Celá budova knihovny (NTK) vypadá jako obrovský trojrozměrný technický výkres. I zvenčí je řádně okótovaná, kóty jsou i na dveřích a stěnách. Na schodech jsou časové údaje, za jak dlouho se dá daný stupeň zdolat a kolik se při výstupu spálí kalorií.
Více než 1 300 studijních míst, 18 skupinových studoven, 29 individuálních studoven, 562 míst k odpočinku a studovna s nepřetržitým provozem. V každém patře místnost s nápojovými a jídelními automaty, zásuvky s internetem i elektřinou u každého stolu a kompletní pokrytí wi-fi sítí.
Pro studenty je tu přes 230 tisíc svazků technické literatury ve volném výběru (celkem jich tam může být až 660 tisíc), ve třech podzemních skladech je prostor pro dalších 1,2 milionu knihovních jednotek.
Nová budova knihovny byla postavena za 2 215 358 705 Kč ... tedy něco přes 2,2 miliardy korun. Mimo vysokého komfortu pro studenty a čtenáře vyniká i velmi nízkými provozními náklady.
Budova je vymyšlena tak, že si většinu roku vystačí s větráním okny a klimatizační a vzduchová technika se spouští jen ve výjimečných případech. Na celou stavbu dohlíží důmyslný, počítači řízený systém, který uvnitř automaticky udržuje optimální klimatické podmínky.
Monitoruje se hladina CO2, vlhkost a teplota vzduchu. Vně budovy se měří okolní teplota, síla větru, vlhkost vzduchu a nechybí ani dešťové senzory. Systém tak automaticky pozná, kdy a kterými okny má větrat a kdy je nutné spustit pomocné systémy.
Budova NTK má půdorys oblého čtverce. Plášť tvoří skleněné profily Copilit. Číselné údaje jsou kóty - obvod budovy je tedy například 263 a výška 21 metrů.
"V naší zeměpisné šířce lze stavět budovy bez náročných technických zařízení a tepelné pohody docílit uvážlivým architektonickým řešením. Klimatizace, vzduchotechnika a vytápění má budovu pouze doplňovat, nikoli zachraňovat nepovedenou práci architekta," vysvětluje Ing. Jan Žemlička, tvůrce tepelně technického konceptu budovy.
Technické zázemí od sklepa až na střechu
Teplota a kvalita vzduchu je v NTK kontrolována šesti skupinami čidel v každém patře, získaná data kontroluje automatizovaný systém.
Ten díky venkovním čidlům ví, na které straně budovy je chladněji (či tepleji), jakým směrem a silou fouká vítr a jaká je vlhkost vzduchu.
Po vyhodnocení všech faktorů dokáže samočinně otevřít konkrétní okna v určitých podlažích tak, aby se vzduch komínovým efektem v budově vyměnil.
Vznik řízeného komínového efektu podporuje i koncepce vnitřního prostoru. Ten je zcela otevřený, většina vnitřních příček nesahá až ke stropu. Ke zvukovému oddělení prostorů pak slouží akustické tlumiče.
Elektronicky otevíraná okna (povšimněte si střídavé výšky umístění) jsou v každém podlaží po celém obvodu pláště ...
Přes léto je budova během chladné noci provětrávána v co největší míře. Betonová konstrukce se vychladí a udržuje příjemnou teplotu během dne.
Teprve v případech, kdy by přirozené větrání a chlazení budovy nestačilo, přichází na řadu vzduchová technika a klimatizace.
Dvě identické jednotky vzduchotechniky jsou instalovány na střeše (na snímku s autorem systému Žemličkou)...
... další její zařízení jsou umístěna v podzemních podlažích. "Slyšíte?" pronesl v naprostém tichu hlavní technik budovy Martin Čmejrek. "Takhle má správně znít vzduchotechnika."
Chladicí jednotka s výkonem 760 kW v nočních hodinách chladí vodu na 14 °C (návrat ze systému 18 °C), ve dne pak v případě potřeby až na 7 °C (návrat 13 °C). Trubky vlevo patří chladicímu systému serverovny.
Podlahy ve všech patrech jsou vybaveny topným/chladicím systémem Crittall. Celkem zde "obíhá" 49 kilometrů plastového potrubí, které se plní teplou/studenou vodou. Ta pak zahřívá/chladí více než 51 tisíc tun betonu. Díky jeho teplotní setrvačnosti lze v budově udržovat velmi konstantní teplotu.
Přívody systému Crittall jsou v šestém patře umístěny pod stropem. V nižších patrech je zakrývá dvojitá podlaha.
Hašení mlhou a odsávání kouře
Velký důraz je v knihovně samozřejmě kladen na hasicí systém. Zde je použito v Čechách poměrně unikátní řešení. Nehasí se sprinklery (vodními sprchami), ale rozprašovači vytvářejícími hustou mlhu. Ta by byla pro knihy méně devastující.
O rychlý odvod kouře z budovy se v případě požáru postarají výkonné ventilátory s výdechy na střeše.
K zamezení rozšiřování kouře v budově slouží i 410 metrů automatických kouřových závěsných clon.
Vše on-line
Celá knihovna je doslova propletena strukturovanou síťovou kabeláží. U všech studijních stolů, a dokonce i křesel v konferenčním sále jsou umístěny ethernetové zásuvky pro připojení k internetu. Knihovna je napojena na vysokoškolskou síť CESNET.
Kudy do knihovnyadresa: Technická 6, Praha 6 - Dejvice web: www.techlib.cz |
..