Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oživte staré hry a programy na vašem novém počítači. Jednoduše a zdarma

Staré programy a hry není snadné spustit na moderních počítačích, pomoci ale mohou softwarové emulátory. Pokud máte potíže se staršími programy pro DOS, můžete vyzkoušet výborný emulátor DOSBox.

Program je nabízen zdarma a je open source. Patří mezi multiplatformní aplikace, je dostupný pro Windows, Linux, Mac OS X, BeOS a další systémy. Vývojové zázemí má na SourceForge - o jeho kvalitách svědčí, že byl odtud stáhnut již více než 2500000krát a patří mezi padesátku nejstahovanějších programů.

DOSBox je virtuální počítač v počítači - emuluje kompletní staré PC s DOSem (tento systém tedy není třeba instalovat), a to od procesoru přes grafiku, zvukové karty, až po periferie jako myš nebo joystick. Co vše je emulováno a jak daleko emulace pokročila ukazuje tento přehled na oficiálních webových stránkách DOSBoxu

DOSBox je určen zejména pro hry

Emulátor DOSBox je určen primárně pro starší hry. Právě hry bývá z DOSových aplikací nejobtížnější spustit na moderních počítačích, navíc si je uživatelé přejí spouštět nejčastěji. V jiných oblastech software existují dnes daleko lepší alternativy a málokdo dá přednost mnoho let starému textovému editoru před novým, ale člověk, který nostalgicky vzpomíná na hru, kterou hrál před patnácti lety, si ji chce připomenout v původní podobě. Nejde ovšem jen o nostalgii pamětníků, řada hráčů mladší generace také objevuje kouzlo a zábavnost starých her.

 

I když je DOSBox určen hlavně pro hry, běží s ním i velké množství dalších aplikací pro DOS. Kompatibilita u nich, stejně jako u her, ovšem není zaručena, vždy je třeba vyzkoušet, zda program funguje - pokud ne, může se to změní s novou verzí DOSBoxu. Kompatibilitu u her je možné zjistit v databázi, pro neherní aplikace není podobná databáze dostupná.

DOSBox je dosti náročný na výkon počítače. Jeho tvůrci udávají, že špičkový současný počítač s DOSBoxem výkonnostně odpovídá počítači s procesorem 486. Hry, které vznikly na konci DOSové éry, kdy již nastupovala Pentia, proto nemusí v DOSBoxu běhat plynule ani na nejnovějším hardware. Se staršími hrami by ale neměly být žádné problémy ani na hůře vybavených dnešních strojích.

 

Staré aplikace si s dnešními počítači nerozumí

Staré programy z osmdesátých a devadesátých let není na dnešních počítačích snadné spustit, neboť nevyhovuje jak současný software, tak hardware. Nejrozšířenější operační systém Windows XP již nestojí na bázi DOSu, obsahuje kvůli zpětné kompatibilitě pouze NTVDM (NT Virtual DOS Machine), základní emulátor umožňující spouštět DOSové programy. Ne všechny starší aplikace s ním ale fungují, a i ty, které běží, nemusejí fungovat správně. Moderní hardware je pro staré hry příliš rychlý, biosy grafických karet, jak ATI, tak nVIDIE, nemívají příliš dobrou podporu starších standardů a se zvukovými kartami to bývá ještě horší. Kvůli problémům s hardware tak často nepomůže ani vytvoření multibootovacího systému a spouštění her v čistém DOSu, daleko lepším řešením může být právě DOSBox, který navíc nabízí i scalery, jež vylepšují původní grafický vzhled her.

Příkazový řádek se vrací

Emulátor DOSBox není velká aplikace, instalační soubor zabírá jen něco málo přes jeden MB. Ovládání programu je ve stylu klasické DOS konzole, DOSBox běží v okně, přepínat lze i do režimu celé obrazovky (Alt+Enter). Ti, kteří byli zvyklí pracovat se starým DOSem a jeho příkazovým řádkem, budou mít méně problémů si ovládání osvojit, než uživatelé, kteří se učili ovládat vše v počítači s pomocí myši.

K dispozici je ale mnoho informací, většinou v anglickém jazyce, jak s DOSBoxem pracovat. Základní nápověda je dostupná ihned po spuštění programu, v adresáři DOSBoxu lze nalézt soubor readme, program má i své WIKI stránky s mnoha návody a informacemi, další pak lze nalézt na webovém fóru VOGONS. Ve fóru odpovídají i tvůrci DOSBoxu, je ale vhodné položit dotaz jen v případě, že jste prostudovali dostupnou dokumentaci a prošli starší diskuse, lidé v něm se neradi zabývají neustále se opakujícími základními otázkami.

Při ovládání pomohou souborové manažery i frontendy

Základní ovládání DOSBoxu není nikterak složité, u spouštění jednoduchých aplikací bez dat na CD lze využít možnost jen přetáhnout spustitelný soubor na dosbox.exe, jinak je důležité se především naučit mountovat diskové jednotky nebo adresáře s pomocí příkazu mount. Z adresáře "hry" na pevném disku c počítače lze vytvořit disk c v DOSBoxu pomocí mount c c:\hry. Poté se stane adresář/disk v DOSBoxu přístupný a dají se z něj spustit programy. Řadu parametrů emulátoru lze měnit editací souboru dosbox.conf v adresáří DOSBoxu, ke změně některých z nich slouží také klávesové zkratky (důležité jsou například zkratky Ctrl+F12 a Ctrl+F11 sloužící ke zrychlení a zpomalení emulace).

Do DOSBoxu lze nainstalovat klasické souborové manažery pro DOS jako Norton nebo M602, mezi kvalitní a zdarma dostupné novější manažery patří například DOS Navigator. Práci mohou usnadnit také "frontendy", grafická uživatelská rozhraní, která jsou dostupná pro vícero operačních sytémů. Jejich seznam lze nalézt zde, nejlepším frontendem pro Windows je D-Fend. Na příkazový řádek lze s frontendy zapomenout. Pro DOSBox lze stáhnout z internetu i češtinu, případně celý DOSBox i s češtinou, který naleznete zde.

Živá komunita kolem DOSBoxu

Kolem DOSBoxu existuje početná komunita nadšenců, kteří jej zdarma vyvíjejí a poskytují si vzájemně i uživatelskou podporu. Naleznete je na fóru VOGONS (very old games on new systems), které je zasvěceno problémům spouštění starých her na moderních počítačích. DOSBox má vyhrazenu jednu část fóra, jiné jsou věnovány obecnému poradenství nebo dalším aplikacím, které mají usnadnit hráčům život. Scházejí se tu jak uživatelé, tak vývojáři, a v sekci patche pro DOSBox  lze nalézt i vylepšení DOSBoxu, která nejsou součástí oficiálního vydání. Ve fóru se také dají sdělovat představy o tom, co by měly další verze obsahovat a zajímavé podněty se dostávají do listu přání.

Freeware a abandonware - zdroj programů pro DOSBox

Mnoho starých her pro DOS, které lze s DOSBoxem vyzkoušet, je nyní zdarma dostupných na internetu jako freeware, které se rozhodli tvůrci uvolnit zdarma, případně jako abandonware, kde software není dále oficiálně prodáván ani podporován a majitelé autorských práv se nesnaží bránit jeho šíření. Největším webem, kde lze nalézt jak freeware, tak abandonware hry, je Home of the Underdogs. Po zadání klíčových slov do vyhledávače lze ale najít mnoho dalších podobných stránek.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...