Nové triky pro Windows 7 poradí, kde získat nové a neokoukané motivy

aktualizováno 
Začátečníci i pokročilí si mohou přizpůsobit PC pomocí hezkých, ale hlavně nových motivů vzhledů. Naučit přejmenovávat hromadně více položek v Průzkumníku Windows, zakázat spouštět Správce úloh, či vytrhnout trn z paty možností, jak zprovoznit systém, který odmítá nastartovat.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

225. – Jak na nové motivy vzhledu Windows 7
V operačním, systému Windows 7 najdete několik motivů vzhledu. Lze si vybrat ty s Aerem či bez něj. Vytvářet si můžete i své vlastní či další stahovat na webu Microsoftu. Pokud by vás tyto oficiální Microsoftem vytvořené omrzely, můžete zkusit sáhnout po dalších zatím ne tolik okoukaných.

Navštivte třeba web Windows7theme.net. Zde najdete na dvě desítky různých nových motivů (od filmových, přes přírodní až po auta). Stáhněte si balíček motivu a poklikejte na něj. Objeví se mezi motivy a kliknutím na něj ho aktivujete.

Tipy a triky pro Windows 7


226. – Jak v Průzkumníku přejmenovat více položek najednou

Možná jste již někdy narazili na potřebu přejmenovat více souborů zároveň. Editovat název jednoho po druhém není zrovna příjemná práce a už vůbec ne efektivní záležitost. Naštěstí to lze v operačním systému Windows 7 dělat mnohem rychleji. Stačí, když si označíte více souborů na jednou a poté kliknete pravým tlačítkem myši.

Objeví se kontextové menu, kde vyberte položku Přejmenovat. Nyní budete moci začít editovat název jednoho ze souborů. Po stisknutí klávesy Enter se změny uloží a zároveň dojde automaticky k přejmenování všech souborů na stejný název. K těm však navíc přibude pořadové číslo mezi názvem a příponou.

Tipy a triky pro Windows 7


227. – Jakým příkazem vyvoláte nástroj pro Obnovení systému

Nástroj pro obnovení operačního systému Windows 7 naleznete standardně pod Start nabídkou v menu Všechny Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Obnovení systému. To je poněkud zdlouhavé pro ty, kteří tuto funkci používají poměrně často.

Vyvolat ji tak můžete také jednoduchým příkazem. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz rstrui.exe, Entrem ho odešlete.

Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro pokročilé:

228. – Jak na aktuální čas a jméno uživatele v příkazovém řádku
Ve výchozím nastavení můžete Operační systém Windows ovládat nejen z grafického prostředí. Stejně dobře ho totiž můžete ovládat také pomocí příkazového řádku. Do něho můžete zadávat příkazy, které poté bude systém vykonávat. Příkazový řádek spustíte Start -> Spustit a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cmd. Ve výchozím nastavení se zobrazuje pouze cesta k profilu přihlášeného uživatele (tedy např. C:\Documents and Settings\Jakub.Dvorak). My vám však malým fíglem poradíme, jak docílit toho, aby se zobrazoval po zadání příkazu také čas, kdy jste ho odeslali.

Otevřete editor registru (příkazem regedit). Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou Rozšířitelnou řetězovou hodnotu. Tu pojmenujte jako Prompt. Poklikejte na ni a přiřaďte jí [%computername%]$T$S$P$G. Po restartu se v příkazovém řádku bude objevovat jméno PC, a také čas zadání příkazu.

Tipy a triky pro Windows 7


229. – Jak zakázat používání Správce úloh

Pomocí funkce Správce úloh si můžete nechat zobrazit informace o programech a procesech spuštěných v počítači. Ale nejen to. Chcete-li tedy, aby se k tomuto programu nedostala neoprávněná osoba, či nechcete, aby tuto součást Windows někdo používal, potom ho lehce zakažte. Přihlaste se pod účtem osoby, které chcete Správce úloh zakázat.

Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Vytvořte nový klíč a pojmenujte ho, jako System. Označte System, přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu 32bitovou hodnotu DWORD. Tu označte jako DisableTaskMgr. Nyní na ni dvakrát poklepejte a přiřaďte jí 1. Nyní již správce nepůjde spustit.

Tipy a triky pro Windows 7

230. – Jak na poslední záchranu před novou instalací Windows 7
Pokud se dostanete do svízelné situace a vás počítač s Windows 7 nenabootuje a to ani v nouzovém režimu, zkuste další možnost. Tou je oprava počítače (najdete hned za výběrem jazyka).

Pak máte na výběr dvě možnosti. Buď můžete vybrat sadu nástrojů a s nimi systém opravit, anebo ho obnovit dříve vytvořenou bitovou kopií systému, kterou jste si udělali v systému. Zatímco v prvním případě nepřijdete o data, v tom druhém již ano (stávající kopie bude nahrazena tou uloženou).

Tipy a triky pro Windows 7

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz