Co na nás Microsoft chystá s novým systémem, ukazují spekulace o Windows 12

  • 23
Microsoft údajně usilovně připravuje další generaci operačního systému Windows. Začínají se objevovat první náznaky, kdy by mohl přijít, zda bude zdarma, jaké hardwarové nároky by měl mít, a které nové funkce v něm lze očekávat.

Windows 12 přinesou asi ještě více umělé inteligence

Zdá se to jako včera, a přitom už jsou to dva roky, co vyšla zatím poslední verze operačního systému Windows. Jedenáctky přišly na trh 5. října 2021 a za svůj život již získaly několik vylepšení.

24. června 2021

I přesto je ani do dnešního dne uživatelé nepřijali s velkým nadšením. Ale nemusí věšet hlavu. Společnost Microsoft v brzké době přestane otravovat s výzvami na přechod k Windows 11, protože se připravuje další verze – tudíž Windows 11 půjde dost možná případně přeskočit. Špatnou zprávou je, že se tak zřejmě stane za více jak rok.

Kdyby Windows 12 měl přijít

Společnost Microsoft hlásala, že Windows 10 měl být poslední operačním systémem svého druhu a jak víme, nestalo se. Na místo kontinuálního upgradu přišel Windows 11 a podle dostupných informací to vypadá, že Microsoft přešel na tříletý aktualizační proces. Už tento článek naznačil, že nástupce Windows 11 je v přípravě, ale nemusí nést označení Windows 12.

Jestliže bude platit tříletý cyklus, potom by se další verze Windows měla objevit na podzim příštího roku, případně na přelomu příštího a následujícího roku. Jenže, jak o názvu, tak případném vydání, ale ani o možných funkcích není nic oficiálně známo, takže dostupné informace se zakládají prozatím na spekulacích. Případně by se dokonce mohlo stát, že nová generace Windows přijde jako velký upgrade Windows 11. Vše se totiž zatím odehrává za „zavřenými“ dveřmi, a dokonce ani v programu Windows Insider zatím nejsou žádné náznaky, že se blíží další generace Windows.

Budou zdarma?

Jedna z velkých otázek by mohla být, zda bude upgrade na Windows 12 opět zdarma. S největší pravděpodobností ano, ostatně model, který Microsoft aplikuje poslední roky se mu vyplácí. Sice z něj nezíská tolik finančních prostředků, na druhou stranu stále prodává i nové licence a v zájmu společnosti Microsoft je zavést novou generaci vždy co možná nejdříve mezi uživatele.

Takže zatímco samotná nová verze Windows 12 (např. s novým PC) nebude pravděpodobně zdarma (tak jako je tomu dnes) tak v případě upgradu bude jedinou povinností splnit určité hardwarové nároky – zajistit, aby byl počítač kompatibilní s operačním systémem.

Hardwarové nároky

Microsoft Surface Pro 9

S největší pravděpodobností Windows 12 bude mít jiné hardwarové požadavky. Zásadní změny se odehrály s příchodem Windows 11 a tak by tentokrát nemusely být tak dramatické. Tehdy vzbudily a vlastně stále budí poměrně dost emocí a jistou míru nepochopení od uživatelů. Jenže zavedení a vyžadování bezpečnostních funkcí, jako je TPM a Secure Boot mají opodstatnění a podle všeho není důvod je odebírat. Přestože za dva roky došlo k jistým posunům v hardwaru v současné době zřejmě přítomnost dalších nových technologiích v počítačích nebude vyžadována.

Jediné, o čem se zatím mluví, by mohlo být zřejmě navýšení kapacity operační paměti, ze 4 GB na 8 GB. Jinak neznáme další důvody, proč by nová generace Windows vyžadovala lepší hardware. Windows 12 tedy zřejmě budou fungovat na starých počítačích, nicméně může se stát, že neposkytnou všechny jeho funkce – více o tom níže. Každopádně, všechny dnes prodávané počítače dozajista budou podporovat Windows 12 při jeho uvedení na trh.

AI funkce

Současný boom umělé inteligence (AI), respektive využití technologie velkých jazykových modelů chatboty jako je ChatGPT či Google Bard, se dozajista musí projevit i ve Windows. Proto Microsoft zavádí novinky které by AI více využily. Tak například Malování má získat funkci generovat obrázky pomocí umělé inteligence, podpora OCR v aplikaci Fotoaparát se má objevit ve Windows 11 v blízké době. A AI pomocník jménem Windows Copilot je už rovněž venku.

Windows Copilot

Jde o vlnu, kterou si Microsoft rozhodně nenechá ujít. Ovšem ani výrobci hardwaru. Takže producenti mikroprocesorů pracují na integraci AI přímo do hardwaru. Pokud nebudou tyto vylepšené čipy systémem Windows 12 vyžadovány, může se stát, že některé funkce umělé inteligence nebudou dostupné, případně budou v PC s tímto systémem pracovat mnohem pomaleji.

Které další funkce můžeme očekávat

Protože nic oficiálně nebylo oznámeno, není jasné, které další nové funkce jsou v přípravě. Předpokládá se, že většina z nich je dávno ve vývoji. Dozajista se změny odehrají ve vzhledu a dost možná opět ve způsobu ovládání systému. Mezi klíčové funkce by mohl patřit plovoucí hlavní panel a vyhledávací lišta ve tvaru pilulky v horní části obrazovky. Což ostatně naznačila uniklá maketa uživatelského rozhraní. Panel widgetů a Centrum akcí jsou na ní rovněž v horní části obrazovky, nikoliv ve spodní části. Tím by se sytém podobal Mac OS, případně některé z distribucí Linuxu.

Nicméně stále uniklý koncept se nacházel v dost rané fázi a vše se může ještě hodně změnit. Windows 11 navíc poprvé po letech provedl velké změny na hlavním panelu, a pokud má tento koncept něco dokázat, Windows 12 provede ještě razantnější změny v prostředí, na které jsme si zvyklí.

Dost možná by se měly objevit nová zamykací a přihlašovací obrazovka optimalizované pro dotyk. Oznamovací centrum by mohlo seskupovat oznámení podle osoby nebo aplikace. Widgety by se mohly připínat na plochu. A objevit by se mohla rovněž dynamická tapeta využívající AI s efektem paralaxy na základě 2D obrazu. V zájmu Microsoftu je rovněž to, aby aplikace fungovaly samostatně a nebyly tak závislé na jádru systému. Respektive jde o to, aby core systému byl bezpečný a nebylo možné ho právě přes aplikace napadat.

Překvapení by mohlo být uvedení CorePC

Zapomínat nesmíme ani na to, že Microsoft už léta pracuje na projektu CorePC, což je snaha o modernizaci platformy Windows. Cílem by měl být modulární operační systém (univerzální Windows platforma), který by platformu zbavil starších funkcí a místo toho zavedl odlehčené rozhraní, nabízející rychlejší instalaci, aktualizaci a bezpečnost. CorePC se má údajně dotáhnout na Chrome OS. Je však otázkou, zda se má toto odlehčené prostředí objevit právě ve Windows 12, nebo spíše jako součást nového produktu.

Trochu to připomíná to, o co se Microsoft pokoušel s Windows 10X, což měla být verze Windows 10 navržená pro modernější zařízení. Nakonec byl tento vývoj ukončen. Nicméně trendem je vyvíjet svěží systémy, bez zbytečností, které by byly snadno ovladatelné tak, aby mohly konkurovat systémům jako je Chrome OS apod.

Závěrem

To je ve zkratce asi tak vše, co se o budoucí generaci Windows aktuálně ví. Dokud nebude něco oficiálně oznámeno, vše jsou zatím spekulace. A co vy? Jak se těšíte na novou verzi Windows. Jak byste si ji představovali a co byste přidali nebo naopak odstranili?