Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

aktualizováno 
Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by letos mohla jejich výroba poklesnout až o polovinu.

Pevný disk | foto: Jiří Zahrádka

Výrobci HDD se mohou snažit, jak chtějí, ale vývoj nezastaví. Spolu s nárůstem kapacity nepohyblivých SSD úložišť a poklesem jejich ceny prostě mechanický pevný disk ztrácí půdu po nohama a bude z počítače postupně vykázán do oblasti zálohování. 

Vývoj je to postupný a kdo chce větší kapacitu v řádech vyšších jednotek terabajtů (TB), stále se mu vyplatí sáhnout po HDD. Výrobci těchto disků se totiž nechtějí vzdát a tak stále posouvají hranice technologií, aby jim umožnily i nadále navyšovat kapacitu. 

Například firma Western Digital v polovině května oznámila, že chystá výrobu 20TB disku. Seagate se zase nechal slyšet, že díky technologií Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR) by mohly v roce 2025 přijít na trh 100TB disky.

Hlavní disk v nových počítačích a především noteboocích už je ale zpravidla tvořen nepohyblivým SSD. Z něj se spouští systém a programy, protože je výrazně rychlejší a také odolnější, protože třeba při pádu notebooku je minimální šance jeho poškození. Teprve druhý disk je plotnový a slouží zpravidla k ukládání větších dat, jako jsou kapacitně náročné multimediální soubory. 

Stále častěji se ale bez integrovaného HDD uživatel obejde. Poměr kapacity a ceny nových SSD je stále zajímavější a kdo nutně nevyžaduje úložiště s prostorem přesahujícím půl terabajtu, již v podstatě ani jinou možnost nemá. Větší soubory si pak může člověk odložit do domácího úložiště typu NAS nebo si je brát s sebou na externím úložišti, případně se k nim dostat před internet. 

I proto někteří analytici předpokládají, že by se letos mohly dodávky pevných disků snížit v poměru k minulému roku až o 50 procent. Vychází to i z informací japonské společnosti Nidec, která ovládá přes čtyři pětiny trhu s motorky do pevných disků. 

Podle serveru Anandtech, který informaci přinesl, sice poklesne prodej HDD do počítačů, ale dodávky pevných disků pro datová centra by se ve skutečnosti měly trochu zvýšit.

Podle údajů společnosti Nidec poklesly jednotkové prodeje pevných disků v letech 2010 až 2018 přibližně o 43 %, z přibližně 650 milionů kusů v roce 2010 na 375 milionů kusů v roce 2018. 

Nedávno Nidec revidoval svou prognózu dodávek HDD v letošním roce z 356 milionů disků na 309 milionů disků. V roce 2020 dále očekává snížení na 290 milionů kusů.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Google končí s tablety, chce se soustředit na notebooky

Google Pixel Slate s doplňkovou klávesnicí v obalu

Google již patrně nepředstaví žádný nový tablet. Uživatelé se tak budou muset spokojit s produkty jiných tvůrců, kteří...

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz