ICQ a e-mail
Pokud pro komunikaci s přáteli v síti ICQ používáte stejnojmenného klienta, měli byste si ověřit, zda nejde o verze 6, 5 nebo ještě starší. S Windows 8 je totiž kompatibilní až současná verze ICQ 7.
Upgrade na nejnovější verzi se vám ale vyplatí i v případě, že se k přechodu na Windows 8 zatím vůbec nechytáte. Součástí aktualizací programů je totiž i ošetření bezpečnostních děr, prostřednictvím kterých je možné napadnout váš počítač a ohrozit uložená data.
Na serveru Slunečnice.cz najdete nejen nejnovější verzi klienta ICQ 7M (17,1 MB, freeware), ale bez obav můžete použít i další komunikátory pracující v síti ICQ, kompatibilní s Windows 8. Jde například o aplikaci Pidgin (8,8 MB, open source) nebo Miranda IM (2,1 MB, freeware).
Ve Windows 8 nepochodíte ani s obstarožním e-mailovým klientem Outlook Express. Tuto aplikaci již Microsoft delší dobu nevyvíjí, a tak není divu, že není ve Windows 8 podporována. Zdarma si ovšem můžete pořídit více než plnohodnotnou náhradu v podobě e-mailové aplikace Windows Live Mail ze souboru Windows Live Essentials 2012. E-mailového klienta pak snadno propojíte s e-mailovým účtem na některém z oblíbených freemailových serverů.
Instalátor sady Windows Live Essentials 2011 si můžete stáhnout ze Slunečnice.cz (1,3 MB, freeware). Další e-mailovou aplikací kompatibilní s Windows 8 je český program eM Client (24,3 MB, freeware).
Ochrana před viry
Na seznamu aplikací nekompatibilních s novými Windows 8 najdete rovněž bezplatně použitelné antiviry avast! Free Antivirus 5, AVG Anti-Virus 2011 Free nebo Avira AntiVir. Problémy s kompatibilitou budou mít i starší verze antivirů CA, BitDefender, Comodo, F-Secure, Kaspersky či IObit.
Windows 8 vám ovšem do značné míry situaci ulehčují, protože obsahují vestavěný antivirus. Pokud však důvěřujete spíše specializovaným řešením od předních antivirových firem, stáhněte si například zaručeně kompatibilní, zdarma použitelný cloudový antivir Panda Cloud Antivirus 2.0 (0,9 MB, freeware).
Vyladění počítače
Potíže s kompatibilitou ve Windows 8 mohou vykazovat i starší verze oblíbených nástrojů na vyčištění a vyladění výkonu počítače. Jde například o neaktuální verze programů TuneUp Utilities, System Mechanic nebo Glary Utilities.
Mezi bezplatně použitelnými programy ovšem pro Windows 8 snadno najdete náhradu. Ze Slunečnice.cz si můžete stáhnout například Advanced SystemCare 5 Free (29,2 MB, freeware), který umí vyčistit registr Windows od zbytečných a poškozených záznamů, odstranit nepotřebné soubory a celkově optimalizovat nastavení počítače pro vyšší výkon.
Další informace o kompatibilitě softwaru a hardwaru se systémem Windows 8 najdete na speciálním webu Compatibility Center for Windows 8 Release Preview. Kromě katalogu produktů je dispozici i vyhledávač, pomocí kterého snadno zjistíte, zda je konkrétní program či model hardwaru ve Windows 8 použitelný. V případě freewaru a open source softwaru jistě nebude problém upgradovat na novou verzi. U placeného softwaru (typicky antivirů apod.) se ovšem další investici asi nevyhnete.
Kompatibilitu softwaru a hardwaru navíc kontroluje instalátor Windows 8 ještě předtím, než zahájí zavádění nové verze operačního systému do počítače.
Plánujete přechod na Windows 8? Podělte se o svůj názor na nový operační systém Microsoftu se čtenáři v diskusi.