Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Srovnání Pentium M 1,6 : 1,7 : 1,8 GHz: vyhraje HP Compaq, FSC Lifebook nebo IBM ThinkPad? (3.díl - výkon)

  0:45
Kdo z koho? Srovnání výkonu je vždy na ostří nože. Dnes to bude vzhledem k nejvýkonnějším procesorům a vysoce výkonným sestavám velmi zajímavé! Který notebook tak zvládá nejrychleji práci? Který se hodí na zábavu? U kterého si zahrajete a který rychle načte rozsáhlé databáze? IBM, Fujitsu Siemens i HP zde mají co nabídnout. 7200 otáčkové disky, moderní čipové sady a samozřejmě nejlepší možné procesory Pentium M - takže kdo vyhrál?

Srovnání výkonu - aneb jak chutná šampaňské v mobilním podání

V minulých dvou dílech (1. odolnost a výbava - link - a 2. o ergonomii práce - link -) jsme představili naše soutěžící. Pro ty, co je ještě neznají, nabízíme rychlé seznámení v následujících odstavcích. A kdo je již zná, může rychle přejít k faktům na následujících řádkách.

Elitní trio - tým snů: dva Američani, jeden Euroasijčan

Nejmenším notebookem v našem srovnání je ultralehký model Hewlett Packard, notebook Compaq nc4010. S úhlopříčkou 12,1 palce a bez interní mechaniky je v našem srovnání opravdovým trpaslíkem. Tento notebook demonstruje, kde je rozumná hranice použitelnosti notebooků - za kterou už je možná lepší si vybrat z nabídky PDA či chytrých telefonů. S procesorem Pentium M na 1,6 GHz a s brilantním displejem XGA se neměl za co stydět, dokonce i přepisovací DVD mechaniku nám předvedl - i když v elegantním stolním doku.

Trio pohromadě: zleva IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Zástupcem (snad zlaté) střední cesty byl v tomto srovnání notebook z pomezí Asie a Evropy: Fujitsu Siemens nasadilo svou současnou vlajkovou loď v segmentu "zodpovědné mobility". Snad jen jediné nás zamrzelo, že jsme nemohli nový model Lifebook S7010 vyzkoušet s novou verzí procesoru Pentium M "Dothan". Nicméně v nejvyšší verzi s jádrem Banias se Pentium M na 1,7 GHz též nemělo zač stydět. S plnohodnotným 14 palcovým displejem a s modulární mechanikou dle vlastního výběru to je jeden z nejtenčích notebooků s takovým vybavením.

A na závěr mobilní těžkotonážník - těžký je snad jen ráží vybavení, svou hmotností splnil požadavky bez výhrad. ThinkPad T42p je to nejmodernější v ultratenkém balení, co může IBM nabídnout. Pracovní stanice s neuvěřitelným rozlišením 15palcového displeje 1600x1200 bodů, s profesionální grafickou kartou Mobility Radeon FireGL T2 a 1 GB operační paměti je podobně jako předchozí kousky tento notebook ukázkou, co vše lze směstnat do velikosti složky papírů.

Testy procesoru - IBM zcela vpředu

Nepřekvapil nás výsledek testu procesoru. Přeci jen, IBM šlo do boje s nemalou výhodou - handicapem pro oba ostatní soutěžící se stal starší procesor. Jádro procesoru Pentium M nedávno prošlo podstatnou obměnou, která mu prospěla. V procesorovém výkonu se tak utkaly dvě verze Banias s 1 MB vyrovnávací paměti, pomalejší interní logikou a starším výrobním procesem, s nováčkem branže, nicméně nesmírně agilním procesorem Pentium M Dothan - se 2 MB vyrovnávací paměti, optimalizovanou interní logikou a zmenšenými strukturami protivník, který si získal respekt.

Výsledky mluví za sebe, s odstupem větším než napovídá jen rozdíl ve frekvenci se drží napřed IBM - ale ne o moc. S odstupem za ním Fujitsu Siemens a na posledním místě Hewlett Packard. Kupodivu, procesor Dothan si nezískal příliš větší náskok - pokud bychom vynásobili výkony procesorů Banias jeho o 100, respektive 200 MHz vyšší frekvencí, dostaneme velmi podobné - i když mírně nižší - výsledky. Přesto, s daným skóre se nové Pentium M Dothan dostává do hájemství dříve vyhrazeného jen procesorům Pentium 4 HyperThreading a Athlon 64. Klobouk dolů! (Pozor při nákupu, rozdílnou verzi procesoru výrobci notebooků - a tím spíše Intel - nijak výrazně nepropagují, zřejmě by si tím kazili prodeje starších modelů.)

Čipová sada - přehlížená, ale podstatná součást

Jak který výrobce přistupuje ke svému notebooku, lze poznat na čipové sadě. V jinak často skvěle vybavených noteboocích lze nalézt sady, které opravdu neodpovídají výši doby - a naopak. V tomto testu je to spíše druhý případ. IBM se spolehlo na Intel i855. Fujitsu Siemens též, ale s integrovaným grafickým jádrem. A Hewlett Packard zvolilo mírně inovovanou sadu ATI IG350, se kterou nesl kůži na trh úspěšně již předchůdce současného modelu Compaq nc4000.

Výsledky jsou především u sady ATI zklamáním. Jinak velmi pokročilá sada, s papírově skvělými parametry - na ultralehký notebook opravdu nadstandardní - skrývá integrované grafické jádro Mobility Radeon 9200, které má nabízet funkce pro akceleraci videa, stejně jako dobrou podporu DirectX a OpenGL. Ale kupodivu je tento model pomalejší než jeho předchůdce ATI IGP330, který spoléhal na starší verzi Mobility Radeon. Jeho výkon v našem paměťovém testu sice není úplně nejhorší na integrovanou sadu, ale na též integrovanou sadu Intel v notebooku Fujitsu Siemens prostě nestačí. K dobru je ATI nižší spotřeba - ačkoliv se Intel chlubí nízkou spotřebou sady čipů Centrino, ATI se chlubí hodnotami ještě lepšími.

Zcela mimo všechna očekávání boduje opakovaně lehce inovovaná sada i855 v kombinaci s procesorem Pentium M Dothan. Tato dvojkombinace je schopna deklasovat i nejvýkonnější Pentium M Banias na 1,7 GHz, se kterým se prezentuje Fujitsu Siemens Lifebook. Díky tomuto stroji se scéna výrazně polarizovala: s třetinovým výkonem Hewlett Packard, s polovičním Fujitsu Siemens a s plným IBM. Pro ty, co používají paměťově náročné aplikace, případně grafické programy (2D i 3D) je toto jasný signál, kudy se vydat. Pro běžné kancelářské aplikace však stačí svým výkonem bohatě všechny tři notebooky. Výkon téměř shodné sady Intel se dvěma různými procesory překvapivě ukazuje, jaký vliv na výkon paměti může mít inovace procesorového jádra!

Do třetice všeho dobrého - rychlý pevný disk Fujitsu Siemens

Trio elitních komponent nezbytných pro efektivní práci doplňuje pevný disk. S takovým, jaký je v notebooku Hewlett Packard, se potkáte ve většině ultralehkých notebooků: pomalejší, za to úsporný. Jeho výkon odpovídal lehkému nadprůměru disků, které jsme si mohli vyzkoušet u nás v testech - s rychlostí otáček 4200 za minutu žádný blesk, ale neničí akumulátory.

Za to dva ostatní konkurenti se popasovali, jak se patří. Fujitsu Siemens mělo při výběru disku velmi šťastnou ruku. Že se mu právě v této kategorii podaří porazit IBM, které se chlubí svými rychlými 7200 otáčkovými disky, to jsme opravdu nečekali. Sice náskok disku Lifebooku není příliš výrazný, ale s přehledem se dostal na první místo v našem hodnocení. Oba dva disky jsou na stupních vítězů vůbec, v našich testech jsme se zatím nesetkali s rychlejšími pevnými disky. I to je důkaz, že sice nemusí dosahovat hodnot špičkových stolních disků, ale i notebookové disky jsou schopny nabídnout velmi vysokou úroveň výkonu dříve nemyslitelnou.

3D Mark - na běžné hry Lifebook, na AutoCAD ThinkPad...

...a do letadla Hewlett Packard. u Compaqu se opět vydali cestou úspornosti a integrovali notebooku velmi úsporný čip přímo v jádře, který ještě nad běžný rámec nízké spotřeby je schopen vypnout část čipu pro ještě větší úsporu. To je něco, čím se sice chlubí čip Pentium M, ale jeho partnerská čipová sada i855 ze sady Centrino tuhle fintu pro úsporu baterek neovládá. Intelovská integrovaná grafika Extreme Graphics 2 v sadě i855 se však může pochlubit vyšším výkonem - což je pro ATI zklamáním a porážkou, přeci jen, s jádrem ATI Radeon 9200 bychom od této sady čekali více než výkon na úrovni dřívější generace grafik Intel Extreme Graphics.

A z opačného konce spektra zdraví IBM. Pokud je HP loď - pomalá, ale úsporná, Fujitsu Siemens vlak - menším nárokům dostačuje, pak IBM je letadlo - s ním prostě ulétnete do světa nejvýkonnější grafiky, jak 3D her, tak profesionálních expertních aplikací. Výkon profesionální verze grafiky ATI Mobility Radeon 9600, alias čip ATI Mobility FireGL T2, se nejlépe předvádí na výkonu v testovací sadě, která využívá nejnovějších možností jako je DirectX 9.

Ve starším 3D Mark 2001 se ostatní dvě grafiky jakžtakž drží, v nejnáročnějším 3D Mark 2003 však definitivně ztrácí. A naprosto zdrcujícím způsobem. Nutno říci, že zde je zápas velmi nevyrovnaný - přeci jen, zatímco IBM je především pracovní stanice, dva předchozí notebooky podstatně více akcentují svou mobilitu a malé rozměry.

Pro hraní jednoduchých her, s minimem 3D efektů, budou stačit všechny tři notebooky. Pro jakékoliv náročnější aplikace v oblasti 3D, ať již herní či pracovní, však HP ani Fujitsu Siemens prostě nejsou to pravé ořechové. Za to IBM zde nabídne výkonu do foroty. Ačkoliv i zde bychom mohli kritizovat, že nepřekročilo hranici 10.000 bodů v testu 3D Mark 2001. Snad již brzy přijde na trh inovovaná verze FireGL T2 s nejnovějším jádrem Radeon 9700, namísto Radeon 9600 - ale tento rozdíl bude mrzet jen opravdu extrémní hráče, profesionální uživatel daleko více ocení certifikované ovladače a zajištěnou kompatibilitu s patřičnými expertními aplikacemi, kterou FireGL T2 garantuje.

A příště? Na závěr srovnání mobility a doby výdrže

Trio pohromadě: zprava IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Blížíme se do finále... Oproti slibovanému srovnání v pondělí jsme stihli výkonově otestovat všechny notebooky s neočekávaným zpožděním. Namísto pondělí jsme tak srovnání uvedli až dnes, za což se omlouváme. V příštím, závěrečném díle se podíváme na srovnání těchto tří notebooků co do doby výdrže, schopností v mobilním provozu - a nenecháme si ujít celkové zhodnocení a doporučení, který z těchto tří notebooků se nám líbil nejvíce, pro jaké účely a proč...

  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte. Fotky i domácí úkoly

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na test posledních...

Zasypávání planety odpadem. Výrobci elektra snižují životnost výrobků záměrně

Premium Elektroodpad představuje jednu z nejrychleji rostoucích složek globálního odpadu. Na jeho nárůstu se podílí nejen...

První dojmy: iPad mini 6 je překvapivě užitečný, sráží ho hlavně cena

Apple představil ke konci září novou variantu svého nejmenšího tabletu. Oproti předchůdci je výrazně vylepšená, ale...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ INŽENÝR – ELEKTRONIKA Ostrava (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...