Masca 3.9 - schovejte se za masku

aktualizováno 
Zálohování dat je jednou z nejdůležitějších činností, kterou však zpravidla neděláme ani často ani rádi. To, že lze zálohovat a synchornizovat data s PDA zařízeními je normální. Jak je tomu u diářů Casio?
Program byl zabalen v černé krabici, ze které se na mě dívaly dvě masky. A proč vlastně MASCA? Jedná se o zkratku, která znamená toto: "MAnipulace S CAsiem". Balení obsahovalo útlý manuálek, disketu a propojovací kablík. Program je určen pro přenos dat z a do diářů Casio řady SF. Jiné modely nejsou podporovány, protože k nim již výrobce kablík i software dodává.

Instalace proběhla bez problémů. Testování jsem prováděl v systémech Windows 95, 98 a NT. Zasunula se disketa, která ovšem musí být odemčená a spustí se program SETUP. Proto je vhodnější obsah diskety nakopírovat na pevný disk a instalaci pustit odsud. Klasické dotazy, jestli souhlasíme s licenčním ujednáním, kam se bude instalovat a zadání sériového čísla asi ani nemusím popisovat.

MASCA


Po dokončení instalace už můžeme program spustit. Při startu se na chvíli objeví okno, které se podobá obalu. Zase dvě masky. První věc, kterou je vhodné udělat, je nastavení parametrů linky a výběr typu diáře. Protože vlastním typ SF-8350, musel jsem ho do nabídky nově zadat. To ale nebylo nezbytně nutné, protože je naprosto shodný s typem SF-8000, který je již v programu připraven. Dialogové okno se dotazuje, jaký je rozměr displeje, jaké je maximální přenosová rychlost a hlavně, jaké režimy má diář. Pak už stačí zasunout kablík do diáře, nastavit parametry linky i zde a zahájit přenos dat..

Data se ukládají do zásobníkové paměti, ze které si můžeme vybrat veškerá data, nebo jen určitý režim. Po přenosu ze zásobníku se data objeví na obrazovce a nyní je můžeme prohlížet, opravovat, mazat. Prostě využívat všech možností, které program nabízí. Obrazovka je rozdělena na dvě části. Levá strana ukazuje záhlaví jednotlivých položek, pravá strana pak vybranou položku jako celek. Šířka pravé strany se nastavuje podle toho, jaký typ diáře jsme zvolili. Je to tedy zobrazeno přesně tak, jak bychom to viděli na displeji diáře.

Panel nástrojů nabízí nejběžnější operace, jako je otevírání, ukládání a vytváření nových archivních souborů. Samozřejmostí je podpora stránkových akcí, jako je vyjmutí, kopírování a vkládání dat. Ikony pro přepínání režimů jsou dostupné jen podle toho, jaký typ diáře jsme nastavili.

Kdysi jsem se potkal s programem Masca, ale mám ten dojem, že to byla jedna z prvních verzí, kterou bylo možno provozovat i ve Windows 3.x. Zajímalo mě tedy, jaká vylepšení firma Merz přichystala. A už je to tady. Jedná se o ukládání údajů pod heslem, takže data není možno číst běžným prohlížečem. Jak uvádí manuál, "jsou dosti komplikovaným způsobem zabezpečeny proti rozkódování". Při načítání takto zakódovaného souboru jsme na heslo dotázáni. Pokud ho neznáme, soubor nebude načten. Další zajímavá funkce, je import a export dat. Je podporován souborový formát databáze Access, Foxpro a Dbase. Nechybí ani podpora tabulkového procesoru Excel a pro ty, kteří nevlastní žádný databázový a tabulkový program, je k dispozici přenos na textové úrovni. Při pokusu o import se objeví informační hláška o tom, že máme jinak nastavené oddělovače. Na tuto situaci je ovšem pamatováno a na poslední stránce v manuálu je přesně popsáno, jak postupovat.

Samozřejmostí je možnost přejmenovat šest volných položek v režimech telefony a vizitky. Označování položek je rozšířeno a nabízí mnohem více, než samotný diář. Data je možno vytisknout, a je k dispozici také náhled. Pro diáře, které mají režim výdaje, lze nastavit typy plateb a výdajů. Program také nabízí podporu tabulkového procesoru Lucid, který ovšem mají jen některé modely. Takto přenesené tabulky lze ovšem jen zobrazovat, nikoliv editovat. Tuto informaci jsem vyčetl z manuálu (strana 26), ale ověřit jsem nemohl, protože testování probíhalo s typy SF-8350R, SF-8000 a SF-4300R. Všiml jsem si, že řazení záznamů v režimu poznámky, je opačné, než tomu bylo v diáři. Tam se poslední záznam umístil na konec seznamu, ale po přenosu to bylo opačně. Někdy to může být nepříjemné, pokud záznamy mají návaznost. To je ale věc zvyku. Je ovšem možno záznam přesunovat a libovolně umístit. Šipky v dolní části okna to umožňují.
Manuál má 42 stran a je napsán tak, aby každý uživatel pochopil, jak program obsluhovat. Na začátku jsou popsány důležité pojmy a dále je návod koncipován dle programových nabídek (Soubor, Úpravy, Režimy,.).
Pro ty, kdo nevlastní notebook, bývá Casio diář nezbytným pomocníkem v terénu. Mnohdy se na zálohování nedbá a pak může nastat situace, kdy se nám diář poškodí, nebo, a to je ještě horší, o něho přijdeme. V tom okamžiku si začneme rvát vlasy a říkat si: "proč jsem si to nezálohoval"? Ještě není pozdě a právě firma Merz ví jak na to. Cena programu je 2220 korun s DPH. Začátkem roku 2001 byl program uvolněn jako freeware a dodává se bez kabelu a manuálu. Pokud máme v diáři citlivá a důležitá data, je zálohování naprostou nezbytností. Na našem trhu je Masca tím nejlepším. Mohu vřele doporučit nejen já, ale také Jim Carrey, který rozhodně ví, o co jde.

Poznámka na závěr. Poslední odstavec musím zdůraznit ještě jednou, protože při psaní recenze mi na SF-8350R odešel displej. To ovšem neznamená, že bych nezálohoval. Už několikrát se mi stalo, že diář zahlásil chybu dat a bylo nutno resetovat. Teď to ovšem odhaduju na chybu konečného charakteru. V dobách, kdy programy na přenos dat nebyly na našem trhu, jsem si napsal malý přetahovák, který používám do dnešních dnů. Ten se samozřejmě s Maskou nedá srovnávat. A proto ještě jednou: "nasaďte si Masku a zálohujte"!
Děkuji firmě Merz (www.merz.cz), která zapůjčila program k testování
Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz