Návod: Jak si vytvořit instalační CD Windows XP, které bude obsahovat SP3

aktualizováno 
Přinášíme vám podrobný návod, jak si v pěti krocích vytvořit instalační CD systému Windows XP, který již bude obsahovat třetí opravný balíček (SP3). Nejde o nic složitého, takže pokud máte chvilku času a chuť, pak to zvládnete i vy.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Třetí opravný balíček pro Windows XP je tu. Vydán byl 29. dubna 2008. Service Pack 3 (SP3) obsahuje všechny opravy zahrnuté v aktualizaci Windows XP Service Pack 2 (SP2) a po něm vydané. Pro jeho instalaci je nutné mít nejdříve instalovaný balíček Service Pack 1a, nebo Windows XP Service Pack 2.

Aktuální balíček můžete stahovat již několik dní buď jako jeden soubor či ho instalovat prostřednictvím služby Windows Update či pomocí funkce Automatické aktualizace. Tento způsob jistě využijete v případě, že již máte Windows XP nainstalované a používáte je. Avšak budete-li v budoucnu tento operační systém přeinstalovávat, budete nuceni balíček stahovat znovu a následně opět provést jeho instalaci. Pokud si však vytvoříte vlastní instalační CD systému Windows XP, které bude již obsahovat zmíněný SP3, usnadníte si nejen práci, ale ušetříte i čas a nebudete muset stahovat 307 MB zbytečně. Přitom se nemusíte ničeho bát, níže popsaný návod je legální.

Co nového přináší Windows XP s SP3?
V případě SP3 nečekejte nějaké funkce navíc. Ano, SP2 přinesla několik vylepšení, ale SP3 vlastně obsahuje pouze SP2 a všechny opravy po něm vydané. Pokud tedy pravidelně záplatujete Windows XP, pak patrně většinu z těchto oprav již instalovanou máte. V opačném případě doporučujeme provést její instalaci, čímž opravíte objevené chyby. Zklamáním je však to, že SP3 neobsahuje nové verze integrovaných programů jako např. Internet Explorer 7, Windows Mail, či Windows Media Player 11. Navíc SP3 potkala další nepříjemnost – více zde.

TIP: Podrobné informace o SP3 pro Windows XP se dozvíte v PDF dokumentu.

Co budete potřebovat
1. Instalační médium s Windows XP Professional či Home (ale musí být vybaveno již alespoň SP1a)
2. Service Pack 3 Windows XP (tedy stažený třetí opravný balíček v jazyku instalačního CD Windows XP)
3. IsoBuster (program, s jehož pomocí získáte zaváděcí soubor pro nové CD)
4. Nero Burning Rom (program pro vypálení dat)
5. 1 GB volného místa na pevném disku

A jdeme na to

1. Zkopírování obsahu CD s Windows XP na HDD
Nejprve je zapotřebí zkopírovat celý obsah instalačního CD Windows XP na pevný disk. Přímo v rootu C: disku tedy vytvořte složku s názvem XP a do ní umístěte obsah instalačního disku.

Integrace SP3 do Windows XP


2. Příprava SP3
Zatímco probíhá kopírování, z důvodu velkého množství souborů může trvat i několik minut, si připravte stažený či zkopírovaný SP3 pro Windows XP v jazykové verzi instalačního CD Windows XP (tedy nejčastěji v češtině). Stáhnout si ho přímo můžete zde (307 MB). V rootu céčka si opět vytvořte novou složku, tentokrát s názvem SP3 a do ní soubor s SP3 zkopírujte.

Integrace SP3 do Windows XP

3. Spojení SP3 s Windows XP
Klikněte na Start a vyberte Spustit. Do řádku Otevřít vepište následující příkaz:

C:\SP3\WindowsXP-KB936929-SP3-x86-CSY.exe /integrate:C:\XP

Kde WindowsXP-KB936929-SP3-x86-CSY.exe je název staženého Service Packu 3.

Integrace SP3 do Windows XP

Nyní se objeví informační okno o extrahování součásti balíčku a poté další okno, jenž vám dává na vědomí, že probíhá začlenění SP3 do instalačních souborů Windows XP. Tento proces trvá pár minut. Na závěr se objeví hlášení o dokončení.

Integrace SP3 do Windows XP

Integrace SP3 do Windows XP

Integrace SP3 do Windows XP

4. IsoBuster zkopírování zavaděče
Stáhněte si a nainstalujte program IsoBuster (2,6 MB). S jeho pomocí totiž můžeme vytáhnout tzv. zavaděč instalačního disku Windows XP, který je normálně ukryt. Po instalaci a následném spuštění programu (stačí nám freewarová verze – klikněte na tlačítko Free funct. only) vyberte na levé straně položku Bootable Disc. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem myši na soubor Microsoft Corporation.img. Objeví se další dialogové okno, které se vás zeptá, kam tento soubor uložit. Zvolte root disku C: a ukončete IsoBuster.

Integrace SP3 do Windows XP

5. Vypálení nového CD v Neru
Máte-li všechno připraveno, stačí to nyní umístit na zapisovatelné CD. My jsme si vybrali postup v programu Nero Burning Rom, protože tento produkt používá velká část českých uživatelů PC. Pokud ho však nemáte, můžete si jeho zkušební verzi stáhnout na www.nero.com. Spusťte program Nero Burning Rom a na levé straně vyberte CD-ROM (bootovací). Nyní v kartě Boot klikněte v části Obraz CD na tlačítko Procházet a vyberte na disku uložený soubor Microsoft Corporation.img (nejprve v dialogovém okně však v otevíracím menu Soubor typu vyberte možnost Všechny soubory). V řádku Druh emulace vyberte žádná emulace a do řádku Počet načtených sektorů napište 4.

Integrace SP3 do Windows XP

Na kartě Jmenovka si zvolte název nového CD (např. WXPCZ_SP3). V tomto okně dole klikněte na tlačítko Nová. Na pravé straně okna vyhledejte adresář XP, který se nachází přímo v céčku pevného disku a přepněte se do něj. Celý jeho obsah přetáhněte na levou oblast. Tím jste si připravili obsah CD k vypálení a teď ho zbývá pouze vypálit.

Integrace SP3 do Windows XP

Shrnutí
Po vypálení CD budete mít v ruce instalační disk se systémem Windows XP vč. Service Packu 3. To znamená, že pokud budete na PC instalovat systém z tohoto média, odpadne vám jeho záplatování k datu vydání SP3 (29. dubna 2008). Přechod na novou verzi IE, poštovního programu a WMP vás však nemine.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Najdete na iDNES.cz