Ani floka nevezmou...
Navýstavách, při prezentacích, i při odskočení si na záchod - kdykoliv kdymáte notebook na snadno přístupném místě, stává se velmi obtěžujícípřítěží, pokud potřebujete odejít jen na chvíli. Můžete si být jistí,že se Vám na notebook rád někdo podívá - a co víc, notebooky jsou přímodělané k snadnému odnášení "s sebou". I když patří Vám - ane jemu, kolemjdoucímu lapkovi.
Interní ochrana nestačí
Jenže jak jej zajistit - stolní PC je alespoň nesnadno přenosné a poměrněnápadné (těžko si jej strčí někdo pod kabát bez povšimnutí - arozhododně ne do aktovky:-). Notebook sám o sobě můžete chránit nanejvýš,co se dat na něm obsažených týče - BIOS heslo při startu PC, Windows NT /2000 a NTFS oddíl, šifrování adresářů a rozumně zvolená uživatelskápolitika, to by mělo přinejmenším ztížit přístup k datům. Žádná z těchtomožností není stoprocentní, zvláště ne, když si s notebookem někdo budemoci "chvíli" či déle pohrát.
Aleco podniknout, aby notebook nedostal do nepovolaných rukou v první řadě?Snadná rada - nenechávejte jej nikde, berte si jej vždy a všude s sebou! Žese Vám tahle varianta nelíbí a navíc není při přestávce na prezentaci čiúčasti na veletržním stánku ani praktická?
Toužíte tedy přivázat Váš notebook ke stolu - a až opravdu budete končit,tak si jej sami odemknete a uvolníte? Jste tedy ochotni omezit akční prostornotebooku na pár metrů okolo nohy stolu, židle či článku blízkého topení?Výborně - pak pro Vás máme řešení, které by Vás mohlo zaujmout.Respektive - Dicota Vám nabídne "zámek" na Váš notebook.
Představujeme Dicotu Guard - Ochranka Vašeho notebooku?
Vlastně to ve své podstatě je daleko více než jen "zámek": párklíčků se speciálními zářezy a registračním číslem, kulatý otvor namasivním tubusu pro zářezy klíčku, tubus odolný proti odvrtání, s otáčivýmukotvením svazku ocelových lanek (o těch ještě bude řeč) a téměř zklamánípůsobí samotná západka "zámku": jedná se omalinkatý ocelový hranolek, který zapadne do podlouhlého otvoru přítomnéhona 99 procentech současných notebooků (zkuste si jej najít u Vás, pravděpodobněbude označen ještě ikonkou nebo nápisem) - samotný otvor je skutečně malý,ale měl by být ukotven v samotném šasi notebooku tak, aby nebylo možné jejbez použití nepřiměřeného násilí oddělit od zbytku notebooku.
Což bych opravdu nerad viděl - pokud by se zloděj odhodlal k takovémukroku na mém notebooku, zůstalo by z něj velmi neprodejné torzo (doufejmetudíž, že podobných neúčelně destruktivních nenechavců je zanedbatelnéprocento). Ukotvení by mělo být navrženo tak, aby odolalo a zábránilopokusům o oddělení zámku od notebooku.
Masivní,vysoký tubus tak po zamčení přimkne k notebooku a brání páčení - mezinotebook a záměk nic nevsunete. Kladivem o roh stolu byste jej pravděpodobněurvali, ale i s částí notebooku, což rozhodně není optimální řešení(doufám!).
Bezmála dvoumetrový
Samotný zámek by však nestačil - notebook je třeba k "nečemu"zamknout, respektive přivázat: k tomu slouží provazec odolných ocelovýchlanek, něco přes 1,5 metru dlouhý, zakončený smyčkou s takřkacentimetrovou plombou chránící proti snadnému odštípnutí či roztrženísmyčky. Celkově konstrukce vzbuzující důvěru, zvláště po redakčníchtestech, kdy jsme se pokoušeli poměrně agresivně vytrhnout lanko z jehoukotvení v zámku - ani při redakčním přetahování (dva za smyčku, jedendrží zámek) se nám nepodařilo zámku viditelně uškodit.
Pasivněchrání, aktivně odstrašuje
Se zámkem a notebookem pak hlavním problémem není JAK (zabezpečit cennoutechniku), ale KAM?! Podstata smyčky a lanka spočívá ve smyčce okolo něčehonedemontovatelného a následného uzamknutí na notebook. Noha lehkého, snadnozvednutelného stolu není nejvhodnější, to už opěradlo židle poslouží lépe- ačkoliv i tu mohou odnést. Nejlépe se nám osvědčilo topení - to je ve většiněprostorů k mání a pravděpodobnost, že se někdo bude ochoten tahat s celoubaterií je celkově nejmenší. :-)
Dojmy z používání
Zámek s lankem se bez nejmenších problémů vejde do aktovky, zabereprostor podobný jako napájecí kabel - klíč je možné nosit v peněžencenebo s ostatními klíčky. Instalace - rozbalení, upnutí okolo něčehobytelného, zamknutí k notebooku - zabere sotva minutu, stejně tak demontáž.Svazek lanek je "zabalen" v průhledném plastu, a při zářivkovémosvětlení vypadá lesknoucí nakonec i elegantně - přičemž rozhodně přesvědčíkohokoliv nenechavého, že existují i jednodušší cíle.
Co tato ochrana nenabízí
Aktivní ochranu - sirénu, elektrické šoky, interakci s bezpečnostnímsoftwarem notebooku - od tohoto řešení nečekejte! Je to jen to, co to je:bytelný, dobře navržený, snadno použitelný zámek, s kabelem, který omezírádius notebooku, stále však nechá prostor pro práci. Aktivní příspěvekk ochraně notebooku je tak především ve viditelném "přišněrování"notebooku a v jeho nesnadném, a bez viditelného nářadí jen těžkodemontovatelném "vodítku".
Závěrem
Někdo si řekne, že nic takového přeci v kanceláři a doma nepotřebuje- a nebude nás málo. Teprve když přijedete na konferenci, začnete si dělatpoznámky a budete chtít vyřídit hovor mimo místnost - pak zatoužíte po něčempodobném. V hotelu, když jdete pryč. Přes noc. Jen pro lepší pocit...
Bezpečnostní zámek je dobrý pro všechny, kteří potřebují nechat svůjnotebook bez dozoru na frekventovaném či naopak naprosto opuštěném a předevšímcizím místě kdekoliv mezi 15 vteřinami a hodinou (a snad i více). V aktovcenepřitíží a za přijatelnou jistotu to rozhodně stojí - pojišťovny pojišťujínotebooky jen velmi nerady, asi ví proč...
Děkujeme za ochotné zapůjčení (a tolerování našich neortodoxníchmetod testování:-) firmě Dicota.