku spustíte zadáním stejnojmenné fráze do Start nabídky. Jakmile dojde ke spuštění, uvědomíte si, že toto přece do Windows 11 už rozhodně svým designem nepatří. Umožňuje odstranit nejen dočasné soubory systému, ale také vyprázdnit Koš nebo odstranit předchozí verze Windows (po aktualizaci).

Verze Windows 10 a 11 už naštěstí obsahují nový a vylepšený nástroj s názvem Úložiště. Ten je součástí konfiguračního panelu Nastavení a umožňuje mnohem lépe a efektivněji vyčistit vše, co souvisí s nepotřebnými soubory v počítači. Proto je původní čistič zcela zbytečným nástrojem a není důvod ho stále provozovat.

3. Aktivace funkcí systému Windows

Aktivace funkcí systému Windows

Operační systém má integrovanou celou řadu funkcí. Ty další lze přitom snadno přidat, a to i prostřednictvím integrované možnosti Funkce systému Windows (do Start nabídky Zadejte Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows). Objeví se menu, které působí skoro jako z minulého století. Umožňuje dodatečnou instalaci volitelných funkcí, jako je .NET Framework, Telnet, virtuální počítač, Linux subsystém atd. Nicméně i tato součást byla posunuta již do nové doby, konkrétně Nastavení (Aplikace -> Volitelné součásti).

Datuje se opět od Windows 10, tedy k dispozici je téměř osm let. Z ní je mnohem snazší přidávat nebo odebírat funkce operačního systému a rychle najít funkce, které potřebujeme, aniž bychom museli procházet seznamem jednu po druhé. Proto je původní panel funkcí zcela zastaralý a opět zbytečný.

4. Programy a funkce

Programy a funkce

Velmi podobně jako ten předchozí, je na tom panel Programy a funkce. Zatímco v dobách před Windows 10 byl vítanou možností, respektive alternativou k odinstalačním programům aplikací, dnes je plně nahrazen opět v Nastavení (Aplikace -> Nainstalované aplikace), kde se mimo jiné nachází i ty dlaždicové aplikace. Původní nástroj je součástí Windows od počátku, ale nenabízí možnost opravy a už vůbec nemluvíme o grafice odpovídající současné době či možnost odebrat dlaždicové aplikace.

5. Kontextové menu

Kontextové menu

Někdo ho prakticky nepoužívá, jiný bez něj nedá ránu. Řeč je o kontextovém menu, především o tom, které se objeví, kliknete-li na prázdné místo na pracovní ploše nebo na nějaký soubor či složku. Jeho nová podoba se vůbec poprvé po dlouhých letech objevila ve Windows 11. Je moderní, graficky povedená, nicméně minimalistická. To znamená, že nabízí jen několik možností. Ta původní nebyla tak líbivá, ale zase s ní šlo udělat mnohem více.

Obě nabídky v systému žijí vedle sebe, dokonce ta stará doplňuje tu novou. Pokud ji totiž vyvoláte, potom kliknutím na Zobrazit další možnosti se ukáže v plné síle. Jestliže nechcete zbytečně klikat, pak ji lze rovnou vyvolat tak, že před kliknutím myši stisknete a podržíte klávesu Shift. Zatímco v předchozích zmínkách existují mnohem lepší náhrady než ty původní, zde bychom byli za nějaký kompromis. Protože rozšířená nabídka nabízí potřebné funkce, na druhou stranu se stále nachází ve starém nelíbivém designu.

6. Obnovení a Zálohování

Obnovení a Zálohování

Nástroj Obnovení slouží k tvorbě bodu, který by dokázal počítač, respektive operační systém uvést do předchozího stavu. To znamená, například do stavu před instalací programu nebo změně nastavení. Zatímco dříve to byla v případě problémů možnost třeba i poslední záchrany, dnes už se téměř nevyužívá. Nahradila ji modernější podoba prostředí, které se opět nachází v Nastavení (Systém -> Obnovení). V ní jsou možnosti, jak řešit problémy s počítačem, nebo problémy, které mohou pomoci tyto možnosti vyřešit – nejen obnovou systému, ale třeba i spuštění s upřesněním nastavení či obnovou do továrního nastavení.

S obnovou souvisí i funkce pro zálohování. Tu starou najdete v ovládacích panelech. Její modernější podoba se schovává v integrované službě OneDrive, která nabízí možnost zálohovat nejen nastavení systému, ale i uživatelské prostředí, synchronizuje data napříč používanými zařízeními, ale i vybrané soubory.

Závěrem

Postřehli jste ve Windows další zdvojené nebo již zbytečné funkce? Dejte o nich vědět čtenářům v diskusi.