SW týden: CD musí zlevnit, Microsoft napadl Linux, Xerox se soudí o 50 milionů USD

  5:00aktualizováno  5:00
Uplynulý týden přinesl soud Xeroxu a Palmu o 50 miliónů USD. *** Microsoft napadl operační systém Linux, když poukazoval na jeho slabiny ve srovnání s Windows. *** StarOffice změní licenční politiku a bude za peníze. *** Cena CD musí dolů, prodej vypalovaček kvete, hudební vydavatelství poprvé zaznamenala ztrátu.

Uplynulý týden přinesl soud Xeroxu a Palmu o 50 milionů USD. *** Microsoft napadl operační systém Linux, když poukazoval na jeho slabiny ve srovnání s Windows. *** StarOffice změní licenční politiku a bude za peníze. *** Cena CD musí dolů, prodej vypalovaček kvete, hudební vydavatelství poprvé zaznamenala ztrátu.

CD musí slevnit, jinak je nikdo nebude kupovat

V minulém týdnu se konečně ukázalo, že cena CD na jejich prodeji nepřidá a kompakty budou muset zlevnit. Americká hudební vydavatelství zaznamenala vůbec poprvé v historii pokles obratu, a to o více než čtyři procenta z původních 14,3 miliard USD na 13,7 miliard amerických dolarů. Dle průzkumu mezi Američany vlastní vypalovačku každý druhý a více než 20 procent si CD raději vypálí, než aby si jej koupila. Vydavatelství tak zřejmě nebudou mít jinou možnost, než CD zlevňovat. Jen tak se možná podaří zastavit také rapidní nárůst uživatelů P2P systémů, z nichž například Morpheus denně stáhne více než půl miliónu lidí, Direct Connect má již průměrně 100 tisíc online uživatelů a množství nasdílených dat v jeden okamžik převýšilo 1 petabajt.
Více o aktuální situaci na hudebním trhu si můžete přečíst v samostatném článku zde.

Microsoft opět útočí na Linux

Microsoft si v minulém týdnu vzal opět na mušku open-source operační systém Linux. A to poté, kdy bylo na desktopy do německého Bundestagu sice vybráno 5000 operačních systémů Windows, servery však budou, namísto Windows NT, osazeny právě Linuxem. A to se německému šéfu pobočky Microsoftu - Kurtu Siboldovi - nelíbilo, načež dal svou nevoli komisi Bundestagu v dopise značně najevo. V textu jsou vyzdvihovány kvality OS Windows, kterýžto je podle Sibolda bezpečnější a stabilnější. U Linuxu prý navíc hrozí nebezpečí zpoplatnění, Sibold tak soudí zřejmě z informace, že kancelářský balík nejspíše přejde na jinou licenční politiku; stále však bude vedle placeného StarOffice vyvíjena také free verze OpenOffice.

StarOffice za peníze?

Populární free kancelářský balík vyvíjený pod křídly společnosti Sun, by v nové verzi již neměl být zdarma. Alespoň v takové podobě, kterou uživatelé znali dosud. Co to znamená? Zpoplatněn bude balík především kvůli využívání služeb třetích firem - například překladačů či databází. Uživatelé si prý vyžádali také profi podporu, a ta něco stojí. Potěšitelný na druhou stranu může být fakt, že se nejspíš připravuje i česká lokalizace systému. A pokud cena produktu bude na přijatelné výši a balík bude dostatečně kompatibilní s konkurenčním produktem Office, jistě se najde mnoho zájemců ochotných zaplatit. Souběžně vedle balíku StarOffice je vyvíjena také verze OpenOffice, která nebude obsahovat zmiňované přídavky, stejně jako podporu, a nejspíš nebude lokalizována, avšak cena zůstane stále nulová.

Týden ve znamení kauz

Uplynulý týden byl také ve znamení soudních sporů. O Napsteru, který se znovu sejde s RIAA, informuje MP3 týden. Před porotu usedli také zástupci společností Palm a 3Com, v roli poškozeného byl Xerox. Tomu prý prvně zmiňované společnosti zcizily technologii pro rozpoznávání psaného textu - graffiti, a Xeroxu nyní musí platit - 50 milionů amerických dolarů.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Zbavte se díky aplikaci zbytečností a nechte si doporučit seriál

Tablet pro práci i zábavu

Přes šikovnou aplikaci můžete nabídnout věci za odvoz. Vyzkoušejte třeba generátor unikátních tapet pro pozadí displeje...

Tipy pro Windows 10: strojové učení řídí restart po aktualizacích

Windows 10

Instalaci aktualizací Windows lze nyní provést mnohem inteligentněji. Podíváme se i na to, jak se k lepšímu změnilo...

Aplikace pro tablety: Vyzkoušejte nový bezpečný a superrychlý prohlížeč

Nové aplikace k nedělní koupeli (ilustrační snímek)

Kdo je nespokojený s rychlostí načítání webových stránek, může vyzkoušet testovací verzi připravovaného internetového...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz