Mini-Box: tiché, bezvětrákové mini PC s displejem

  • 3
MiniPC do kapsy, za 500 dolarů stejně dobře vhodné do auta místo rádia či jako server do skříně nebo jako náhrada jakéhokoliv notebooku. Je tiché, ne příliš rychlé, za to však ultrapřenosné. A za cenu více než přijatelnou! Nemáte na notebook a chcete mobilitu? Mini-Box je zde, zatím žel jen v USA.

Počítač do auta nebo na chatu?

Společnost Mini-Box.com uvádí se svým Mini-Box M100 jeden z nejmenších počítačů na současném trhu. Akumulátor je externí, zato rozměry omračující. Na VIA logice postavené mini PC má rozměry 20 x 4,4 x 22 cm. Při váze cca jednoho kilogramu jde jistě o zajímavý výsledek. K tomu modrý LCD displej a 14 ovládacích tlačítek. Ne, nejde o notebook, o velmi malý a extrémně přenosný počítač však nesporně.

VIA, VIA, VIA,...

M-100 je postaven takřka bezvýhradně na logice VIA. Kompletní interní vybavení, ano, dokonce včetně procesoru. VIA C3 na 800 MHzích rozhodně není rychlostní šampión, na druhé straně nabízí dostatek výkonu pro základní aplikace a nehrozí, že by "zatopil" ostatním komponentám. Naopak, dokonce i v porovnání s notebooky dokázala VIA nemožné: obejít se bez interního větráčku. M-100 si vystačí pouze s pasivním chlazením, to je vlastnost, která zmizela kdysi s prvními Pentii, resp. i486DX.

I zbytek je samozřejmě pod taktovkou VIA: miniITX deska s VIA sadou a grafikou, k tomu poněkud zastarávající SDR DRAM paměť, alespoň tedy na 133 MHz. Bez zajímavosti není dlouhodobá paměť - úložný prostor. Nelze použít slovo diskový prostor, protože u levnější varianty je použita pouze Compact Flash paměť namísto klasického disku.

Disk není potřeba, Compact Flash stačí

Kdo si však připlatí, získá "klasiku" a k tomu Compact Flash pro zálohování, digitální foto, MP3 atp. 495,95 dolarů stojí základní varianta s 64MB CF kartou, kdo si připlatí 150 navrch, dostane 40GB 2,5" disk a 128MB CF kartu navrch.

Linuxu stačí málo, ale Windows nejsou problém

Kdo zná nároky Windows operačních systémů, tuší zradu... Ne, v těchto MiniPC není použito Windows. Operačním systémem je zde Linux - jeho "zeštíhlená" varianta Embedded Linux, který potřebuje méně jak 16 MB prostoru a může se načíst (nabootovat) přímo z Compact Flash karty.

Protože však nepatří všichni uživatelé mezi nadšence do Linuxu, myslelo se již při návrhu na další operační systémy - 40GB prostor nabízí dostatek místa pro libovolný systém, kompatibilní čipová sada, procesor a další logika umožňují použití kteréhokoliv ze současných operačních systémů Microsoftu, dokonce údajně i NT4 či Windows 98 nemají být problém. O alternativách od Sunu a dalších však bližší informace nemáme.

Mini PC á la VIA

Rozhraní přehršle

Mini-Box nabízí veškerá rozhraní, na které jsou uživatelé zvyklí: paralelní, sériové, PS/2 pro myš i klávesnici, audiokonektory, TV výstup a výstup na monitor, k tomu klasické cinch konektory na čele přístroje. Celá koncepce připomíná daleko více autorádio nežli počítač či notebook, především také díky svému displeji s modrým podsvícením a 14 tlačítkům po jeho obvodu. O počítačovém původu však neomylně svědčí dva čelní USB konektory a Compact Flash slot.

Déle nežli notebook?

O zásobování elektřinou se údajně bez problémů zvládne postarat jakýkoliv 12V akumulátor či baterie, dle údajů výrobce má při 7 Ampérhodinách vydržet cca 12 hodin. Extrémně miniaturizovaný zdroj se vešel do pouzdra přístroje (pozn. redakce: kéž by výrobce sdělil jak na to návrhářům stolních notebooků - u těch by něco podobného též neškodilo, naposledy jsme to viděli před několika lety v Armada řadě Compaqu, od té doby jsou zdroje vždy externí - a neskladné!).

Kdo má zájem, může si Mini-Box objednat již nyní v několika barevných variantách na stránkách společnosti iTuner.