Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počítače na tělo, displeje na oči

Tak tímhle směrem by se měl nadále vyvíjet svět přenosných počítačů. V dnešním článku Vám ukážeme některá z řešení, která výrobci nabízejí - pro nošení doslova na těle.

Tak takhle nějak by se měl nadále vyvíjet svět přenosných počítačů. Jsou o tom přesvědčeni nejen někteří mladí módní designéři, nýbrž i počítačový velikáni typu IBM. V dnešním článku Vám ukážeme některá z řešení, která výrobci nabízejí, převzali jsme je z Asie, takže je nutno počítat s tím, že se na náš trh se dostanou s určitým odstupem.

Začněme nejžhavější novinkou, kterou přináší firma OLYMPUS. Jedná se o monitor v brýlích. Teď se možná držíte za břicho a říkáte si: "Novinka? HA-HA-HA-HA, vždyť OLYMPUS je u nás prodává již pěkně dlouho". Musím s Vámi souhlasit, ale ve stejný okamžik Vám i oponovat. OLYMPUS u nás sice prodává brýle, v nichž je zabudovaný displej, ale jejich výrobní číslo je 150 a 200. Novinka však nese již označení Eye-Trek, FMD-700, a přináší několik významných zlepšení - tím nejdůležitějším je možnost připojení k PC, což je funkce, kterou předchozí modely, určené spíše pro sledování DVD, či Olympus-1.jpg (9879 bytes) hraní her na Playstation nenabízely. Dalšími funkcemi je až čtyřnásobné zobrazení na pixel a zlepšená zvuková kvalita. Cena tohoto modelu byla stanovena na 1.500,-USD, a modely FMD-150W & FMD-200, které předcházely, by měly být po nástupu nováčka na trh výrazně zlevněny.

Co vlastně po nasazení brýlí uvidíte? Měli by jste mít pocit sledování displeje s 52´´ (132cm) úhlopříčkou z dvoumetrové vzdálenosti. Díky nově vyvinuté technologii, nazvané OSR (Optical Super Resolution), byl zvýšen počet pixelů. OSR umožňuje, aby v jediném okamžiku jeden pixel zobrazil až 4 obrazy. FMD-700 jsou vybaveny TFT displejem s rozlišení 180.000 pixelů, což díky čtyřnásobnému zvýšení umožňuje zobrazení obrazu s rozlišením 720.000 pixelů. Speciální filtr zároveň nabízí dokonalé zahlazení obrazu. O kvalitu surround zvuku se stará BBE okruh, který dosahuje téměř kvality originálu. Připojení k PC obstarává RGB výstup. Co se týče propojení na PC, tak je z výše uvedeného rozlišení jasné, že brýle stále nedosahují kvality stolních počítačů, a proto i třeba nejmenší doporučená čitelná velikost písma je třinácka.

Rozměry brýlí jsou 161 x 64 x 54 mm, a hmotnost je 105g. Kontrolní jednotka, umožňující připojení k AV či PC, má rozměry 190 x 140 x 23mm a hmotnost 380g. Co se týče rozměrů, je nový model silnější a o 20g těžší, než jeho starší bratříček FMD-200, na kterého se v krátkosti podíváme nyní.


Olympus-2.jpg (6720 bytes)Tento přístroj byl představen koncem února t.r. jako displej pro domácí VCR a DVD přístroje a hrací konzole. Váží pouhých 85g, a původní cena se pohybovala na úrovni 630,-USD (nyní by měla značně klesnout). Snížením hmotnosti a zlepšením ergonomie (větší ohebnost a přizpůsobivost hlavě) se chce Olympus dostat do širšího uživatelského pole, čemuž jistě napomůže i nynější cenová redukce. Tyto brýle nabízí rozišení 180.000 pixelů (bez možnosti násobení) a úhel pohledu 30 stupňů horizontálně a 22,7 stupně vertikálně.

Rozměry brýlí jsou 161 x 50 x 63,5 mm (85g), rozměry kontrolní jednotky 67 x 98 x 27mm (75g).

V úvodu článku jsem zmínili firmu IBM a ne nadarmo. Tato firma se vždy snaží přinést svým uživatelům řešení, v němž jsou použity nejmodernější technologické novinky a proto ani tzv.wearable computers nemohly zůstat stranou. Koncem roku 1999 představily firmy IBM a Olympus první Olympus-3.jpg (36853 bytes) společný výrobek tohoto typu. Jedná se o kombinaci malého počítače IBM s monokulárním displejem typu Eye-Trek firmy OLYMPUS.

Počítač splňuje všechny požadavky pro použití s Win 95/98 - je tedy vybaven procesorem Pentium MMX 233 MHz, 64 MB RAM, 340 MB HDD (IBM Micro Drive) a má USB port. Oproti podobným zkušebním kouskům, představeným již v roce 1998, má nový počítač lepší a odolnější schránku, lepší chlazení s odvodem tepla, delší životnost baterií (3 hod), podporu plnobarevného displeje a možnost použití replikátoru portů. Rozměry tohoto počítače jsou 87 x 141 x 36,6mm a hmotnost 382g (což je na stolní PC ucházející).

Co se týče "hlavové" jednotky, tak ta podporuje rozlišení 800x600 bodů při zobrazení 1,44 milionu pixelů v plné barvě. Pocitově je to podobné, jako by jste hleděli na 10´´ displej ze vzdálenosti 50cm. Displej je k počítači připojen přes speciální rozhraní zvané GVIF, které umožnuje rychlý přenos videosignálu. Port replikátor je "hot swappable" a nabízí seriový a paralelní slot spolu s jedním slotem pro kartu typu III.

Ač se zatím jedná jen o zkušební serii, která nepůjde do volného prodeje, chtějí oba výrobci dát možnost zkoušky některým svým klientům a poskytnou jim tyto přístroje na zkušební dobu zdarma. V případě, že se tento počítač na tělo osvědčí, měl by se začít vyrábět a prodávat již v příštím roce.

Autor:
Témata: Asie, IBM, Notebook, Olympus, Trendy
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na tyto triky internetových podvodníků?

v diskusi nejsou příspěvky

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...