Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Winamp 2.60 - nejpopulárnější MP3 přehrávač v nové verzi

  0:20aktualizováno  0:20
Populární přehrávač MP3 souborů Winamp se po delší době dočkal nové verze 2.60. Jaké novinky pro nás připravila firma Nulsoft tentokrát, se dozvíte v naší recezni.
Winamp patří k programům, jež asi není třeba představovat. Nejoblíbenější MP3 přehrávač neustále vyvíjený od roku 1997 Justinem Franklem se stal hlavním pomocníkem MP3 hnutí, které změnilo zažité způsoby vnímání i distribuce populární hudby. Winamp rozšířil možnosti přehrávačů pomocí skinů, pluginů a zavedením MP3 streamingu. Aby mohl konkurovat universálním přehrávačům, podporuje stále větší počet zvukových formátů včetně zvukových CD. Výrobce Winampu firma Nullsoft se v loňském roce stala součástí internetového kolosu AOL (America On Line) a přehrávač od verze 2.5 získal status freewaru. Můžete si ho tedy stáhnout a používat zdarma.

Instalace

Nová verze 2.60 přichází po poměrně dlouhé době čtyř měsíců a doufejme, že je to známkou neuspěchanosti a řádného a bezchybného fungování, jímž se Winamp vyznačuje. Program je k dispozici ve dvou verzích - full (1.95MB) a lite (558kB). Lite verze neobsahuje podporu WMA, Audiosoft a Mjuice formátů a rovněž zde chybí vizualizační plugin "Advanced visualization studio".

Na první změnu narazíte již při instalaci. Winamp obsahuje nový instalační systém nazývaný SuperPiMP a při instalaci si můžete vybrat komponenty, které chcete nainstalovat. V nabídce Start, Programy přibyla ikonka pro jednoduché odinstalování přehrávače.

Instalace

Program se dále zeptá, zda má být výchozím audio přehrávačem, a můžete ho spustit.

Winamp

Winamp Agent

V pravé části lišty Windows (system tray) se nově objevila ikona Winamp Agent, která podobně jako u Real Playeru umožňuje rychlé spouštění přehrávače jedním kliknutím myši. Nová funkce Winamp Agent kontroluje přípony souborů asociované s Winampem, aby je nepřebraly jiné nově instalované programy (např. zmíněný konkurenční Real Player).

Zvukových formátů, s nimiž Winamp pracuje, je opravdu velké množství. Kromě MP3 a MP2 souborů přehrává mimo jiné WAV, WMA, MIDI, MOD, XM, IT, S3M, VOC a zvuková CD. S pomocí dalších vstupních pluginů (input plug-ins) může přehrávat řadu dalších formátů jako je SID, VQF, RA, AAC. Nová verze obsahuje aktualizovaný kód pro formáty Audiosoft a Mjuice a vylepšenou podporu zvukových CD.

Ovládací panel

Vizuálně k žádným změnám nedošlo. Winamp se konzervativně drží svého téměř spartanského vzhledu, který si však můžete lehce změnit pomocí skinů - grafických schémat měnících vzhled programového panelu. Velké množství skinů je možné stáhnout na domovské stránce Winampu.

Skin Pizza Hut

Kromě základního panelu přehrávače, tvoří program další tři okna: ekvalizér, playlist a malý internetový prohlížeč. Okna, která se nevyužívají, nemusí být samozřejmě zobrazena. V hlavním okně je přehledně umístěno základní ovládání a zobrazují se v něm informace o přehrávané skladbě. V panelu je zabudován spektrální analyzér (nebo osciloskop) pro vizualizaci přehrávaného zvuku. Samostatné okno ekvalizéru zůstalo beze změn a zahrnuje desetipásmový grafický ekvalizér se zabudovaným předzesilovačem. Ekvalizér umožňuje nastavit zvuk podle potřeb posluchače a zvolené nastavení uložit a znovu obnovit. K dispozici je dvacet přednastavení podle charakteru nahrávek.

Pluginy

Mnoho parametrů přehrávače lze nastavit v nabídce preference (Ctrl+P). V preferencích můžeme také vybrat pluginy (plug-ins). Plugin je přídavný programový modul, který rozšiřuje program o další funkce. Winamp využívá několik druhů pluginů, přičemž nelze spustit najednou více pluginů jednoho druhu. Výše zmíněné vstupní pluginy umožňují přidat další přehrávané formáty. Výstupní pluginy ovlivňují zpracování výstupního signálu. Z výstupních pluginů je zajímavá podpora DirectSoundu a Disk Writer plugin, který funguje jako dekodér a místo přehrávání ukládá MP3 do WAV souborů. DSP/Effect pluginy dovolují aplikovat zvukové efekty při přehrávání. Obecné pluginy (General Purpose) jsou vyhrazeny pro všechny ostatní účely, např. pro zobrazování textů písní (lyrics). Na závěr jsme si nechali pluginy nejoblíbenější - vizualizační. Zobrazují přehrávaný zvuk pomocí různých grafických efektů. Winamp nyní nově obsahuje (kromě základního osciloskopu a spektrálního analyzéru) i vizualizační plugin "Advanced visualization studio".

Advanced visualization studio

Zejména vizualizační pluginy velmi zvyšují nároky přehrávače na výkon procesoru, a proto některé vyžadují pro svou činnost 3D grafickou kartu. Velké množství pluginů je opět možno získat na serveru Winampu.

Playlist

Okno playlist umožňuje vytvářet playlisty - sestavy zvukových souborů k přehrávání, které se ukládají jako krátké textové soubory s příponou M3U. Sestavu lehce vytvoříme přetažením souboru nebo celého adresáře myší z Průzkumníka na Winamp. Soubory v playlistu spustíme dvojím kliknutím. Nově byla rozšířena funkce skoku na určitý soubor v playlistu (Jump). Nyní je možné po stisknutí klávesy J spustit jakýkoliv soubor, jenž vyhledáme v rozsáhlých playlistech na základě vloženého textového řetězce.

Funkce Jump

V okně playlist je umístěno duplicitní zmenšené ovládání, a proto ho lze používat i bez hlavního okna, resp. místo něj. Informace o přehrávaném souboru či o zvoleném souboru v playlistu lze zobrazit a editovat (Alt+3). Jsou ukryty v tzv. ID3 tagu - popisce umístěné uvnitř MP3 souboru, která obsahuje informace o skladbě a interpretovi umístěné v několika polích.

Winamp a Internet

Winamp pomohl rozvinout streamingové přehrávání MP3 pomocí technologie nazývané SHOUTcast. Nullsoft se tak snaží prosadit v oblasti internetového rádia, doposud ovládanou formáty firem RealNetworks a Microsoft. V nové verzi Winampu došlo k opravě MP3 pluginu, který se zasekával po přerušení SHOUTcastu. Vítanou novinkou je možnost ukládat bookmarks - odkazy na oblíbené SHOUTcastové servery (je možné odkazovat i na soubory a playlisty na disku).

Bookmarks

Jednoduchý internetový prohlížeč Winamp Browser je poněkud nadbytečnou součástí přehrávače. Slouží hlavně k zobrazení stránek s SHOUTcast streamem. Umožňuje také zjistit informace o umělcích na serveru RollingStone.com nebo objednat CD na Amazon.com. Můžete si samozřejmě i prohlédnout novinky na domovské stránce Winampu. V nové verzi přehrávače proto byly odstraněny nadbytečné internetové odkazy v dialogu About. Nový Winamp též zahrnuje lepší integraci s internetovými prohlížeči Internet Explorer a Netscape.

Závěr

Autoři provedli ještě několik kosmetických změn (nová úvodní obrazovka a nový efekt v dialogu About), ale celkově lze konstatovat, že nová verze nepřichází s ničím překvapivým. Jedná se o změny, které udržují dosavadní vysoký standard přehrávače a jeho pohodlné používání. Winamp je kvalitní přehrávač podporující velké množství zvukových formátů, které je možno ještě rozšířit pomocí pluginů. Jeho základem zůstává dekodér Nitrane, který automaticky využívá k urychlení procesorové instrukce MMX a 3Dnow. Ovládání je bezproblémové, přehrávání rovněž. Pomocí řady nastavení, skinů a pluginů si přehrávač můžete upravit k obrazu svému a opravdu nezbývá nic, co bychom mu mohli vytknout.

Výrobce: Nullsoft, Inc.
Website: www.winamp.com
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: www.winamp.com/getwinamp (full 1.95MB, lite 558kB), pluginy a skiny
Cena: freeware

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Windows 7 dostanou nečekanou aktualizaci s novým prohlížečem Edge

Podpora Windows 7 byla ukončena na začátku letošního roku, přesto pro ně Microsoft přichystal další automatickou...

Tipy a triky pro Windows 10: vyžádejte si nový Edge založený na Chromiu

Jestliže jste se ještě nedočkali nového browseru Edge, který pohání jádro Chromium, potom víme, jak ho získat ihned....

IBM zastavila práce na systému rozpoznávání obličejů. Obává se zneužívání

Na rasové nepokoje v USA a přinejmenším diskutabilní zásahy policejních složek reaguje společnost IBM tím, že přestala...

Program měl najít ženský orgasmus, jeho tvůrci nyní čelí kritice

Stačil jeden tweet z prezentace o produktu, který má na základě strojového učení údajně odhalit ženský orgasmus, a na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...