QD-OLED S novinkou na tomto poli přišli nedávno vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), kteří OELD technologii posunuli na další úroveň. Nová technologie je založena na kombinaci organického a současného LCD displeje. Jak pro server ZDNet uvedl jeden z výzkumníků Vladimir Bulovic: "Jedním z cílů je ukázat, že je displej stabilní, snadno se vyrábí, je tenký, dosahuje vysokých rozlišení a spotřebovává minimum energie."
Zkratka QD-OLED znamená „Quantum Dot Organic LED“. QD-OLED totiž využívá „quantum dots (kvantové tečky)“, což mají být mikroskopické otvory v krystalické struktuře, které jsou navrženy tak, aby shromažďovaly elektrony. Světlo je vyzařováno v okamžiku, kdy tyto elektrony do otvoru vstupují, nebo z něj vystupují. O barvě rozhoduje velikost a prostor, který otvory zabírají.
Technologie výroby těchto displejů spočívá ve vytvoření sendvičové struktury, kdy vrstva s kvantovými otvory leží mezi dalšími dvěma vrstvami. Jedna z těch vnějších vrstev je doslova „nabita“ elektrony a druhá je na elektrony chudá.Vysoká efektivita Vědečtí pracovníci z MIT uvádějí, že hlavní výhodou nové technologie je to, že tloušťka výplně je široká právě jednu kvantovou tečku, což odpovídá přibližně třem nanometrům. Při dřívějších experimentech byla tato tloušťka až několik desítek těchto teček. To prý znamená, že je tu šance pro to, aby se elektrony využívaly na 100 %. Jinými slovy má tato technologie umožnit, aby každý elektron prošel kvantovou tečkou a umožnil tak vyzářit světlo. Jiné systémy mají maximální výtěžnost 30 % a současné komerční produkty prý využijí pouze 5 % elektronů.