Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Servis notebooků v ČR? Pohled zblízka na Dell a Getronics

  0:01
Seznamte se s pozadím servisní podpory v ČR. Pohled a postřehy ze zákulisí servisní sítě, která obsluhuje zákazníky Dell, Acer a Fujitsu Siemens, napoví ledacos. Co můžete čekat, pokud se vašemu notebooku nevede, jak má? Lehce naťukneme i poměry a standardy, které v této branži panují.

Se servisem to nebývá lehké. A to neplatí jen u notebooků. Na společnost Getronics jsme se obrátili jako na typického zástupce servisních organizací, které zprostředkovávají plné spektrum služeb pro velké české dodavatele notebooků - tak, abychom přiblížili situaci "z druhé strany". Tento článek by měl sloužit jako úvod k sérii dalších článků, jimiž bychom chtěli informovat o dění v této pro uživatele notebooků nesporně zajímavé oblasti a současně sloužit jako nástroj při požitích a problémech. Jak říká osvědčené pravidlo - a jak to zkušenosti dodavatelů i zákazníků potvrzují: "Prodat notebook, to je ta snadnější část celé transakce..."

Rádi bychom vás proto vyzvali, abyste nám zaslali podněty k dalším eventuálním pokračováním této série článků. Co by vás zajímalo, jaké jsou problémy se servisem notebooků, o čem byste si u nás rádi přečetli a jak vám můžeme pomoci, co se servisu notebooků či jejich upgradů týče. V dnešním počátečním, poměrně samostatném díle se na příkladu kooperace Getronicsu a Dell podíváme, jak vypadá typický servis v ČR, kam zákazníci chodí s porouchaným notebookem, jaké jsou možnosti servisu a též, na co si dát pozor při nákupu zánovního i staršího notebooku z druhé ruky.

Kdy a kde se potkáte se servisem

Servis - rozhodovaniGetronics v současné době provádí autorizovaný servis pro tři výrobce notebooků: Dell, Acer a Fujitsu Siemens. Ve všech případech poskytuje záruční a pozáruční opravy, u Dellu navíc on-site service (servis v sídle zákazníka), ať se jedná o velkou společnost nebo domácího uživatele. V případě záručních oprav předává asi 25 % zákazníků Aceru a Fujitsu Siemens porouchaný notebook prostřednictvím dealera, tedy obchodu, kde zboží zakoupili.

Ostatní zákazníci se obracejí přímo na centra Getronics jako na servisního partnera. Kromě záručního a pozáručního servisu poskytují servisy i profylaktické prohlídky. Díky síti servisních středisek by měla být zaručena stejná kvalita a rozsah služeb po celé České republice. Zákazník se v případě větší servisní organizace může obrátit a svůj přístroj nechat opravit v jedné z poboček. U Getronicsu jsou to centra v Praze, Hradci Králové, Plzni, Brně, Liberci, Valašském Meziříčí, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Servis á la Dell

Předejme slovo nejpovolanějšímu, jednomu z techniků firmy: "Nejdelší zkušenost máme se servisováním notebooků Dell, budu se věnovat tedy konkrétnímu případu této značky. Veškeré opravy můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: záruční a pozáruční opravy. Záruční doba nového notebooku je standardně 2 roky, u professional modelů 3 roky. V případě dvouleté záruky u modelů nižších kategorií je pak možné dokoupit rozšíření záruky na 3 roky. Opravu provádíme standardně do pěti pracovních dnů. Zákazník má však možnost zvolit režim next business day, což znamená vyřízení opravy do druhého pracovního dne, nebo 4+4. U tohoto typu opravy je do čtyř pracovních hodin zákazník kontaktován a do dalších maximálně 4 hodin musí být notebook opraven. Zpravidla tuto dobu ani nepotřebujeme a naše závazky plníme před termínem, protože udržujeme rozsáhlý sklad náhradních dílů. Pokud požadovaný díl není náhodou na skladě, je okamžitě objednán a doručen letecky."

Podmínky se liší značka od značky

Nutno dodat, že Dell má u Getronicsu na české poměry skutečně nadstandardní sklad a jedná se do značné míry o ideální příklad. Rozsah a kvalita péče u konkrétní značky bude často záležet od velikosti a vybavenosti místního skladu s náhradními díly. To však je záležitostí každé z partnerských značek a bližší podrobnosti se velice těžko získávají. Je však zřejmé, že pokud daný díl není na skladě a musí se objednávat ze zahraničí, oprava pak nemůže být záležitostí jednoho a často ani více pracovních dnů. Tomu, kdo trvá na nejkvalitnější péči, se určitě vyplatí připlatit si za garantovaný servis do určité doby. U klasického vztahu je odkázán pouze na standardní dobu, která se podle české právní úpravy může pohybovat až do jednoho měsíce.

Výjezd k případu. Akce!

Jak tedy vypadá (optimální) záruční oprava v praxi? G: "Zákazník telefonicky nahlásí poruchu na hotline a přibližně popíše problém. Technik vyrazí na místo opravy se základními náhradními díly, případně s dílem, jehož vadu předpokládá. V ideálním případě odstraní poruchu ihned po příjezdu do místa zásahu. Pokud potřebuje náhradní díl, který nemá při sobě, domluví si se zákazníkem termín další návštěvy, kdy toto zařízení opraví. Nakonec zákazník obdrží doklad o zásahu."

Co s notebookem v případě nezáruční opravy?

G: "U pozáručních oprav směřuje většina majitelů notebooků s problémem přímo k nám. U tohoto druhu oprav je zákonná lhůta na opravu 30 dnů. Zpravidla ovšem provádíme tyto opravy do dvou týdnů. Opravený přístroj si zákazník opět buď vyzvedne na některé z poboček Getronics, nebo jej zasíláme spediční službou." Ovšem, kupodivu se servis nemusí starat jen čistě o hardwarové zdraví a "čistotu" notebooku.

Pozor na lapky: důvěřuj, ale prověřuj

G: "Zajímavostí v případě notebooků Dell je kontrola seriového čísla každého přístroje, zda se nejedná o odcizený notebook. Kontrolu provádíme při nahlášení nebo převzetí každé opravy. Pracovníci Getronics již několikrát zcizený stroj zadrželi a vrátili ho majiteli. Bohužel většinou není přístroj zadržen osobě, která ho sama zcizila, ale zakoupila ho za „výhodnou“ cenu v bazaru nebo na inzerát. Databáze seriových čísel je udržována celosvětově, takže zadržíme i notebook ukradený například v Rakousku. Velice často k nám někdo telefonuje a chce prověřit „bezúhonnost“ přístroje, který se chystá zakoupit."

Vyplatí se investovat do starého, nebo koupit nový?

G: "To je jeden z častých dotazů našich zákazníků, kteří uvažují o upgradu notebooku po vypršení záruční lhůty. Pokud jde o samotné rozšíření hardware, zpravidla se provádí upgrade paměti nebo harddisku. Absolutně se nevyplatí provést upgrade procesoru. Cenová politika výrobců je postavena takovým způsobem, že je výhodnější zakoupit novější model notebooku. Naši zákazníci poměrně často dokupují modemy, DVD mechaniky nebo vypalovačky. Pokud ovšem zvážíme rychlost vývoje hardwaru, je po třech letech záruky notebook již zastaralý a investice do rozšíření je třeba srovnat s nákupem nového stroje."

Maximální záruka je u notebooků výhodou

Co dodat závěrem? Pokud existuje možnost záruku prodloužit, doporučujeme ji využít. Je obecně známým faktem, že poruchovost notebooků je vyšší než ostatních PC, což plyne z podstaty jejich používání. Reálněji se zvyšují šance na poškození v důsledku přenášení přístroje a rizikům jeho pádu, vlivu okolního prostředí atd.

  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Acer své novinky obalil ve stříbře, kvůli parádě to však není

Společnost Acer představila na konferenci Acer@Next produkty pro nadcházející sezónu. Nejvíc nás zaujaly aktivní 3D...

První dojmy: iPad mini 6 je překvapivě užitečný, sráží ho hlavně cena

Apple představil ke konci září novou variantu svého nejmenšího tabletu. Oproti předchůdci je výrazně vylepšená, ale...

Ceny sluchátek, notebooků i telefonů padají. Black Friday startuje

Advertorial Úvahy nad vánočními dárky mnohdy zaberou člověku hodiny. Přeci jen chce člověk darovat něco hodnotného a pěkného, co...

Apple udělal výřez do displeje MacBooku Pro, aby měl místo na kamerku

Apple v pondělí večer představil nové přírůstky do své řady notebooků pro profesionály. Dostaly nové výkonnější čipy z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...