Traktor DJ Studio 2.0 - dokonalý mixpult pro počítačové DJs (recenze)

aktualizováno 
Softwarové mixování pozvolna vytlačuje klasické gramofonové mixpulty z pódií diskoték a tanečních párty. I ti nejlepší DJs po počátečním ostychu pozvolna volí softwarovou cestu a s ní ten nejlepší program pro DJs - Traktor DJ Studio od Native Instruments.
Fenoménem konce minulého století se stali DJs vytvářející vlastní hudební produkci mícháním hudebních skladeb, smyček a efektů pomocí dvou gramofonů a jednoduchých efektových procesorů přímo na pódiu. Zažitá představa jezdce na deskách, který pouze vyměňuje desky, kazety nebo CDčka v přehrávači, popřípadě je doplní o fundovaný komentář, vzala velmi rychle za své. Navíc se jednalo o činnost, která nevyžadovala téměř žádnou znalost hudební teorie. Proto nikoho příliš nepřekvapí, že se z původně klubového výstřelku stala mainstreamová záležitost a s těmi nejlepšími DJs se nyní pravidelně setkáváme na komerčních radiostanicích. Kromě klasického míchání na dvou gramofonech lze využít i možností specializovaných programů, které ve většině případů zcela nahradí gramofonový deck a navíc nabízejí širokou škálu dalších funkcích, o kterých si při klasickém mixování můžete nechat jenom zdát. Navzdory počáteční nedůvěře se mixování pomocí software začíná pozvolna prosazovat a nejlepším důkazem je stále se zvyšující počet DJs, kteří na pódium přicházejí pouze s nadupaným notebookem, neodmyslitelnými sluchátky a MIDI kontrolérem. Bezkonkurenčně nejlepším programem v této kategorii je Traktor DJ Studio od německých Native Instruments. Pro ty, kteří nevědí: Native Instruments patří mezi přední softwarové vývojáře audio aplikací se zaměřením na virtuální syntézu a manipulaci se zvukem. Jejich produkty pravidelně sklízejí všechna prestižní ocenění a Traktor DJ Studio není žádnou výjimkou. A právě jeho nejnovější verzi 2.0 si blíže představíme v následujících řádcích.

Traktor DJ Studio 2.0

Graficky velmi zajímavě vyvedené balení programu obsahuje instalační CD-ROM, vícejazyčný tištěný manuál a registrační kartu. Proti neoprávněnému kopírování chrání instalační CD-ROM dvojice otvorů vyvrtaných do stříbrné vrstvy s dovětkem, že Native Instruments nezodpovídají za škody způsobené pokusem o zkopírování. Oproti předchozí verzi 1.0 je zde pár rozdílů patrných na první pohled. Z neznámého důvodu chybí doplňkový disk s ukázkovými projekty, MP3 soubory a audio stopami. Na druhou stranu byla rozšířena podpora operačních systémů a Traktor DJ Studio 2.0 můžete kromě všech variací Windows provozovat i na platformě Macintosh s operačními systémy Mac OS a Mac OS X. Jako minimální potřebné systémové prostředky výrobce uvádí Pentium III se 128MB RAM, respektive G3 500Mhz se 128MB RAM.

Grafické uživatelské rozhraní inspirované klasickým hardwarem bylo v zájmu maximálně efektivní práce s programem kompletně přepracováno a zkušení DJs si osvojí základní ovládání během pár minut. Ke zvýšení kvality výsledného zvuku přispěla nemalou měrou také integrace interpolačních a filtračních algoritmů (doposud používaných pouze v modulárním virtuálním syntezátoru Reaktor) a použití originálního MP3 dekódovacího algoritmu Fraunhoferova Institutu. Maximálně věrohodná emulace analogového scratchování je prosta slyšitelného digitálního zkreslení. K úpravě mixovaných tracků lze využít kompletní softwarový mixer doplněný o rezonanční filtry a ekvalizéry. Finální mix může být v maximální možné kvalitě vyrendrován jako celek, nebo jako dílčí tracky do WAV/AIFF souboru pro další zpracování.

Traktor DJ Studio 2.0

Mezi podporované formáty audio souborů, které lze v programu zpracovávat, patří MP3, WAV, AIFF soubory a zvuková CD. Samozřejmostí je automatická detekce tempa importovaných souborů. Přestože Traktor DJ Studio 2.0 využívá nejlepší detekční algoritmus dostupný na trhu, i nadále je možné v případě pochybností zjištěné tempo ručně upravit. Ve spolupráci s nově přidanými funkcemi Snap-To-Beat a Syncro Start je vytvoření dokonalého přechodu mezi dvěma tracky otázkou pár kliknutí myší.

Padla-li zde zmínka o myši, nebude od věci říci si něco o ovládání programu. Základní funkce se ovládají klávesnicí a myší. Nicméně i přes možnost využití uživatelem definovatelných klávesových zkratek není možné měnit větší množství parametrů současně a v reálném čase. Proto Traktor DJ Studio umožňuje ovládat všech svých 400 nastavitelných parametrů prostřednictvím externích MIDI kontrolérů. Nechybí zde ani automatizace a snadné naprogramování nově připojeného MIDI kontroléru.

Traktor DJ Studio 2.0

Pro snadnější orientaci v audio souborech uložených na disku byla nově přidána funkce Quick Search. Rychlostí až 2000 souborů za vteřinu oskenuje zvolený pevný disk a získaná data zařadí do vlastní databáze. U MP3 souborů jsou katalogizovány i informace z ID3 Tagu. Před načtením nalezeného souboru do aktuálního projektu je možné si jej nejprve poslechnout pouze do sluchátek (vyžaduje další zvukovou kartu) přímo z databáze.

Traktor DJ Studio 2.0

Výše zmíněné informace nastiňují pouze zlomek možností tohoto vynikajícího programu. Jejich detailní popis by byl zcela určitě nad rámec tohoto článku. V případě vašeho dalšího zájmu mohu jen doporučit nainstalování a otestování volně šiřitelné demoverze před případným zakoupením verze plné.

Traktor DJ Studio 2.0 je již nějaký ten pátek v prodeji a jeho doporučená cena pro koncové uživatele byla stanovena na přijatelných 199 Euro. Registrovaní uživatelé některé z předchozích verzí mohou získat upgrade na aktuální verzi 2.0 zcela zdarma na stránkách Native Instruments.

Stáhněte si demoverzi Traktor DJ Studio 2.0.1

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: skoncujte s pomalým startem Windows

Ilustrační foto - počítač

Se startem Windows se spouští i různé instalované aplikace, což zpomaluje spuštění systému. Poradí si s tím Quick...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz