Návrat malých počítačů.

  9:00aktualizováno  9:00
Malé věci asi nikdy nevyjdou z módy. Jeden z trendů letošního Comdexu jsou zařízení, která přinášejí na co nejmenším prostoru maximum vlastností či funkcí. Tato móda se nevyhnula ani počítačům.
Letošní podzimní Comdex má mnoho přívlastků, jedním z nich by mohl být i veletrh malých a úsporných zařízení. K zmenšujícím se procesorům, přenosným zařízením a dalším, se přidaly počítače či chcete-li jejich case. V nadcházejícím roce budou mít zelenou počítače v mini. Přesvědčit se o tom můžete na stáncích společností prodávajících kompletní sestavy jako je Hewlett-Packard nebo Compaq.

Mini je v módě

Aktuální řada tenkých procesorů CompaqDůvodů, proč se vrací do módy minipočítače je několik. Jedním z nich je určitě úspora místa. Další důvod může být zajímavý vzhled a možnost designérských úprav. A proč právě nyní se dostávají ke slovu právě takové zařízení? To je způsobeno celkovou miniaturizací v průmyslu informačních technologií. Mnoho zařízení, která v minulosti zabírala velký prostor se při stejné funkčnosti dá například integrovat na základní desku.

Řešení od Compaqu

Tenký počítač Compaq D500 pro rok 2002Nejlépe si lze budoucí tenké počítače představit při pohledu na Compaq EVO D500. Společnost Compaq má s tenkými počítači velice dobré zkušenosti a uvádí, že jejich současný prodej vytváří 50-60% prodeje všech jejích počítačů. EVO D500 se již rozměrově velice přibližuje notebookům a zdá se, že si tak trochu od nich vypůjčilo i design. Počítač je vybaven multibay zařízením, které umožňuje pracovat s různými diskovými a optickými mechanikami, které se například využívají i v noteboocích značky Compaq, což znamená, že je lze mezi počítačem a notebookem přehazovat.

Dalším zajímavým prvkem je tzv. Multiport, tento modul určený původně pro notebooky připojí počítač k bezdrátové síti standardem Wi-Fi nebo lze použít modul pro BlueTooth. Celý počítač má být až neuvěřitelně tichý o což se nemalou měrou zasloužil i speciální systém chlazení a využití procesoru Pentium 4 s nízkým tepelným vyzařováním.

e-PC od HP

Příspěvek do rodiny minipočítačů: e-PC od společnosti HP Také pravděpodobný budoucí společník Compaqu společnost Hewlett-Packard, předvádí na Comdexu svůj pohled na tenký počítač. Jmenuje se e-PC a je tak malý, že musí mít napájecí adaptér vně krabice, jako u notebooků. A dovnitř se také toho mnoho nevešlo: pevný disk, paměť, volitelná optická mechanika a základní deska s integrovanou grafikou, zvukem a sítí.

Hewlett-Packard věří, že tento sytém si najde u zákazníků oblibu díky své snadné skladovatelnosti, přenositelnosti a v neposlední řadě prý až o 35%vyšší stabilitě stabilitě systému, díky menším možnostem zásahu do hardwarového vybavení ze strany užiatele.

Mají tenké počítače budoucnost?

Shrňme si to, mini počítač nabízí úsporu místa a snadno se přenáší. Dále tak jako u notebooků nabízí větší stabilitu díky horší modularitě, což je na druhou stranu nevýhoda, neboť při případném upgrade je člověk odkázán pouze na jednu společnost. Dlaší problém může být s počítači, které nebudou mít dobře vyřešený systém chlazení a odvod tepla.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz