Pětiboj Wi-Fi zařízení od tří výrobců

aktualizováno 
Připravili jsme pro vás test dvou PCMCIA karet a tří USB klientů, podporujících bezdrátový standard Wi-Fi. Zařízení od společností Hewlett-Packard, BlueTake a OvisLink se liší spíše svým designem než vlastnostmi. Jak si ovšem poradila s dosahem?
O bezdrátových sítích bylo popsáno mnoho papíru a věnuje se jim ať již intenzivně či občas množství webů. I v naší sekci věnované sítím jste se mohli seznámit jak se základními informacemi, tak s některými analýzami.

Námi testované přístroje byly postaveny na standardu všeobecně známém jako Wi-Fi (technické označení IEEE 802.11b), který podle specifikací umožňuje přenos dat rychlostí až 11 megabitů za sekundu. Ačkoliv se na trh již dostávají rychlejší modely bezdrátových sítí, Wi-Fi zažívá patrně své nejlepší období. Je to dáno velice příznivými cenami a především stále větším portfóliem produktů, které tuto technologii podporují.

Co jsme testovali

V redakci se nám sešlo celkem pět Wi-Fi produktů, které pocházely od tří společností. Tyto modely by měly bez větších problémů zvládnout nasazení jak v kancelářském prostředí, tak v domácnosti. V testu se tak utkaly dvě PCMCIA karty a tři USB adaptéry. Jejich specifikace a názvy naleznete v následující tabulce.

 

Výrobek Výrobce Výkon WEP šifrování anténa
PCMCIA Air Live Ovislink N/A 64/128bitové interní
PCMCIA BW001 BlueTake 15 dBm 128bitové

interní

USB Air Live OvisLink N/A 64/128bitové externí
USB BW009 BlueTake 18 dBm 128bitové externí
USB WL215 Hewlett-Packard 15 dBm 128bitové interní

Balení a design

Ani jeden z modelů nebyl zabalen v nějak výrazně originálním balení, a tak jsme mohli již podle velikosti krabic odhadnout, jak veliký bude výrobek, který je uvnitř. Každý Wi-Fi klient byl vybaven CD s ovladači a ovládacím softwarem, u USB adaptérů je dále k dispozici USB kabel. Co se designu týká, na celé čáře to u nás vyhrál USB model společnosti BlueTake. Ten měl navíc zajímavé barevné provedení a také minimální rozměry, jimž se nemohl rovnat žádný z konkurentů. Model od HP připravuje patrně společnost Orinoco, neboť měl takřka stejný design a softwarové vybavení.

Wi-Fi USB a PCMCIA klient Air Live od OvisLink Wi-Fi USB klient Air Live
Software

Ovládací software rozšiřuje standardní nabídku, která je k nalezení v ovládacích panelech Windows, o několik prvků. Tím nejdůležitějším je „scanovací“ systém, který prohledává okolí za účelem nalezení bezdrátové sítě či samotného prvku, se kterým lze komunikovat. Z tohoto pohledu nám připadal užitečnější systém od společností BlueTake a OvisLink, který zobrazuje nejen sílu signálu, ale i jeho kvalitu. Ani jeden z nich však neumožňuje získat jiné než aktuální údaje, takže uživatel nemá možnost si se základní programovou výbavou prohlédnout graf vývoje kvality signálu. Samozřejmostí je informace o přenesených a ztracených paketech, kterou nám byly schopny zprostředkovat všechny dodávané programy .

Přístupový bod

K našemu testu jsme využili služeb miniaturního acces pointu společnosti BlueTake s označením BW318. Tento přístupový bod je velice jednoduše konfigurovatelný prostřednictvím webového rozhraní. Podporuje 64- i 128bitové šifrování a má v otevřeném prostoru dosah až 300 metrů.

Wi-Fi Acces Point společnosti BlueTake 

Testy

U jednotlivých modelů jsme testovali, jak si poradí s nárůstem vzdálenosti a přibývajícími překážkami. Testovali jsme všechny modely ve vzdálenosti 1 m, 10 m a 20 m od acces pointu. Při vzdálenosti 10 metrů stály v cestě signálu tři příčky, na dvaceti metrech jich bylo již 9. Výsledky v bodové škále od 1 do 10 můžete porovnat níže. Na hodnocení měla vliv především propustnost a také kvalita signálu a případné výpadky.

výrobek

1 m

10 m

20 m

PCMCIA Air Live

9

5

1

PCMCIA BW001

9

4

1

USB Air Live

10

7

5

USB BW009

10

7

4

USB WL215

10

7

4

Wi-Fi USB a PCMCIA klient  BlueTake Wi-Fi USB klient  Blutake

Co lze z výsledků vyčíst

Jak jsme předpokládali, za to, že PCMCIA karta tvoří s notebookem jednolitý celek, se platí menším dosahem. Překvapilo nás, jak rapidně s narůstající vzdáleností klesá schopnost kvalitního přenosu. Na druhou stranu nás potěšilo, že místnosti ohrazené běžnými příčkami dokáží propustit dostatek signálu tak, že mohou být bezdrátově zasíťovány i kanceláře ve vzdálenosti přes 15 metrů od vysílače.

Wi-Fi USB klient od HP 

Kdo vyhrál?

Vzhledem k tomu, že jednotlivé přístroje vykazují relativně podobné výsledky, bude se potenciální zákazník asi spíše orientovat podle ceny či designu.

Co to stojí

Zařízení Air Live společnosti OvisLink zapůčila společnost 100Mega Distribution, která za USB klienta požaduje 2 244 korun včetně DPH a za Wi-Fi PCMCIA kartu Air Live uživatel zaplatí 1 950 Kč i s DPH.

Modely od společnosti BlueTake nám zapůjčila společnost ProControl. Malý acces point BW 318 stojí 5 709 korun, kapesní USB klient je k mání za 2 623 korun a za PCMCIA Wi-Fi kartu BW001 potenciální zákazník zaplatí necelých 2 550. Všechny tyto ceny jsou uváděny včetně DPH.

USB klient od společnosti HP je oceněn na 4 158 korun včetně DPH.
  • Nejčtenější

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Intel uznává dočasný úspěch AMD, ale plánuje agresivní odvetu

AMD se v posledních letech zaslouženě dařilo v oblasti procesorů pro běžné počítače. Intel nyní připustil, že ztrácí...

Google a Levi’s začínají prodávat první kolekci chytrých bund

Zcela nový přístup k oblékání slibují výrobci tzv. chytrých či inteligentních textilií. Vývoj chytrého oblečení...

Byl by to skoro dokonalý počítač, kdyby v zátěži neřval jako vysavač

Vyzkoušeli jsme Lenovo Yoga A940: Sednete k počítači, pod monitor odložíte telefon a on se okamžitě začne bezdrátově...

Notebooky Toshiba se vrací. Jmenují se Dynabook a vyrábí je Sharp

Nabídka na českém trhu se opět rozroste o zajímavé notebooky pro náročnější uživatele. Místo značky Toshiba na nich...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz