Application Manager 1.0 – copak mi to vlastně šlape na pozadí Windows? (recenze)

aktualizováno 
Podivné chování počítače nevěstí nikdy nic dobrého. Mnohonásobné zvýšení datového přenosu, zamrzání aplikací, nebo jejich špatné ukončování, za tím vším mohou být skryty nežádoucí programy typu Gator. Toužíte-li po informacích o skrytých procesech, pak jsme pro vás našli skvělý program.

Operační systémy Windows jsou vybaveny množstvím systémových nástrojů. Ty mají za úkol diagnostikovat nejen chyby použitého hardware či software, ale celkově měřit výkon PC. Mezi takové již neodmyslitelně patří i Správce úloh ve Windows, nepostradatelný pomocník pro ukončování zapomenutých či zablokovaných procesů.

O plnohodnotném správci úloh můžeme hovořit až od Windows NT. V nich bylo poprvé použito zdokonalené sledování klíčových identifikátorů výkonu počítače. Pomocí něho bylo doslova hračkou zobrazit stav spuštěných programů a killnout (ukončit) ty, které přestaly odpovídat či byly něčím podezřelé. Nejen Microsoft se snaží udělat svůj systém lépe ovladatelnější, důkazem toho může být nástroj, jenž standardního správce ve Windows dokáže pořádně obohatit - Application Manager.

Funkce programu
Utilita poskytující kompletní informace o programech a procesech spuštěných v počítači, včetně těch skrytých, které nejsou vidět ani ve správci úloh. Doplňuje tedy standardního správce úloh o další možnosti. Vhodné také ke stopování trojských koňů či různých špehovacích agentů (spyware, adaware), abyste měli zaručenou kontrolu nad PC.

Instalace
Program máte možnost jako vždy stáhnout z našeho lokálního download serveru – appmanager (300 kB). Zazipovaný archív, kromě samotné aplikace, obsahuje ještě textový soubor s informacemi o programu. Po rozbalení archívu se aplikace nakopíruje i se souborem do zvolené složky (standardně Program Files\App Manager\), kde čeká na své první spuštění.

Application Manager

Podrobný návod k ovládání programu
Při prvním natažení nástroje do paměti se v tray listě objeví nová ikonka a na ploše se otevře okno samotné aplikace. Uprostřed se nachází seznam všech v PC spuštěných procesů, včetně těch skrytých. Vpravo nahoře je pak ke každému z nich přiřazena jeho ikonka pro snadnější orientaci a určení, jaký že program to vlastně patří danému procesu. Pod ní jsou umístěna následující tlačítka:

Application Manager

Refresh – obnoví okno s procesy

Run List – programy po spuštění. Jde o startovacího managera, díky kterému můžete provádět velmi jednoduše změny u programů, natahujících se při startu PC. Operační systém Windows má hned tři záznamy v registrech, z nichž spouští aplikace. V horní liště vyberete jeden ze záznamů. V dalším okně lze odstraňovat nebo přidávat další aplikace či měnit jejich nastavení. Odstraněné záznamy jsou navíc automaticky archivovány, to kdybyste je chtěli kdykoliv později začít opět používat. Tlačítko - Clear Backup zálohy nenávratně odstraní.

Application Manager

Options – chcete-li App Managera spouštět při každém startu PC, zatrhněte volbu YES. Zaškrtnutím check boxu – Minimize on startup, lze navíc program spouštět jako minimalizovaný v tray liště.

Application Manager

About – informace o programu

Pod těmito tlačítky se ukrývají ještě další funkce, sloužící především k ukrývání, vypnutí, minimalizaci a dalším funkcím jednotlivých procesů.

Get All – ukáže všechny běžící procesy ve Windows, tedy i skryté
Get Visible – ukáže jen viditelné procesy
Get Invisible – ukáže i skryté procesy (systémové)
Show – zobrazí proces na popředí. Vybraný proces dokáže vytáhnout z útrob systému a tím odhalit, co se pod ním skrývá za aplikaci
Hide – skryje proces. Dokáže ukrýt i ty procesy, které jsou jinak standardně nastaveny jako viditelné.
Close – zavře proces
Terminate – násilně ukončí proces

Application Manager

Vyberete-li jakýkoliv záznam v okně s procesy, nejenže se objeví jeho ikonka (pokud ji program má), ale dokonce se zobrazí i název, k jakému programu patří. Usnadní tak orientaci v souvislostech mezi procesy a aplikacemi. Pravým tlačítkem lze navíc vyvolat kontextové menu, kde je na výběr: násilné ukončení, skrytí, zobrazení na popředí a obnova. Plní tedy stejnou funkci, jako již výše zmíněná tlačítka.

Nástroj se dá ovládat také z tray lišty. Pravým tlačítkem klikněte na jeho ikonku. V otevřeném kontextovém okně jsou k dispozici některé součásti Application Manageru.

Application Manager

Závěrem a zhodnocení
Aplikace pracuje na výbornou jak pod OS Win 98, tak pod XP. Ve Windows XP velmi zdatně sekunduje vylepšenému a zabudovanému Správci úloh systému Windows. Application Manager si tedy své místo najde zejména v systémech Win 95/98 a ME, kde správce nedosahuje takových kvalit. V těchto systémech dokonce není ani přístup ke skrytým procesům, což značně omezuje sledování podezřelých aplikací a tím i odhalování všelijakého nežádoucího software, jakými jsou např. trojské koně či spyware.

Application Manager

Jde o velmi silný nástroj zejména pro ty, kteří se chtějí podívat operačnímu systému pořádně na zoubek. Zejména funkce Run List může usnadnit hledání spouštěných aplikací při startu počítače. Zde se mimo jiné standardně nachází i komunikační program Windows Messenger, který mnoha lidem otravuje život.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Programy pro kontrolu internetového provozu pomohou odhalit neplechu

Ilustrační foto - data

Měřiče přenesených dat jsou malí pomocníci, kteří prozradí celou řadu informací o přenesených datech jak do PC, tak...

Programy a aplikace pro editaci dokumentů ve formátu PDF

Ilustrační foto - PDF

Pro někoho jsou nedobytné, ale pouze do doby, než objeví užitečné pomocníky. I vy můžete částečně upravovat, kopírovat,...

Tipy a triky pro Windows 10: aktivujte si skrytý Windows Media Player

Windows 10

Windows Media Player žije a stále se nachází i v aktuální verzi Windows. Ukážeme jak ho přimět k životu, dále poradíme,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz