Notebook, nebo stolní PC? Vyberte si přístroj, který skutečně potřebujete

  • 45
Pokud si chcete pořídit počítač, možná stojíte před otázkou, zda si koupit notebook, nebo stolní PC. Zatímco notebook nabídne přenositelnost, stolní PC může být výkonnější, lépe upgradovatelný, a může tak sloužit déle. Proto celkově vzato je možná vhodnějším produktem. Nebo ne?

Ilustrační foto – počítač

Výběr mezi notebookem a stolním počítačem vždy závisí na konkrétních potřebách a preferencích uživatele. Cestujete často? Potřebujete ho nosit do práce či školy? Potřebuje špičkový výkon a snadnou možnost upgradu? Přestože jde stále o počítače, díky typu provedení se přesto oba tyto formáty liší. Pojďme se podívat na několik důvodů, kdy preferovat jeden před druhým, a pro koho by byl každý z těchto typů počítačů vhodnější.

1. Přenositelnost

Notebooky byly stvořeny proto, aby především dělaly společníky na cestách. V případě, že chceme s počítačem cestovat, mít ho mobilní, potom je odpověď jednoznačná. Asi těžko byste s sebou pokaždé balili a vláčeli těžký stolní počítač, a to včetně jeho periférií, jako je myš, klávesnice a především monitor. Notebook tak nabízí vedle flexibility možnost používat jej i bez elektrické zásuvky, na baterie, a to klidně několik hodin.

2. Výkon

Pokud je naopak hlavním kritériem pro koupi výkon počítače (chceme ho na střih videa, úpravu grafiky, složité výpočty či hraní her), potom je stolní PC jasnou volbou. I přesto, že jsou notebooky stále výkonnější, mají určité limity, se kterými je nutné počítat. Těmi jsou především rozměry a hmotnost. Vezměte si, jak je složité vtěsnat tolik hardwaru do tak malého těla, aby vše fungovalo, bylo výkonné a přitom dobře chlazeno, nespotřebovávalo tolik energie, a nestálo majlant. Proto opravdu špičkový výkon lze nalézt pouze u stolních počítačů. Pokud bychom se měli přiblížit k notebooku s hardwarovými specifikacemi podobnými stolnímu počítači, musíme počítat s tím, že za stejný výkon zaplatíme výrazně více.

Ilustrační foto - teplota

Stolní PC tak nabídnou větší výpočetní sílu a grafický výkon než notebooky, což je žádané hráči, grafiky, ale i vývojáři apod., zkrátka těmi, kdo potřebují pracovat s náročnými aplikacemi. A naopak, máme-li počítač především na procházení webů, vyřízení e-mailů, chatování, videokonference, kancelářské použití, potom stolní počítače oproti notebookům nenabízejí téměř žádnou výhodu.

3. Cena

Už jsme se toho dotkli, nicméně především v případě značkových, výkonných nebo opravdu designových notebooků musíme počítat s vyšší cenovku. V případě špičkového notebooku je potřeba počítat třeba i s dvakrát vyšší cenou než u stolního PC. A je potom otázkou, zda ušetřené peníze neinvestovat do výkonnějších komponent stolního PC nebo periférií. Celkově vzato, pokud jde především o peníze, stolní PC obvykle nabízejí lepší poměr cena/výkon než notebooky se stejným výkonem. Což se může hodit zejména v případě napjatého rozpočtu.

4. Baterie

Jestliže je cílem koupit stroj, který by vydržel tři až čtyři roky bez větších investic, je vhodnější zvolit notebook. Pokud je model vhodně zvolený k tomu, co s ním jeho uživatel chce dělat, ve většině případů bude pracovat k jeho spokojenosti po celou dobu. S čím se bude potýkat nejdříve, bude výdrž baterie. Její kapacita postupně klesá, a to i v závislosti, jak se k ní uživatel notebooku chová (nemá ráda teplo, zimu, neustálé nabíjení do 100 % a vybíjení do nuly apod.). Zatímco dříve ji bylo možné vyměnit třeba i doma za novou, dnes v době plné integrovatelnosti je vhodné tento úkon nechat na servisu, s čímž je nutné počítat.

Ilustrační foto – vybíjení baterie

V případě stolního PC baterie není nutné řešit, takže ani počítat s nějakými dalšími výdaji. Jediné, co se v případě péče o něj doporučuje, je pravidelné čištění od prachu. Především ho odstraňovat z průduchů. Protože nánosy prachu snižují chlazení.

5. Upgrade

Dalším aspektem je případný upgrade. Jestliže zjistíme, že nám výkon počítače nestačí, nebo ho naopak po několika letech chceme zvednout – což se může lehce stát, protože vyjde novější verze Windows nebo aplikace, kterou používáme s vyššími systémovými nároky na PC – je logické, že v případě notebooku bude upgrade složitější a dražší. Pokud chceme upgradovat stolní PC, stačí otevřít case a komponentu přidat nebo vyměnit. V případě vybraných počítačů se s tímto už počítá dopředu, a tak jsou nevrženy tak, že již disponují rozšiřujícími sloty apod. V notebooku je naopak vše nacpané, což vede k výrazným omezením toho, co lze upgradovat, a znesnadňuje instalaci čehokoliv.

6. Oprava

Oprava není to samé, co upgrade, nicméně má některé věci společné. I zde totiž platí, že zatímco stolní PC lze snadno otevřít, odmontovat špatný disk, vyměnit vadnou operační paměť apod., u notebooku je zapotřebí povést hlubší zásah – uživatel musí mít větší technické znalosti – a může se snadno stát, že otevření notebooku se nemusí povést bez rozbití.

Ilustrační foto - šroubovák

7. Méně hluku

Schválně, který typ počítačů produkuje méně hluku? Je to notebook, nebo stolní PC? Zatímco druhý typ počítačů hluk produkuje na základě svého výkonu, u notebooků si moc vybrat nelze. Jestliže si pořídíme stolní počítač s menším výkonem, potom ho lze mít ultra tichý. Dokonce i v případě výkonnějších variant, pokud dbáme na tichost, je možnost zvolit optimální řešení. Je to proto, že case má dostatek místa pro instalaci různých ventilátorů a velikostí. A pokud jsou spuštěny náročné aplikace, i zde logicky teploty stoupají, ventilátory se roztočí na vyšší výkon, ale protože mají velký průměr, neprodukují tolik hluku, a proto nejsou tak slyšitelné.

Ventilátory instalované v přenosných počítačích jsou však primárně vybírány podle velikosti. To znamená, že v malém prostoru není moc míst na ty velké. A čím menší ventilátor a vyšší otáčky, tím produkuje větší hluk. To v konečném důsledku znamená, že většina notebooků i při menší zátěží produkuje mnohem více hluku než stolní PC, a ještě k tomu více hřejí.

8. Nepřetržité zapnutí a více portů

Málokdo si to uvědomuje, ale stolní počítače jsou mnohem lépe připraveny na nepřetržitou práci – například pro běh určité služby, jako vzdálený server apod. Přestože oba typy počítačů to umožňují, notebooky jsou pro toto použití hůře navrženy a rychleji se opotřebovávají a mohou zanášet prachem. Na druhou stranu ve většině případů zase spotřebují mnohem méně energie a v případě, že dojde k přerušení elektrické energie (např. vypadne elektřina), pracují dále bez jakéhokoliv omezení do doby, než jim dojde baterie.

Stolní počítače nabízejí mnoho portů, a tak lze připojit celou řadu periférií. Notebooky tuto úroveň flexibility postrádají. Je to dáno tím, že se u nich hledí na hmotnost, kompaktnost a nízkou cenu při výrobě. Proto ty tenké a lehké jsou většinou vybaveny jedním až třemi USB porty a to je vše. Není však složité si pořídit nějaký rozbočovač, či dokovací stanici a počet portů rozšířit.

USB-C dokovací stanice možnosti konektivity notebooku značně rozšiřuje. Musíte...

9. Vlastní stroj

Jestliže si chceme navrhnout vlastní počítač, podle svých představ a toho, co s ním budeme dělat, a zároveň myslet na budoucnost, jednoznačně by měla volba padnout na stolní PC. Přestože se notebooky prodávají v široké konfiguraci, v případě, že budete nároční, narazíte na problém, že sice získáte procesor, který chcete, ale s grafikou, kterou nechcete, apod. V případě stolních počítačů toto nehrozí a dalo by se s trochou nadsázky říci, že zkombinovat půjde vše se vším.

Ilustrační foto - uvnitř PC

K dispozici je nepřeberné množství RAM, CPU, diskových úložišť, základních desek, ventilátorů, chladičů. Prostě a jen stačí vybírat z konkrétního seznamu. Jako benefit může působit to, že v případě návrhu vlastního neznačkového počítače – tedy ne od nějakého renomovaného výrobce – ho můžete pořídit s totožnými komponentami levněji. Samozřejmě je pravdou, že ne každý tuto možnost potřebuje, nebo využije, ale jde o možnost, se kterou je vhodné počítat.

Závěrem

Notebooky nabízí jednu, vlastně dvě velmi užitečné věci – jsou přenosné, a navíc nějakou dobu vydrží i bez připojení do zásuvky. Proto jsou pro některé lidi jasnou volbou. Stejně tak pro ty, kteří nemají místa nazbyt, protože stolní PC zkrátka vyžadují více prostoru i proto, že k němu potřebujete monitor. Rozdíl se může zmenšit v případě, že obrazovka notebooku nestačí a je vyžadována větší úhlopříčka. Mimo tyto scénáře však výhody desktopů převažují.