Twitter, Netflix DVD, Google Glass. Co dalšího nás v roce 2023 opustilo?

  • 2
Každý rok přinese spoustu nových technologií, aplikací, služeb a různých hardwarových zařízení. Celá řada z nich rovněž odejde, protože se jim nedaří. Ať už jsou důvody neúspěchu jakékoliv – od nevyužívání až po zastaralost – pojďme se podívat na některé z nich, které byly vypnuty, odpojeny, nebo jen došlo k ohlášení, že budou brzy ukončeny.

Zapomeňte na Twitter, je tu „X“

Twitter, dnes X. Elon Musk se k němu dostal trochu extravagantně.

Twitter vznikl jako sociální síť a mikroblogovací platforma v roce 2006. Založena byla Jackem Dorseym, Noahem Glassem, Bizem Stonem a Evanem Williamsem. Uživatelé mohli Twitterem posílat a číst příspěvky, které se nazývaly tweety. Mohly obsahovat určité omezené množství znaků (nejprve 140, posléze až 280) a obsahovat text, obrázky, videa a další média. Elon Musk – miliardář a vizionář – po jistých tahanicích Twitter koupil 28. října 2022 a to za 44 miliard dolarů. Přitom uvedl, že chce Twitteru vrátit jeho původní účel, aby platforma sloužila opět svobodě projevu.

Od Muskova převzetí služby došlo k několika změnám. Twitter například zrušil politiku, která zakazovala uživatelům měnit své uživatelské jméno. Rovněž zahájila proces ověřování všech uživatelů. A v červenci 2023 přestal Twitter dokonce existovat. Došlo totiž k jeho asi nejkontroverznější změně, a to sice přejmenování na síť „X“. Tento krok vyvolal velkou vlnu kritiky u uživatelů. Twitter je tedy mrtev a jak se bude dařit „X“ ukáže až čas.

Stadia streamování her vzdala

Stadia

Zatímco o Twitteru, respektive „X“ bylo v loňském roce slyšet dost, o službě Google Stadia už méně. Dost možná řada lidí tento název možná ani neznala, tedy pokud se přímo či nepřímo nevěnovali gamingu. Šlo o službu, která sloužila ke streamování her. Spuštěna byla v listopadu 2019 a umožňovala hrát hry na jakémkoliv zařízení s připojením k internetu, aniž by bylo zapotřebí cokoliv podporující hraní her (herní konzole, počítač, tablet, smartphone apod.). Technologie využívala cloud gamingu, díky čemuž nebylo nutné stahovat nebo instalovat hry do zařízení, což zjednodušilo a zrychlilo hraní.

V roce 2020 Google zavedl bezplatnou verzi služby Stadia s omezeným přístupem k hrám. Tato změna měla přilákat více uživatelů, ale nebyla dostatečná k tomu, aby službu zachránila. Proto už v roce 2022 bylo oznámeno, že Stadia skončí v lednu 2023. Zrušení služby bylo považováno za neúspěch pro Google. Stadia měla potenciál změnit způsob, jakým lidé hrají hry, ale nakonec se ukázalo, že je příliš nadčasová a nedokonalá. Vzhledem k tomu, jak moc Microsoft sází na Game Pass, čas ukáže, zda bylo rozhodnutí Googlu ukončit svou cloudovou streamovací službu promarněnou příležitostí, nebo krok správným směrem.

25 let zasílání Netflix DVD je minulostí

Obálka DVD společnosti Netflix, ve které společnost zasílala DVD s filmy a seriály. (19. dubna 2023)

Netflix většina z nás zná jako službu umožňující streamovat videoobsah. Netflix se však v 90. letech prosadil díky červeným poštovním obálkám, ve kterých svým zákazníkům dodával DVD s filmy a seriály. Posílání DVD bylo z logických důvodů roku od roku méně využíváno, a tak není divu, že se společnost rozhodla tuto službu zcela ukončit. Stalo se tak na konci září. „Právě DVD připravila půdu pro přechod ke streamování. Naším cílem vždy bylo poskytovat členům co nejlepší služby. S tím, jak se náš byznys nadále zmenšuje, to ale bylo stále obtížnější,“ uvedl jeden ze šéfů Netflixu Ted Sarandos. Netflix tak službu ukončil po neuvěřitelných 25 letech.

Asistentku Microsoft Cortanu nahradil Copilot

Nové sestavení Windows 10074 ukazuje vylepšené funkce hlasové asistentky...

Microsoft Cortana je virtuální asistentka, která byla poprvé představena v roce 2014. Původně byla dostupná na počítačích s Windows 10, ale později byla rozšířena i na další zařízení, včetně chytrých telefonů, tabletů a reproduktorů. Měla se stát hlavním virtuálním asistentem. Microsoft chtěl, aby Cortana byla schopna vykonávat různé úkoly, jako je nastavování připomenutí, plánování schůzek, vyhledávání informací a ovládání zařízení. Cortana se však nikdy nestala tak populární jako Siri od Apple nebo Alexa od Amazonu. Důvodem bylo několik faktorů, včetně toho, že Cortana byla dostupná na méně zařízeních než její konkurenti, a že její funkce nebyly tak dobře vyvinuty.

V roce 2021 Microsoft oznámil, že ukončí vývoj mobilní aplikace Cortana. Společnost se rozhodla místo toho zaměřit na integraci Cortany do svých dalších produktů, jako jsou Windows, Office a Bing. Jenže ani zde nebyla příliš využívána. V srpnu loňského roku tak Microsoft ukončil podporu Cortany ve Windows a uvolnil místo pro jinou virtuální funkci - Copilota. Ten by se podle Microsoftu měl v letošním roce ve Windows významně prosadit a doprovázet naše kroky při práci. I když Cortana již není tak důležitou součástí produktů Microsoftu, stále se používá v některých zařízeních.

Texty půjdou tvořit i bez WordPadu

Aplikace WordPad

Společnost Microsoft rovněž oznámila ukončení, respektive útlum aplikace WordPad. Tento základní textový procesor a editor dokumentů, je ve výchozím nastavení nainstalován na počítačích s Windows od uvedení Windows 95. V aktualizaci Windows 10 pro rok 2020 se stala volitelnou a v loňském roce na podzim Microsoft potvrdil, že s WordPadem se v budoucnu již nepočítá a v příští verzi Windows již nebude přítomna. Uživatelům, kteří ji používali Microsoft doporučil místo ní používat Microsoft Word nebo Poznámkový blok, který v poslední době prošel vylepšením, dostal například možnost automatického ukládání.

Zakázaný konektor Lightning

Apple kvůli evropskému nařízení bude muset nahradit svůj lightning dobíjecí konektor univerzálním USB-C.

Lightning je proprietární počítačová sběrnice a napájecí konektor, vytvořený společností Apple. Technologie byla představena v září 2012 společně s iPhonem 5, jako náhrada předchůdce – 30pinového dokovacího konektoru. Lightning se používá k připojení zařízení jako jsou iPhony, iPady a iPody, ale i počítačů, externích monitorů, fotoaparátů, nabíječek baterií a rovněž ho najdeme u dalších periferií. V roce 2018 začal Apple u iPadů Pro a dalšího příslušenství přecházet na standard USB-C.

V reakci na zákon Evropské unie o standardizaci nabíjecích portů přijatý v roce 2022 společnost Apple uvedla, že se nařízení podřídí. V důsledku toho se v září loňského roku představené produkty iPhone 15 a AirPods Pro objevily nově s porty USB-C. Nové verze iPhonů tak vůbec poprvé používají USB-C.

Opětovná, dost možná i konečná smrt pro Google Glass

Hlavou narazila do právě staženého reflektoru tak, že se rozkýval i se závěsnou...

Přestože se hodně lidí domnívá, že Google Glass, tedy chytré brýle od Google jsou již nějakou dobu minulostí, ve skutečnosti jejich mise skončila v minulém roce. Ale nepředbíhejme. Bez jejich přítomnosti by neexistovala virtuální realita Meta Quest 3, chytré brýle Ray-Ban Meta či Apple Vision Pro. Je pikantní, že Google Glass byly ukončeny ve stejném roce, kdy Apple konečně představil svůj headset pro rozšířenou realitu. Google Glass možná nevypadaly cool, což byl jeden z důvodů, proč selhaly, ale Google X, tým stojící za Google Glass, vydláždil cestu rozšířené realitě, rozpoznávání hlasu a obrazu a hands-free práci s počítačem způsoby, které dnes považujeme za samozřejmé.

Google Glass čelily obavám o soukromí a vyvolaly etické otázky v případě natáčení a pořizování videí na veřejných prostranstvích bez svolení lidí – ostatně tyto obavy přetrvávají dodnes. To byl nakonec další důvod, proč se Google Glass nikdy v masovém měřítku neprosadily. Google Glass proto byly ukončeny v roce 2015. V roce 2017 však došlo k obnově jejich byznysové verze (Google Glass Enterprise Edition). V první polovině roku 2023 ale opět došlo k ukončení znovuotevřeného projektu. I přes neúspěch Google Glass se společnost Google nadále zabývá vývojem technologií, které byly použity v těchto brýlích. Tyto technologie mohou být v budoucnu použity v dalších produktech.