Nový elektronicky vylepšený průkaz bude sloužit současně jako řidičský průkaz a identifikační karta do knihoven. Na multiaplikační kartě bude jako nyní vytisknuto jméno a fotografie vlastníka. Mikročip integrovaný na kartě však doplní identifikaci o nejmodernější ochranné funkce, které budou chránit data uložená na kartě. Tyto budou mimo čísla průkazu, jména a data narození svého nositele obsahovat i výrazné charakteristiky jeho otisku prstu.
SMARTICS tak bude možno jednoznačně přiřadit svému majiteli, pro ochranu identity a proti možnosti zfalšování či zneužití však na kartě nebude uložen kompletní otisk prstu s jeho liniemi a zlomy, ale pouze poloha určujících bodů, jako konce linií a jiné vyrazné body. Tak bude zajištěno, aby i při přečtení charakteristiky nebylo možno pouze s pomocí karty rekonstruovat kompletní otisk prstu vlastníka.
Podobně jako u procesoru osobního počítače běží bezpečnostní systém na kartě s aplikačním softwarem a operačním systémem, který je na kartu SMARTICS integrován australskou společností Keycorp. V první fázi projektu by mělo být vydáno 1,2 miliónu identifikačních průkazů se zabudovaným mikročipem.
Velice zajímavá objednávka hongkongské vlády je zajišťována konzorciem firem se zaměřením na bezpečnostní aplikace. Pokud celý projekt uspěje, byl by nepochybně milníkem k nové digitální identifikaci, která by výrazně usnadnila a zautomatizovala identifikaci osob - hongkongský projekt se tak může stát testovacím projektem, dláždícím podobnou cestu pro další rozvinuté země. [Kdy tipujete, že budeme mít občanské průkazy s bezpečnostním mikročipem v Čechách?]