Notebooky Fujitsu s procesory Fujitsu? Transmeta licencuje LongRun2

Fujitsu si od Transmety přikoupilo velmi zajímavou technologii, ideální pro výrobu vlastních čipů. LongRun2 umožňuje měnit rychlost a spotřebu procesoru i několik set krát během vteřiny. LongRun2 tak má eliminovat současné problémy s vysokou spotřebou a nízkým výkonem čipů díky kontrole zbytkového proudu.

LongRun2 umožňuje snadnější výrobu a provoz čipů s menšími strukturami

Stále menší struktury čipů umožňují stále vyšší počty tranzistorů. Jenže jak ukazuje příklad společnosti Intel a jejího procesoru Pentium 4 HT ve verzi Prescott (s enormním tepelným vyzařováním), při nezvládnutí technik pro úspory energie mohou být stále menší struktury velice nebezpečné - menší struktury neznamenají automaticky nižší spotřebu. To je lekce, kterou se Intel naučil velmi tvrdým způsobem - a Fujitsu si nechce něčím podobným projít. Na rozdíl od Intelu by to nemuselo ustát.

Na druhé straně rovnice figuruje společnost, která "sedí" na ohromném počtu velice zajímavých patentů, není je však schopna rozumně proměnit v tvrdou "cash". Transmeta sice láká již léta na své procesory Crusoe a nově na snad konečně se blížící Efficeon, avšak než se z těch stanou pořádné kasovní úspěchy, to asi ještě potrvá. Do té doby je potřeba vydržet - a především finančně přežít.

A tak došlo k nepravděpodobnému, leč velmi zajímavému prodeji. Transmeta prodala jednu z největších výhod svého procesoru Efficeon výrobci čipů Fujitsu. Technologie LongRun2 je unikátní ve svých schopnostech, jak velmi filigránským způsobem ovládat napětí a spotřebu procesoru přímo na úrovni tranzistorů. Fujitsu si od použití této technologie ve svých čipech slibuje především zmenšení tepelných problémů vznikajících při použití stále menších struktur. LongRun2 snižuje spotřebu a současně minimalizuje i rušivé proudy.

LongRun2 je další stupeň ve vývoji technologie LongRun, která umožňuje měnit napětí a frekvenci několik set krát za vteřinu. LongRun2 prohlubuje celý koncept o takřka v reálném čase měnitelnou spotřebu. Dosahuje toho díky dynamickému přizpůsobení hranice napětí tranzistorů, a tak snižuje zbytkový proud tranzistoru. Právě tato technologie, která je výsledkem kombinace mírně upraveného běžného výrobního procesu CMOS, přidání pár obvodů na čip a kontrolující softwarové vrstvy je ten "zázrak", který má umožnit kontrolovat zbytkový proud, který bude při stále se zmenšujících rozměrech čipů negativně ovlivňovat jejich výkon a spolehlivost.

Mimo Fujitsu již o tutéž technologii projevil zájem i NEC, který ji též zakoupil, společně s menší finanční investicí do společnosti Transmeta. Jak se zdá, tak zde nepůjde o nic malého - přeci jen, proč by se právě dva poměrně význační výrobci čipů zajímali o něco obskurního. NEC zmínil, že tato technologie může být neméně zajímavá i pro výrobu čipů pro mobilní telefony - ne pouze nejvýkonnější procesory, ale všude tam, kde jde o co nejnižší spotřebu, s nejnižšími tepelnými emisemi - a maximálním výkon při dané velikosti. Podle Transmety technologie LongRun2 redukuje zbytkový proud cca na 1/70 hodnot ostatních procesorů.

Ne nadarmo je to také právě Fujitsu, které si tuto technologii kupuje - pro Transmetu vyrábí její procesory Efficeon TM8800, v nichž je tato technologie standardně integrována. První 1,6GHz čipy s technologií LongRun2 by se měly objevit na trhu ještě letos. Zřejmě asi nekupuje zajíce v pytli. Uvidíme, zda se Transmeta nerozpomene na své dřívější oznámení, být pouze vývojářem a výrobu v licenci přenechat někomu jinému - Fujitsu už do toho nemá daleko a jako partner by přicházelo ideálně v úvahu. Pak by krom IBM byl na světě další notebookový výrobce výkonných procesorů...


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit