Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GNUPlot – grafy pro náročné

  5:00
Jak vytvořit graf v prostředí Linux? Program, který to zvládne, má název GNUPlot. Je zcela zdarma a nabízí většinu funkcí, které má pro tvorbu grafů implementovány například program Excel, určený pro operační systém Windows.

Nezávisle na tom, zda potřebujete oživit prezentaci výstižným grafem nebo zpřehlednit dosažené výsledky elegantními křivkami, ve většině případů zcela automaticky sáhnete po Excelu. Ten ovšem ne vždy splní vaše požadavky. Nebo když se rozhodnete přejít na operační systém Linux. Microsoft své produkty převést pod tuto platformu rozhodně neplánuje a ne každý je ochoten používat molochy typu Star Office. Jistým řešením proto může být bezplatný program GNUPlot, který je v současnosti dostupný na mnoha platformách včetně MS Windows a Linuxu.

Graf zadaný příkazem - plot sin(x)Protože jste již zcela určitě pracovali v prostředí MS Excel, tak pro lepší představu o kvalitách představovaného produktu ho budeme s tímto softwarem srovnávat. Po spuštění se vám objeví příkazová řádka. Zpočátku vám může tento způsob sice připadat trochu složitější, ale během krátkém používání se s tímto systémem rychle sžijete. Všechny příkazy jsou totiž poměrně logické. Například k vytištění grafu stačí zadat plot sin(x) a už se vám bude po obrazovce vlnit požadovaná sinusovka. Ve verzi pro Windows je navíc ještě k dispozici menu s většinou příkazů. Každá položka je vlastně jednoduché makro, které se zeptá na případné parametry a vloží na příkazovou řádku odpovídající příkaz.

Funkci nemusíte zadávat jenom strohým vzorcem, program si vystačí i s několika zadanými hodnotami. Musíte si je však připravit v jiném souboru v textovém formátu. Tato vlastnost krásně ilustruje filozofii Unixu. GNUPlot slouží pouze pro kreslení grafu, na zadávání hodnot využijete jiný externí editor a k tisku výsledného grafu použijete například systém LaTeX(což je mimochodem velmi populární sázecí systém).Graf GNUPlot
Z předchozích řádek jste mohli nabýt dojmu, že do Excelu má tento software daleko, neboť z příkazové řádky elegantních křivek těžko dosáhnete. Opak je však pravdou. GNUPlot podporuje různé typy čar a značek, odlišná měřítka os i vytvoření legendy. Pod různými příkazy jsou poskrývány i další možnosti, jako je kreslení mřížek, popisků, šipek. Samozřejmě se dají vyrobit i různé chybové křivky atp… Odborníky potěší například volba polárních souřadnic, ostatní například spojování bodů různými typy křivek od přímek až po polynomy. Vytváření trojrozměrných grafů je samozřejmostí. Asi největší nevýhodou současné verze GNUPlotu je absence tzv. koláčových grafů. Na internetu se ale dá sehnat i záplata, která do zdrojových kódů přidá i tuto možnost. Překlad programu ze zdrojových kódů už ale nepatří mezi běžné znalosti… 

VýstupGNUPlot v 3D

Jednou z posledních otázek rozhodujících o používání nového softwaru je samozřejmě výstup. Tvůrci GNUPlotu si s tímto problémem poradili poměrně zdařile. Vytvořený graf může být odeslán do okna obrazovky (například systému X-Window), do grafického souboru typu GIF, PNG apod. nebo na jiný výstupní terminál, jichž máte k dispozici několik desítek. Navíc díky otevřenosti zdrojového kódu není problém si požadovaný specializovaný modul vytvořit; toho ovšem využijí především zdatní programátoři. Velkou předností GNUPlotu je tzv. dávkový režim, kdy můžete zpracovávat grafy například rovnou z aktivní měřící aparatury. Namísto složitého vyhodnocování velkého objemu dat tak budete moci průběžně zpracovávat údaje ukládané do daného vstupního souboru a rovnou z těchto částí dělat požadované výstupy (například tisk).

Nápověda

Jak je u aplikací unixového charakteru zvykem, je nápověda na poměrně vysoké úrovni. Nedozvíte se v ní sice, že si máte soubor pravidelně ukládat, ale naleznete v ní většinou přesně to, co potřebujete. Stačí napsat příkaz help plot a GNUPlot vás zahltí informacemi o použití tohoto příkazu, jeho volbách a podpříkazech, nabídne ukázkové přiklady i související témata.

GNUPlot x Excel

Patrně nejpodstatnější rozdíl je v samotné koncepci. Zatímco GNUPlot je produkt zaměřený čistě na tvorbu grafu, Excel k tomuto využívá jen části jiného, mnohem robustnějšího projektu. Každý z nich má své klady i zápory, takže konečné rozhodnutí závisí především na vašich potřebách. GNUPlot vychází z filozofie celého GNU projektu a vytoužený graf si v něm v podstatě programujete. Oproti tomu, stejného efektu docílíte v Excelu pouhým klikáním myší, kdy výsledek neustále vidíte, což je známé jako přístup WYSIWYG („what you see is what you get – to, co vidíme, dostaneme). To ale splní představy pouze začínajících uživatelů. Ti, kteří jsou ochotni oželet určitý komfort, s radostí sáhnou po složitějším, ale mnohem schopnějším GNUPlotu.
Pokud tedy potřebujete na poradu vedení vytvořit graf, kde je forma povýšena nad obsah, a máte na to několik posledních minut, pak jednoznačně vítězí MS Excel. Naopak, pokud jste člověk, kterému není obsah grafu lhostejný nebo třeba potřebujete porovnat naměřené hodnoty s teoretickou křivkou, potom určitě sáhněte po GNUPlotu. Přidat křivku s funkcí zadanou předpisem je totiž v Excelu téměř nemožné.

Dokážete-li alespoň trochu ovládat počítač a vyžadujete-li možnost detailního přizpůsobení grafu svým potřebám, pak si GNUPlot rozhodně nainstalujte. Jeho použití doporučujeme i tam, kde potřebujete nejlépe on-line vyhodnocovat průběžně získávaná data, neboť dávkový režim žádný z produktů Microsoftu nepodporuje. Nesmíte také zapomenout na fakt, že software je nabízen zdarma, takže pokud vám nebude vyhovovat, stačí ho odinstalovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 27 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 1 příspěvek

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Kde všude si můžete na vlastní oči prohlédnout rakety a lodě SpaceX

v diskusi nejsou příspěvky

4. května 2024

Koho fascinuje kosmonautika a raketová technika, může ho zajímat i to, kde se může veřejně či...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

Čína letí jako první země světa odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce

v diskusi je 20 příspěvků

3. května 2024  8:27,  aktualizováno  11:28

V pátek krátce před půl dvanáctou dopoledne našeho času se do vesmírného prostoru vydala čínská...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...