HP EliteBook 2560p

HP EliteBook 2560p | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Robustního prcka vyrobili podle armádních standardů. HP EliteBook

  • 98
TEST - Na baterii vydrží šest hodin běžné práce, z displeje vás nebudou bolet oči a snese i poměrně nešetrné zacházení. Je testován pro vojenský standard MIL-STD-810. A váží pod dvě kila.

Cihla. To je první slovo, které nás napadlo, když jsme EliteBook 2560p vzali do ruky. Ne, že by byl až tak těžký, ale je opravdu nezvykle pevný. Tuhost šasi je ukázková, můžete ho bez obav brát za roh. Nic se nekroutí a nenapíná. Víko displeje je ukázkově pevné, bez obav vydrží každodenní mačkanice v MHD.

Notebook je vyroben tak, aby splnil kritéria vojenského standardu MIL-STD-810. V provozu má odolat vibracím, prachu, nadmořské výšce a vysokým teplotám. Samozřejmě, není to Toughbook, není tedy určen pro extrémní aplikace, ale bez úhony by měl vydržet každodenní náročný provoz.

Displej lze otevřít na 180 stupňů, klouby jsou pevné a displej udrží v jakékoli poloze. Po zavření se o bezpečné zamknutí starají dvě kovové packy.

Zvenku: konečně mat

Začněme displejem, který má úhlopříčku 12,5", rozlišení 1366 × 768 pixelů, LED podsvětlení a především matný antireflexní povrch. Oproti dominujícím lesklým displejům odráží mnohem méně okolní světlo, a tak se s ním lépe pracuje jak na slunci, tak především v prostorách s bodovými světelnými zdroji - jindy nepříjemné odrazy jsou naprosto minimální. Na druhou stranu, oproti lesklým displejům má méně syté a zářivé barvy. Nám to nevadilo.

Matnou povrchovou úpravu mají i ostatní použité materiály, nechodíte tedy s "otlapkaným" notebookem. Klávesnice je po vzoru Apple-Sony, tedy jednotlivé hmatníky ve výřezech v plechovém šasi. Píše se na ní výborně, jen škoda, že není podsvětlená, ale nemá výrazněji značení. K tomu se ještě vrátíme v sekci kritiky.

Zadní stranu okupuje dvojice USB portů a VGA (D-SUB) výstup pro monitor. Největší část zabírají "záda" akumulátoru. Do malého těla se vešla i optická mechanika.

Polohovací zařízení je zdvojeno, na výběr je klasický touchpad a dnes již raritnější TrackPoint. Každý polohový ovladač má svoji dvojici "myších" tlačítek. Jako správný pracovní notebook má snímač otisku prstů, který můžete využít k přihlašování do systému, nebo třeba k šifrování dat na pevném disku. Navíc má slot na přihlašovací bezpečnostní SC kartu.

Většina přípojných míst se nashromáždila na pravé straně, postupně: konektor pro dokovací stanici HP, kombinovaná e-Sata/USB konektor, DisplayPort, slot pro ExpressCard, čtečka SD/MMC paměťových karet a samozřejmě kombinovaný jack konektor pro sluchátka a mikrofon.

Pravý bok notebooku

Na levé straně je jen LAN port gigabitového síťového adaptéru, připravená pozice pro montáž analogového telefonního modemu a DVD-RW optická mechanika. Další dva USB porty a VGA výstup pro externí monitor se tísní vedle baterie na zadní straně.

Levý bok notebooku

Uvnitř: vysoký výkon a solidní výdrž na baterie

Testovaná konfigurace obsahovala fyzicky dvoujádrový (logicky čtyřjádrový) procesor Intel Core i7 druhé generace (Sandy Bridge), taktovaný na 2,8 GHz a 4 GB DDR3 operační paměti taktované na 1 333 MHz. V PC Marku 07 získaly 2 434 bodů. Běžná práce je na EliteBooku opravdu svižná.

Grafická karta je standardní integrovaná sada Intel HD Graphics 3000, v 3D Marku 06 vybojovala 3 818 bodů. Starší hry si pohodlně zahrajete, herní notebook to ale samozřejmě není. A ani být nemá.

Optická mechanika si poradí i s DVD-RW a DL disky. Pevný disk je Western Digital Blue Caviar se 7 200 otáčkami a 320 GB úložné kapacity. Jeho průměrná čtecí rychlost je 95,9 MB/s (naměřeno v HD Tach), přístupová doba je 17,6 ms.

HP - lampička
HP - touchpad a trackpoint

Výklopná lampička by mohla být praktická, ale není. Touchpad a trackpoint nemá chybu.

Hmotnost testované sestavy byla 1,96 kg, avšak včetně šestičlánkové 55 Ah (podle HW Info 52 Ah) baterie. S ní nám notebook vydržel pracovat necelých šest hodin běžného kancelářského provozu s plným jasem. S "malou" 32 Ah pak má o 300 gramů méně.

EliteBook je především pracovní notebook, součástí je tedy jak již zmíněná čtečka bezpečnostních SC karet, tak především technologie vPro pro vzdálenou správu počítače. Nabídne i funkci Anti-Theft, která zablokuje přístup k pevnému disku ve chvíli, kdy je notebook ukraden.

V provozu: hodně dobrý, ale má své chyby

Většinu článku jsme spíše chválili, podívejme se na odvrácené stránky EliteBooku:

Kritiku si zaslouží hodně hlučný ventilátor notebooku. V ruchu open-space kanceláří se sice ztratí, ale v tichém ranním obýváku jsem měl skoro strach, aby méně ranní ptáčata svým hukotem nebudil. Na druhou stranu, notebook byl na dotek prakticky studený i ve vysoké záteži. 

Pochválit nelze ani diodovou lampičku, integrovanou do rámečku displeje vedle webové kamery. Při běžném naklopení displeje osvětluje pouze část klávesnice. Navíc jemné šedivé popisky kláves světlo moc neodráží, a tak stejně nejsou vidět. Ve tmě se mi tak pracovat moc nedařilo.

Napájecí konektor je nesmyslně dlouhý a hrozí vylomením.

Poslední mínus směřuje na dlouhý konektor napájecího adaptéru, který po zapojení funguje jako velká páka. Pokud často pracujete s notebookem na klíně, snadněji ho vylomíte.

EliteBook 2560p je výborný pracovní notebook, který má všechny předpoklady vydržet náročný každodenní provoz. Velmi dobře se s ním pracuje, chválíme matný displej, solidní reproduktory a pevné tělo. Dojem kazí především v šeru nepoužitelná klávesnice a nepříjemně vysoký hluk. Vím, uchladit ve 12,5" notebooku "í sedmičku" není legrace, ale hluk je místy opravdu nepříjemný.

HP EliteBook 2560p v testované konfiguraci pořídíte za 28 990 Kč.


Témata: Hluk, Intel, Notebook, Výrobci