Microsoft představil nový editor videa. Film v něm prý sestavíte za minutu

  10:35aktualizováno  10:35
V rámci balíčku Windows Live Essentials vyšla včera nová verze Movie Makeru, programu pro snadnou a nenáročnou editaci videa a obrázků. Uživatelé budou moci snadno uploadovat na YouTube, Facebook i Live Spaces a využívat rychlých náhledů díky novému pásu karet.

Stáhněte si Windows Live Movie Maker | foto: Microsoft

Stáhněte si Windows Live Movie Maker

Windows Live Movie Maker je ke stažení zdarma v mnoha jazykových mutacích (i v češtině) v rámci balíčku Live Essentials. K dispozici je pro Windows Vista a Windows 7.

Majitelé Windows XP mají stále možnost využívat Windows Movie Maker 2.1.

Windows Live Movie Maker - základní obrazovka

Windows Live Movie Maker - základní obrazovka nabízí velký náhled vlevo, storyboard s jednotlivými klipy vpravo a pás karet (Ribbon) s nástroji pro úpravu nahoře.

Čím dál více lidí kombinuje fotografování i s natáčením krátkých videí. Přibližně čtvrtina Čechů prý denně videa na internetu sleduje. Microsoft předpokládá, že tento trend nadále poroste, a podle slov Tomáše Košky z českého zastoupení Microsoftu chce nabídnout řešení vhodné pro masy: "S naším programem dokážete snadno vytvořit pěkný film ze svých videí a fotek do jedné minuty." Slouží k tomu funkce automatický film, která poskládá výsledný filmeček z fotek, videa a hudby, které vyberete. Skutečně do jedné minuty, včetně přechodů a okamžité možnosti kontroly a třeba uploadování na YouTube.

Pokud máte více času, můžete si pohrát s různými nastaveními. Jednotlivé klipy se zobrazují ve storyboardu, jakémsi mixu původní časové osy a storyboardu, protože reflektuje délku jednotlivých klipů a lze v něm zoomovat. Veškeré editace se provádějí v pásu karet (Ribbon) známém z Office 2007 a Windows 7.

Windows Live Movie Maker - přechody

Windows Live Movie Maker - potěšitelnou vlastností je fakt, že efekty se zobrazí ihned po jejich přejetí kurzorem myši, a to přímo s vámi použitými videi či obrázky. Zkoušení různých možností je tak mnohem jednodušší.

Program Windows Live Movie Maker navazuje volně na editor videa známý z Windows XP a Windows Vista - Windows Movie Maker. Oproti němu sice nenabízí mnoho nových funkcí (spíše tyto funkce vylepšuje), ale především zpřístupňuje funkce i těm, kteří nemají čas a trpělivost trávit střihem videa dlouhé hodiny.

Nový Windows Live Movie Maker

Nový Windows Live Movie Maker

Původní Windows Movie Maker

Původní Windows Movie Maker

Jak je vidět, změna se dotkla především rozhraní programu. V nové verzi je méně míst, kde hledat různé funkce, a také pracovní zobrazení už je jenom jedno, kombinující původní časovou osu i storyboard do jakéhosi časového storyboardu - pásu rozděleného do řádků. Je to chvilku nezvyk, ale nic, co by se nedalo pochopit a používat. Pás karet rozhodně přispěl ke snazší přístupnosti jednotlivých funkcí a s programem se tak naučíte rychleji než s předchozí verzí, kde jste se často museli obrazně drbat levou nohou na pravém uchu.

I nový Windows Live Movie Maker umí otevřít .mswmm soubory s projekty videa vytvořenými předchozí verzí, takže můžete eventuálně využít k úpravě oba editory.

Zjednodušen je i export výsledku: HD video ve vysokém rozlišení, DVD, mail, YouTube, Facebook i další formáty vytvoříte z jednoho místa bez zbytečného zdržování. Tvůrci evidentně cílili na nezkušené, masové uživatele, a tak se snažili jednotlivé možnosti co nejlépe vysvětlit a nezatěžovat možnostmi nastavení exportu. Nenajdeme zde tedy mnoho možností nastavení, což na druhou stranu ulehčí rozhodování těm, kteří nic nastavovat nechtějí. Ostatní pravděpodobně zvolí třeba nejvyšší (HD 1080i) kvalitu WMV a konverzi do pořadovaného formátu provedou jinak.

Windows Live Movie Maker - upload na YouTube

Upload na YouTube lze provést přímo z programu

Prohlídka možností nového Live Movie Makeru (anglicky)

Celkové první dojmy po pár hodinách testování jsou spíše dobré, mám pocit, že program může usnadnit a urychlit tvorbu jednoduchých krátkých videí naprostým začátečníkům. Zároveň nabízí nástroje pro ty, kteří mají čas a chuť si s editací více hrát. Ty potěší fakt, že střih jednotlivých klipů lze konečně provádět přesně (Nástroj Střih umožňuje kdykoli změnit střih konkrétního klipu) nebo že synchronizaci konkrétního místa videa s konkrétním místem na zvukové či hudební stopě. I pro fanoušky timelapse časosběrů je tu dobrá zpráva - vlastnosti vložených fotografií lze měnit hromadně, a to i zadáním konkrétní hodnoty.

Hlasitost zvukových přechodů lze nyní lépe ovlivňovat, i když mixážní pult to není

Hlasitost zvukových přechodů lze nyní lépe ovlivňovat, i když mixážní pult to není.

Na kartě zobrazení najdete možnost přepínání mezi formáty 4:3 a 16:9. Konečně.

Na kartě zobrazení najdete možnost přepínání mezi formáty 4:3 a 16:9. Konečně.

Efekty i přechody se zobrazují ihned po přejetí myší

Efekty i přechody se zobrazují ihned po přejetí myší.

Automatický film - funkce, která slibuje vytvořit snímek za minutu. Vše můžete později upravit.

Automatický film - funkce, která slibuje vytvořit snímek za minutu. Vše můžete později upravit.

Chyběla mi ale vizualizace zvukové stopy, a vůbec časová osa, i když možnosti úprav jsem obvykle po chvíli našel i v novém programu. Časová osa je ale zkrátka časová osa a pro podrobnější úpravy videa by se hodila.

Chválím sice možnost vytvářet efekt přiblížení nebo pohybu po zobrazené fotce, ale nebylo by jistě složité dodat možnost vlastního pohybu, kterou známe z Photo Story od stejné firmy... Pro plnou kontrolu nad videoprezentací fotek je sice možné tyto dva programy kontrolovat, ale je to zbytečně komplikované - to si raději většina lidí vystačí s nabízenými možnostmi

Obecně může program na první pohled působit jako bezzubý nástroj pro začátečníky, a teprve po chvíli najdete pokročilejší funkce, díky nim by se dalo uvažovat o Live Movie Makeru i jako o základním editoru pro delší film. Je to asi účel - podle Tomáše Košky se Microsoft nezaměřuje na nadšené videostřihače, ale na začátečníky. A ti zde skutečně najdou pravděpodobně vše, co budou k sestavení jednoduchého filmu potřebovat.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Najdete na iDNES.cz