TEST: První ohebný notebook je fascinující, nejspíše si jej nepořídíte

  • 19
Lenovo ThinkPad X1 Fold je první ohebný notebook na světě. Po překonání prvotního úžasu jsme se na tento stroj pokusili podívat očima zákazníka, který za něj zaplatil dost nekřesťanskou částku.

Lenovo ThinkPad X1 Fold patří mezi zařízení, která se sice zapíší do učebnic výpočetní techniky, ale prodejní rekordy lámat nebudou – v tomto případě zejména proto, že je uvedený přístroj v prodeji za cenu, kterou lze jeho přidanou hodnotou jen stěží obhájit.

Dobrou zprávou je, že technologie ohebného displeje je podle všeho velmi dobře zvládnutá a při mnoha způsobech použití dává smysl. Horší zprávou pak, že operační systém Windows není na takto koncipované zařízení dostatečně připravený a Microsoft to, zdá se, nijak zásadně netrápí – při testu nám život komplikovaly podobné věci, jako některé zahraniční recenzenty na přelomu roku.

Přizpůsobí se aktuální potřebě

Jak se můžete podívat ve videu, notebook lze rozložit zcela do roviny, čímž z něj vznikne tablet – přepnutí do tohoto režimu se však nestane automaticky, musíte si jej v menu vybrat.

Po vyklopení podstavce a postavení na výšku jej lze používat jako přenosný all-in-one počítač, snad jediným mínusem je, že přitom přijdete o jeden ze dvou USB-C portů, který bude mířit do desky stolu.

Pokud X1 Fold otevřete pouze částečně, připnete magnetickou klávesnici, máte trochu silnější klasický mini notebook, rozměry připomíná dávné netbooky. Jakmile klávesnici odepnete, obraz se rozšíří na celou plochu, což se v režimu „na výšku“ hodí třeba pro čtení Technetu, když si pustíte video a obrazovku otočíte na šířku ... a teď to začíná být složitější.

Pokud jej máte maximalizované na celou obrazovku, jeho orientace se otočí a vše funguje podle očekávání. Pokud ne, smrskne se prohlížeč i s videem na jedné polovině displeje a na druhé se nabídnou ostatní spuštěné aplikace, co čekají na liště.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Samotnému displeji nemáme, až na dvě dost podstatné chyby, mnoho co vytknout. Obraz OLED panelu s rozlišením 2048 x 1536 pixelů je výborný a netrpí žádnými problémy se zkreslením, nebo zvlněním – pokud je roztažen do plochy, místo ohybu v podstatě nenajdete, při ohýbání se vnímání obrazu trochu mění v závislosti na úhlu pohledu – při pohledu hodně „zešikma“ je horší kontrast a barevná sytost, což je ale očekávatelné. Klouby jsou tuhé a umožňují aretaci ve kterémkoli úhlu, a ten pak pevně drží i pří manipulaci s notebookem.

Výhrady máme dvě. Jednak je to velmi lesklý povrch displeje, jednak nepříliš vysoký jasový výkon, 250 nitů. V interiéru jsou odlesky snesitelné a jas dostatečný, ale při práci venku je to smrtící kombinace, i při nejvyšším jasu je obraz tmavý, nejlépe vidíte ty zrcadlové odrazy.

Skvělé, ale ...

Vyjma trablů s jasem a odlesky je provedení notebooku perfektní, senzory otevření fungují podle všeho spolehlivě, detekce položené klávesnice taky, magnety jí vždy navedou na správné místo, a navíc znemožní její položení chybným směrem. Během transportu ji navíc drží v zavřeném zařízení, a proto je celek velmi kompaktní.

Klávesnice samotná je ovšem příliš maličká a některá tlačítka zastupují více znaků a funkcí, touchpad je jako pro panenky, takže na textovou komunikaci docela stačí, ale delší texty na ní psát nechcete, ostatně to platilo i pro netbooky, které měly podobné rozměry.

Při změnách zobrazení systému pomáhá utilita Lenovo Mode Switcher, se kterou si lze vybrat rozložení plochy. Což funguje slušně, jen se systému občas podaří pomíchat aplikace, a do popředí se tak dostane ta zaparkovaná na listě, tu původně zobrazenou musíte hledat.

V režimu „na výšku“ nelze korektně použít webovou kameru – její obraz se totiž v aplikacích nepřeklápí jako v chytrých telefonech, takže výsledný obraz nemá poměr stran 16:9, ale 9:16 – je na výšku, což se třeba při konferenčním hovoru moc nehodí. Jinak je kvalita obrazu velmi slušná, i za hroších světelných podmínek.

Vestavěné reproduktory jsou v té části, kde se na displej nepokládá klávesnice. V režimu „na výšku“ tak hrají po obou stranách, pokud plně rozevřený displej postavíte s opěrkou na šířku, zvuk hraje jen z levé strany. Mikrofon snímá čistý, výrazný a srozumitelný vokál, ne úplně přirozený, ale pro plnohodnotnou komunikaci více než dostatečný.

Pod koženým kabátkem

Šasi a celá konstrukce působí velmi robustně, ostatně X1 Fold splňuje kritéria standardu odolnosti MIL-STD 810H – což je obdivuhodné i vzhledem k hmotnosti 986 gramů bez klávesnice, 1,146 kg s ní. Chlazení elektroniky je po většinu doby pasivní, ani při plné zátěži neuslyšíte ventilátor - ten se nám roztočil jen při obnově systému. Což ale v kombinaci s umělou kůží potaženými zády notebooku znamená, že čipy nesmí produkovat příliš tepla – nemají se jej pak jak zbavit. Systém tak udržuje procesor hodně na uzdě, ani v teplém dni, v zátěži a ve špičce nepřesáhl 82 °C.

Čímž se dostáváme k výkonu, který, logicky, není příliš vysoký. Při prohlížení internetu, přehrávání multimédií a v kancelářských aplikacích je výkon dostatečný, ale rozhodně nemá vetší rezervu pro náročnější úkoly.

PC Mark 10 Extended1 968
GeekBench 5.4 CPU - jedno jádro/všechna jádra849 / 1782
GeekBench 5.4 GPU - OpenGL4 968

Srdcem stroje je procesor Intel Core i5-L16G7, grafický čip Lakefield GT2, 8 GB RAM, 256 GB NVMe SSD od Kioxie, Wi-Fi6 adaptér a 50 Wh akumulátor. Mimochodem, na něj vydrží notebook v provozu zhruba 5–6 hodin běžné práce.

Závěr

Lenovo ThinkPad X1 Fold je působivý kus hardwaru. Ohebný displej je výborný a věříme, že ve druhé nebo třetí generaci, kdy se doladí výše uvedené nedostatky jak notebooku, tak jeho softwarové výbavy, to může být výborná alternativa tradičních notebooků.

V tomto provedení je spíše pro „early adopters“, tedy hračičky, co musí mít vždy to poslední a technicky nejzajímavější. Další filtr je cenový, notebook je v prodeji za 83 490 Kč. Bez klávesnice. Za tu připlatíte 7 500 Kč. Ale zase má bezdrátové dobíjení ...


Test - recenze