Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Nástroje pro pevné disky

Tentokrát jsme si pro vás připravili celou desítku programů, se kterými lze lehce spravovat vaše datové úložiště. V článku tak naleznete nástroje na obnovu smazaných souborů a složek z pevného disku, výborného defragmentačního agenta, kopírovač harddisků, analyzér adresářů, indikátor aktivity HDD a mnohem více.

Minulý týden jsme se v tomto článku zmínili o desítce užitečných programů, jež vám mohou pomoci s diagnostikou a monitorováním údajů vašeho HDD. Dnes se opět podíváme na některé aplikace určené pevným diskům. Tentokrát však půjde o nástroje, které vám usnadní jeho správu.

V naší desítce tedy naleznete např. nástroje na obnovu smazaných dat, kterým nečiní při brzkém použití žádné potíže jejich zpětné obnovení a to i v případě, že jste je již odstranili z Koše Windows. Představíme vám také výkonný defragmentační software či dokonce i specializovaný nástroj na klonování pevných disků. Pomoci dalšího budete moci číst data z Windows 98 uložené na discích formátované NTFS souborovým systémem. Nezapomeneme ani jednoduchý program pro zjištění detailních informací o obsazení HDD a dalším lze provést jeho očistu od již zbytečných dat.

Tip Technet.cz: Norton Ghost 9.0 je produkt, který nabízí vyspělé zálohování a obnovu pro vaše PC. Vy tak můžete chránit svá data zálohováním obsahu pevného disku do jednoho souboru. Zálohování můžete naplánovat tak, aby probíhalo automaticky. Rychle obnovíte jednotlivé soubory, vybrané složky nebo celý pevný disk. Bohužel společnost Symantec v současné době nenabízí verzi k vyzkoušení, můžete si ji však zakoupit na http://www.symantec.com/region/cz/.

Utilitky pro vaše pevné disky:

PC INSPECTOR File Recovery 3.0 – freeware
Výkonný prográmek na obnovu smazaných dat z disků se souborovým svazkem FAT 12, 16, 32 a také NTFS. Pomocí agenta vyhledá všechny smazané soubory a složky. Ty které lze obnovit označí zelenou barvou. Nová verze navíc dokáže obnovovat i data ze zbořených FATek a obsahuje i nástroj pro zvláštní obnovení souborů formátu: ARJ, AVI,BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF, WAV a ZIP.

 • Stahujte na této adrese (3.8 MB).
 • O&O Defrag Professional Edition 6.5.851 – shareware
  O&O Defrag je nová verze jednoho z nejlepších defragmentačních programů. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS) a tím zaručuje řešení problémů způsobených roztroušením dat po pevném disku. Nabízí celkem pět různých defragmentačních metod, takže skládat disk, lze např. i během práce na PC. Novinkou je i nová grafika.

 • Stahujte na této adrese (7 MB).
 • HDCopy 2.104 – freeware
  Tomuto nástroji nečinní problémy zkopírovat celý fyzický disk PC na druhý. Díky tomu si lze vytvářet identickou kopii během několika minut a tím si tak naklonovat systém vč. dat v něm uložených. Jeho použití se nabízí například při zakoupení nového disku, kdy nebudete muset znovu instalovat systém a díle ho konfigurovat. Bohužel program pracuje pouze pod Windows 95, 98 a Me.

 • Stahujte na této adrese (151 kB).
 • DiskFree 2.2 - freeware
  Program po spuštění umístí svou ikonku do lišty vedle hodin a po najetí nad ní myší zobrazí volné místo na všech dostupných pevných discích počítače. Pokud si program přidáte do nabídky "Po spuštění", spustí se při každém startu Windows, a budete tak mít po celou dobu práce přehled o volném místu.

 • Stahujte na této adrese (5 kB).

  FolderAnalyzer 1.11 - freeware
  Program je rozšířením shellu windows (jde jakýsi modul do aplikace Průzkumník) a zobrazí se jako jedna z karet vlastností adresáře nebo disku. Slouží k zjištění, jak je v daném adresáři/disku rozdělen prostor mezi adresáře (tj. např. Program Files zabírá 850MB (54%), Windows 472MB (30%) atd.), umí také zjistit nejnovější soubor v každém z podadresářů. Tyto možnosti jsou např. použitelné při zálohování, odinstalování nepoužívaných programů, či zjištění, jaký adresář vám nejvíce zabírá diskový prostor.

 • Stahujte na této adrese (212 kB).
 • NTFS for Windows 98 2.0 - shareware
  Ten, kdo by chtěl rozchodit pod starší verzí OS (Win 95/98/ME) souborový svazek tipu NTFS, může použít tuto utilitku. Díky ní budete moci na pevné disky s touto strukturou přistupovat stejně jako ve Win 2000 a novějších verzích.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

  Hard Disk Indicator 1.3 - freeware
  Toužíte-li po indikátoru zápisu či čtení pevného disku přímo v systému, potom již nemusíte dále hledat. Hard Disk Indicator je totiž jednoduchý užitečný nástroj, který se usadí v systémové oblasti hlavní lišty vašich Windows a vizuálně indikuje aktivitu pevného disku, jež vyberete. Lehce tak nahradí klasické LED diody na PC skříni.

 • Stahujte na této adrese (145 kB).

  TreeSize 3.2 - shareware
  Tento nástroj vás informuje o využití pevného disku a složek, které se v něm nachází. Pracuje velmi rychle a dokonce nemusíte čekat na celé proskenování pevného disku. V profesionální verzi jsou navíc přidány další funkce (grafy, poslední přístup, vlastník atd.). Výsledky si lze ukládat nově do formátu XML, HTML či TXT.

 • Stahujte na této adrese (2.6 MB).

  Scanner 2.6 - freeware
  Jedinečný nástroj, který vám pomůže s manuálním promazáváním vašich dat. Pomocí Scanneru (snímače) budete mít perfektní přehled o velikosti svých adresářů jako na dlani. Po analýze vašich diskových úložišť (či jiných médií) totiž zobrazí koláčový graf využití všech adresářů. Je vhodný tedy především pro situace, kdy hledáte objemnější soubory.

 • Stahujte na této adrese (162 kB). 
 • MoreSpace 3.3 - freeware
  Kompletní program pro analýzu pevného disku. Dokáže najít a odstranit soubory, duplikáty, najde příliš objemné či příliš staré soubory. Dále lze podle filtrů nastavit mazání jednotlivých přípon. V neposlední řadě disponuje slušnou grafickou statistikou. 

 • Stahujte na této adrese (1.5 MB).
  • Nejčtenější

  A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

  Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

  Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

  Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

  Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

  A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

  Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

  Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

  Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

  Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

  Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

  Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

  Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

  Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

  Co byste měli u svého routeru prověřit, aby fungoval správně a bez rizika

  Premium Router představuje vstupní bránu do počítačové sítě. Než začne dobře sloužit, potřebuje každý router nejprve správně...

  Několik důvodů, proč (ne)přejít na Windows 11

  S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak...

  Proč se osobní počítač nazývá PC a ne Mac

  PC je zkratka ze slov personal computer, tedy osobní počítač. Víte však, kdo je označován za toho, kdo s tímto termínem...

  Toto by měl jednou za čas udělat každý uživatel Windows

  Počítače jsou jen stroje, a tak i ony potřebují občasnou údržbu. Podobně jako se zajímáte o své zdraví, tak by vás mělo...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

  Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

  Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

  Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

  Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

  Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

  A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

  Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

  Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

  Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...