Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší funkce nového a čistého Firefoxu

Firefox se v posledních měsících přetahuje s Edgem o post světové trojky na poli internetových prohlížečů. Jeho nedávná velká aktualizace přišla s přepracovaným uživatelským rozhraním a uvedla v život několik vítaných vylepšení pro lepší a především bezpečnější surfování na internetu bez sledování.
Ilustrační foto - Firefox

Ilustrační foto - Firefox | foto: Creative Commons

Statistika podílů jednotlivých browserů na počítačích ukazuje, jak se v posledním roce Edge dotáhl na Firefox a nyní ho překonává. Vývojáři Mozilly si to nechtějí nechat líbit, a tak zabrali a upravili uživatelské rozhraní podle posbírané zpětné vazby od uživatelů. Firefox, podobně jako Edge, tedy pracuje na tom, aby zaujal co možná nejvíc uživatelů. A proto si připravil řadu nových funkcí. Některé věci byly přeskupeny či odstraněny a přibylo pár nových nastavení, na něž si uživatelé budou muset zvyknout.

Průlet novými funkcemi

Informace o verzi Firefoxu

Chcete-li si nové funkce vyzkoušet sami, není nic lehčího, než si browser nainstalovat nebo ho aktualizovat. Mimochodem, seznam změn je možné si kdykoli prohlédnout v části Nastavení (tři čárky vpravo nahoře) -> Nápověda -> O aplikaci Firefox a zde klikněte na odkaz Co je nového.

Nový přepracovaný design umožňuje používat Firefox rychleji a navíc působí mnohem moderněji. Tento browser si vždy zakládal na bezpečnosti a soukromí. To se nezměnilo, respektive ještě v tom přitvrdil. V dnešní době, kdy se internetový prohlížeč stal jakýmsi hlavním softwarem v počítači, respektive v operačním systému, protože v něm provádíme prakticky většinu věcí, by měl být hlavně spolehlivý, příjemný na pohled a umožňovat bezproblémovou práci s webem.

Černá a bílá varianta Firefoxu

Proto došlo k optimalizaci rychlosti, a tak načítání stránek je nyní ještě rychlejší a zároveň spotřebovává méně operační paměti. Dobrý vzhled je vždy o subjektivním dojmu. Takže pokud věci fungují, opravdu o něm nepřemýšlíte.

Po prvním otevření nového Firefoxu si však nejde nevšimnout řady změn, snažící se o odlehčení vzhledu a jeho vyčištění. Tak třeba zjednodušení se zaměřilo na ovládací tlačítka (nachází se zde nyní Zpět, Vpřed a Aktualizace stránky), u adresy se nachází ikona štítu, aby uživatel věděl, že je chráněn před sledováním, a zámek indikuje zabezpečené spojení. Potom se tu nachází často používané funkce jako režim čtečky, zoom a záložka.

Efektivnější pořádek

Existuje několik způsobů, jak se dostat k preferovaným funkcím a nastavením. Ovšem ten prostřednictvím tří čárek vpravo nahoře patří k těm nejpoužívanějším. Proto došlo k přepracování celé nabídky a objevují se zde uživateli nejpoužívanější volby.

Přepracovaná nabídka Firefoxu

Není žádným překvapením, že víc než padesát procent uživatelů má otevřeno čtyři nebo víc panelů naráz. Z tohoto důvodu se změny odehrály i zde – panely se nyní zobrazují a chovají jinak. Například je tu efekt, který se objeví po kompletním načtení celé stránky. K dispozici jsou nové ikony, které označují jejich načítání, přehrávání médií atd. Změnit lze i určité funkce podle svého – například ve výchozím nastavení vždy přepínat na nově otevřené karty (Nastavení -> Obecné -> Panely -> Přepnout na nový panel otevřená z odkazu. Pokud se přepnete na záložku Domovská stránka, tak zde si lze definovat, respektive přizpůsobit to, co vidíte, pokud otevřete nový panel.

Nastavení oken a panelů

Došlo ke zrušení řady oznámení. Pokud by totiž měla být něčemu věnována pozornost, mělo by to vypadat dobře a nemělo by vás to rušit. Objevily se tak konsolidované panely, abyste mohli rychleji reagovat a rychleji se vrátit k tomu, co jste před hlášením právě dělali. Konkrétně byly omezené některé frustrující a opakované výzvy spojené se vstupem a výstupem ze schůzek Google Meet. Díky tomuto zredukovanému rozhraní se můžete dostat ke všem svým webovým hovorům a schůzkám na menší počet kliknutí.

Změna oznámení - před a po aktualizaci

Věděli jste, že?

Za jeden měsíc dojde ve Firefoxu k 17 miliardám kliknutí? Z těchto 17 miliard kliknutí k tomu dochází ve třech oblastech: v panelech (asi 43 % kliknutí z toho vede k otevření a zavření panelu), v navigační liště (přibližně 33 % kliknutí přejde do oblasti pod pruhem karet, kde se lze pohybovat vpřed, vzad nebo znovunačíst a využít další funkce adresního řádku), a vzáložkách (asi 5 % kliknutí vede do sekce pro přidávání záložek).

Režim soukromého prohlížení na další úrovni

Firefox zase o něco víc chrání uživatele, respektive jejich soukromí. Pro ty uživatele, kteří procházejí web výhradně nebo příležitostně v režimu soukromého prohlížení, je tu posílená ochrana. Už v únoru byla zavedena technologie Total Cookie Protection v přísném režimu ETP (Enhanced Tracking Protection). Tato ochrana soukromí brání souborům cookies v tom, aby vás sledovaly. Nyní je možné si ji nastavit u všech panelů, nejen v anonymním režimu (Nastavení -> Soukromí a zabezpečení -> Přísná, respektive Vlastní v případě, že chcete upravit volby podle svého).

Možnost jak zastavit sledování toho, co ve Firefoxu děláte

Víc automatické aktualizace

Nastavení aktualizací Firefoxu

Novinkou je také to, že aktualizace Firefoxu se budou odehrávat na pozadí a téměř samy. Automaticky bude docházet ke kontrole, stahování a instalaci připravených aktualizací, přičemž kontrola je nastavena na jednou za sedm hodin.

Tuto funkci máte možnost volitelně deaktivovat v Nastavení, záložka Obecné a konkrétně v boxu Aktualizace Firefoxu.

Přidejte a synchronizujte platební karty

Firefox také nyní umožňuje přidávat a synchronizovat platební karty do vašeho Firefox účtu (na počítači a v aplikaci pro Android). Tyto informace jsou šifrovány a díky synchronizaci budou dostupné ve všech zařízeních po přihlášení Firefox účtem. V případě zařízení s Androidem nyní navíc uvidíte velký banner, který vás žádá, abyste nastavili Firefox jako výchozí prohlížeč, a objevila se, zda nová sekce pro přidávání platebních karet.

Firefox také přidává funkce mezipaměti zpět/vpřed pro podporované webové stránky, takže můžete znovu přejít rychleji dopředu a zpět mezi webovými stránkami. K dispozici je také nová konfigurační stránka (zadejte do adresního řádku „about:third-party“). Ta pomáhá spravovat problémy s kompatibilitou s aplikacemi třetích stran. Změn je ještě mnohem více – některé další najdete zde.

Závěrem

Firefox je skvělým internetovým prohlížečem. Přitom neustavičně pokračuje v tempu být tím nejvíc bezpečným, respektive nabídnout uživatelům možnost být co nejméně sledováni a chránit je před různými útoky. Nová verze přinesla řadu změn v uživatelském ovládání, které jsou ku prospěchu věci. V letošním roce Mozilla plánuje uvést další funkce, které budou vycházet z moderního webového redesignu, který tento nový Firefox přináší.

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3

Ohnivá předehra před Hirošimou. Zápalné pumy proměnily Tokio v peklo na zemi

I když lze americké bombardování Tokia v březnu 1945 považovat – alespoň co do bezprostředního počtu obětí během jediného náletu – za nejničivější bombardování v dějinách, následné jaderné výbuchy v...

19. března 2025

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025