Notebook do nepohody: představujeme „zodolněný” Panasonic Toughbook

aktualizováno 
Panasonic své notebooky vyrábí již pěknou řádku let, k nám do Česka je však začal oficiálně dovážet až nedávno. Jak vypadají a co umí? Představení modelu CF-W7.

Panasonic Toughbook CF-W7 | foto: Jiří Zahrádka

Toughbooky jsou rozdělené na tři kategorie - Business, Semi a Full Rugged. Kategorie vždy označuje stupeň odolnosti daného notebooku, přičemž Business je nejméně odolná varianta a Full je již připravena na to nejdrsnější zacházení. Výrobce i tak staví Business trochu výš nad konkurenční notebooky a u nás se pro tuto třídu vžilo označení "zodolněný notebook".

Náš testovaný "zodolněný" model je dle výrobce připraven bez újmy přežít pád z výšky až 76 centimetrů, je vybaven ochranou disku před nárazy a má klávesnici odolnou proti polití (týká se i touchpadu). Disk je chráněn nerozbitným pouzdrem z hořčíkové slitiny a pružně uchycen, což ztlumuje nárazy. Klávesnice podle údajů výrobce vydrží až 200 mililitrů vody, která bez šance na proniknutí do šasi odteče pomocí odtokových kanálků na spodní části notebooku.

Displej je chráněn hořčíkovou slitinou, víko je pružného plastu a tlumí tak nárazy. Má být schopno vydržet zátěž až 0,98 kN. Pozor však na jeho pružnost, během testu se nám jej podařilo promáčknout a do původní polohy jej vrátily až přísavky. Do této kategorie u nás patří modely CF-W7 (foto), CF-T7 a CF-Y7.

Panasonic Toughbook CF-W7

Panasonic Toughbook CF-W7


Další kategorie, Semi Rugged, vydrží o něco více, a především má kryty konektory gumovými krytkami. Disk v noteboocích této řady vydrží pád z výšky až 90 cm, samotný notebook pak stejně jako předchozí kategorie 76 cm. Plášť je vyroben ze slitiny hořčíku, takže má vydržet drsnější zacházení bez větších stop nárazů a škrábanců. U nás nalezneme v této kategorii modely CF-52 a CF-74 (foto).

Panasonic Toughbook CF-74

Panasonic Toughbook CF-74


Poslední kategorie Full Rugged se na první pohled od předchozích liší designem. Zatímco první dvě kategorie se snaží vypadat poměrně civilině, extrémně odolné notebooky od Panasonicu již připomínají spíše kufry na nářadí. Dokáží bez poškození přežít pád z výšky 90 cm, jsou chráněny před prachem a vniknutí kapalin podle normy IP54. Podle ní nejsou daná zařízení plně vodotěsná, ale jsou chráněna před stříkající a stékající tekutinou - třeba dešti. Stejnou normu obdržel například outdoorový mobilní telefon Siemens M65. K tomu odpovídají armádnímu standardu MIL-STD 810F, který testuje zařízení na nejrůznější pády nebo například vysoká přetížení. Poslední vlastností těchto notebooků je teplotní rozsah, ve kterém dokáží pracovat. Minus 20 °C až plus 60 °C jsou opravdu extrémí hodnoty. Tyto notebooky jsou už díky ceně přesahující na našem trhu 140 000 Kč k vidění jen sporadicky - jejich služeb využívají především cestovatelé, firmy pracující v drsném terénu a armády. Full Rugged kategorie je u nás zastoupena modely CF-19 a CF-30 (foto).

Panasonic Toughbook CF-30

Panasonic Toughbook CF-30


Pokud se vrátíme zpět k naší malé CF-W7, vypadá najednou jako Woody Allen v posilovně. I tak je na tom v porovnání s přímými konkurenty ostatních výrobců s odolností lépe. Notebook jsme zařadili do Velkého testu ultralehkých notebooků. Jak dopadl, si můžete přečíst ZDE.

Design sází na originalitu
Pokud chcete vyrobit notebook s originálním designem, můžete buď navrhnout líbivý tvar sázící na eleganci, nebo vsadit na tradiční hranatý tvar "pro chlapy". S takovým, pro někoho ošklivým designem se můžeme setkávat u některých korporátních notebooků HP, Lenovo nebo Dell. Panasonic se u Business a Semi kategorie snažil skloubit obě varianty dohromady - kromě oblých křivek s moderní stříbrnou barvou povrchu použil i ostré hrany. Velmi dobře je to vidět po odkrytí víka displeje a pohledu na klávesnici. Zatímco prostor okolo klávesnice je dost strohý bez větších výstřelků, touchpad má nezvyklý kruhový tvar.

Klávesnice Toughbooku

Detail netradičního touchpadu


Rozložení klávesnice není standardní, je si třeba zvyknout na nezvykle umístěný Del nebo Home. Enter je pouze jednořádkový, což je u notebooků jen s 12,1" displejem běžné. Šikovnou vlastností je možnost prohození funkční klávesy Fn za Ctrl tak, jak je uživatel zvyklý (nastavuje se v BIOSu). Prohýbání bílé klávesnice je patrné především ve střední části, kde je nadprůměrně měkká. Touchpad není svým tvarem příliš praktický a je značně malý, při nastavené nejvyšší citlivosti se však dá na ovládání časem zvyknout. Nechybí funkce rolování na stránce, prstem se při tom krouží po celém obvodu touchpadu.

Z hlediska konstrukce je šasi pevné. Plasty na povrchu jsou měkčí, nejspíše kvůli lepšímu tlumení nárazů. Měkké víko displeje jsme již zmiňovali, v batohu navíc pro svůj vystouplý tvar zabírá více místa. Výraznější prohýbání notebooku bylo zaznamenáno jen v pravé části pod klávesnicí, kde je netradičně umístěná optická mechanika.  

Detail otevírání DVD mechaniky

Patentované otevírání optické mechaniky


Ergonomie portů a výbava
K rozložení jednotlivých portů není větších připomínek, vadit mohou pouze audio konektory na přední straně. Všechna USB jsou umístěna na pravém boku, jejich vzdálenost není příliš velká a jednotlivá zařízení si mohou překážet. Ve své třídě je však počtem konektorů a jejich rozmístěním toughbook nadprůměrný.

Pohled na čelní stranu

Pohled na zadní stranu

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok


Notebook disponuje celkem trojicí USB, PC Card slotem typu II, VGA, čtečkou SD/SDHC karet a replikátorem portů. Ve víku displeje navíc nalezneme slot pro SIM kartu, pomocí vestavěného UMTS modulu se tak lze připojovat k internetu. Další zajímavostí je již zmíněná optická mechanika DVD Multi Drive, která má firmou Panasonic patentované otevírání dvířek. Nevýhodou může být zakládání disku, kdy může dojít k poškrábání jeho hrany.

Slot pro SIM kartu

Patentované otevírání optické mechaniky


Hardware a kvalita displeje
V notebooku nenalezneme nic neobvyklého, je založen na platformě Intel Centrino. Procesorem se stal nízkonapěťový Core 2 Duo U7500, který je taktovaný na 1,06 GHz a obsahuje 2 MB L2 cache. Sběrnice je taktována na 533 MHz a všemu velí nejnovější chipset GM965. Notebook je standardně osazován 1GB modulem operační paměti taktované na 533 MHz, rozšířit jde na 2 GB. Data se ukládají na 80GB disk s 5 400 otáčkami za minutu od firmy Toshiba. O grafiku se stará integrovaná GMA X3100. Celkem dosáhl notebook v benchmarku PCMark05 2464 bodů, což je pro daný segment lehce nadprůměrné skóre.

Displej nás příliš nepotěšil a konkurenci svými parametry nestačí. Jako plus bereme poměr stran 4:3, což je pro kancelářskou práci často vhodnější než širokoúhlé displeje 16:10. Rozlišení je však na úhlopříčku 12,1" nízkých 1 024 x 768, takže je obraz poměrně hrubý. Další výtky směřují k nerovnoměrnému podsvícení a nižšímu kontrastu, ten je však způsobem matným provedením displeje. Na slunci je sice o něco lépe čitelný a má dobré náhledové úhly, za cenu notebooku bychom ale čekali lepší vlastnosti.

Postřehy z běžného používání
Notebook je krásně lehký a vydrží dlouho při běhu na baterie. Hmotnost činí 1,35 kg, běžně jsme s notebookem s operačním systémem Windows Vista Business pracovali okolo šesti hodin. V redakčním testu, kdy přehráváme nepřetržitě hudbu ve Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, dokázal běžet výborné 4 hodiny a 9 minut. Maximální výdrž, kdy se na notebooku nepracuje a jas displeje je stažen na minimum, dosáhla času 8 hodin a 4 minuty.

Panasonic dodává k počítači mnoho softwaru. Běžné jsou dnes i u levnějších notebooků utility pro kompletní zálohu systému, nechyběl tedy program Backup and Restore Center. Rozlišení displeje příliš zvětšování nepotřebuje, k dispozici je přesto Loupe Utility (lupa). BIOS obsahuje nadstandardní možnosti nastavování, od již zmíněného přepnutí Fn/Ctrl přes nastavení intenzity stavových diod až po zákaz jednotlivých portů a kompletního zabepečení počítače na uživatelské úrovni. Je možné zvolit jak heslo disku, tak heslo pro nabootování a nastavení TPM čipu.

Co potěšilo nejvíce, jsou však programy Economy Mode, který se stará o zdraví baterie, a Fan Control Utility. Při spuštění první utility nedochází ke 100% nabití baterie, hranice je nastavena na 80 %. Tímto krokem se prodlužuje životnost článků, o spuštěném Economy módu následně informuje jedna ze stavových diod na čele notebooku.

Druhý program má pak na starosti hlučnost celého notebooku a také jeho výkon. Díky nastavení otáček větráčku ve třech stupních je možné notebook zcela ztišit a zajistit tak minimální hlučnost (stupeň jedna), nebo natrvalo spustit vyšší otáčky (stupeň tři). Na minimální otáčky je notebook v noci slyšitelný, ale není rušivý. Při běžné činnosti, kdy si chlazení řídí notebook sám (stupeň dva), je většinou notebook značně slyšitelný a v noci rušivý. Při tichých jednáních se tak Fan Control Utility určitě hodí.

Jako většina notebooků této třídy má panasonic jen jeden reproduktor, který se vyplatí použít pro poslech jen v nouzi. Více nás překvapila absence mikrofonu, pro hlasovou komunikaci přes síť je nutné připojit externí.

Závěr
Testovaný panasonic se dobře hodí pro časté přenášení, kdy snese i hrubší zacházení. Nečekejte odolnost vhodnou pro pobyt v přírodě nebo romantický víkend s Chuckem Norrisem. Odolností by se dala Business třída toughbooků přirovnat například k Lenovu ThinkPad, které disponuje rovněž voděodolnou klávesnicí. Měkčí plasty mohou lépe pohltit případné nárazy, rychleji se ale odřou. Nejnižší třída tougbooků si tak i přes "zodolněné" provedení vyžádá přece jenom šetrnější zacházení.

Panasonic Toughbook CF-W7

Specifikace Panasonicu Toughbook CF-W7

Procesor Intel Core 2 Duo U7500 (1,06 GHz, 2 MB cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 80 GB (5400 ot/min, MK8037GSX)
Paměť 1 GB (1 x 1 GB), Porty: 3x USB, PC Card type II, VGA, čtečka SD/SDHC karet, replikátor portů
Grafika integrovaná GMA X3100
Displej 12,1", 1 024 x 768, matný
Rozměry 272 x 214 x 25−45 mm
Hmotnost 1,35 kg + 394 g adaptér
Baterie 63 Wh
Pracovní výdrž  4 hodiny a 9 minut
Maximální výdrž 8 hodin a 4 minuty
Operační systém Windows Vista Business
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 67 000 Kč


50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Google končí s tablety, chce se soustředit na notebooky

Google Pixel Slate s doplňkovou klávesnicí v obalu

Google již patrně nepředstaví žádný nový tablet. Uživatelé se tak budou muset spokojit s produkty jiných tvůrců, kteří...

Výkon za dobré peníze: kombinace čipů AMD a Nvidia v pěkném notebooku

Asus ROG

Procesory AMD platí u notebooků stále za trochu exotické zboží. Intel však bojuje s výrobními kapacitami, AMD pro změnu...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Najdete na iDNES.cz