Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik chceme platit za Wi-Fi připojení?

Aktuální studie provedená společností IDC uvádí, že bezdrátové připojení k síti a potažmo internetu využívá v práci zhruba 27 % lidí. Mnohem větší procento osob však využívá této technologie doma. Za přístup přes Hot-spoty je stále více lidí ochotno platit.
Máte zařízení, které dokáže využít připojení prostřednictvím bezdrátové sítě na bázi standardu 802.11? A využíváte ho spíše pro práci, nebo máte možnost výhody této technologie požívat i v domácnosti pro soukromé účely?

Otázky podobného rázu patrně padaly při nedávném průzkumu společnosti IDC, která se pokoušela zjistit některé údaje o uživatelích bezdrátových sítí standardu 802.11 a,b,g. Společnost se ptala zhruba 12 000 uživatelů, z nichž reagovalo asi 2 500 lidí především ze Spojených států, ale také z Evropy.

Doma či v práci

Z průzkumu vyplynulo několik zajímavých skutečností. V práci a pro pracovní účely využívá připojení prostřednictvím Wi-Fi zhruba 27 % všech respondentů. Naproti tomu v domácnosti tuto technologii využívá zhruba 34 % osob účastnících se šetření. Tyto výsledky se dají interpretovat několika způsoby. Jedním z nich může být vysvětlení, že si domácí uživatelé osvojili tuto technologii poněkud rychleji než firmy a jsou tedy hlavními hybateli v této oblasti.

To však zřejmě nebude správná interpretace, neboť se dá předpokládat, že většina z 27 % firemních uživatelů využívá nějaké zařízení s podporou Wi-Fi i pro své soukromé účely. Jinými slovy jejich domácí bezdrátovou síť či připojení k internetu jim částečně platí jejich zaměstnavatel. Zbylých 7 % pouze domácích uživatelů se sice vybavilo systémy pro přístup k bezdrátové síti z vlastních prostředků, ale zase se dá předpokládat, že mohli částečně využít již stávající infrastruktury, kterou si mnohdy budovali uživatelé z první skupiny. Domácí uživatelé tedy zajisté mají určitý podíl na rozšíření bezdrátové technologie, ale asi ne tak veliký, jak by se na první pohled z čísla 34 % mohlo zdát.

Veřejné přístupové body „Hot-spot“

Dalším zajímavým výsledkem bylo zjištění, jakým způsobem lidé využívají veřejné bezdrátové přístupové body k internetu. Celkem 30 % zúčastněných uvedlo, že takové přístupové body využívají pravidelně či alespoň občas. Jednalo se především o osoby ve věku od 20 až po zhruba 35 let, které často cestují.

Průzkum dále zjistil, že oblíbenými místy pro připojení jsou kavárny, což ale na druhou stranu plyne ze skutečnosti, že právě takové prostory mají největší zastoupení v nabídce tohoto druhu připojení. I v našem prostředí se možná bude hodit informace o tom, že hojně využívané jsou Hot-spoty v univerzitních kampusech.

Za kolik?

Otázka návratnosti investic do vybudování a pokrytí nákladů na provozu takového přístupového bodu zajisté trápí každého poskytovatele. IDC zjistilo, že zhruba třetina respondentů je ochotna za připojení platit měsíční paušál, který bude větší než 10 USD. Polovině dotázaných by se zdála ideální situace, kdyby byl měsíční paušální poplatek mezi 5 až 10 americkými dolary. Zbytek požaduje, aby tato forma připojení byla zdarma.

Dá se říci, že až na cenu paušálu se tyto nároky shodují se současnou nabídkou. Lidé, kteří vyžadují přístup zdarma, jej musí hledat u firem, které jej nabízejí jako bonus ke své hlavní službě. A placený přístup pak dává mnohem větší volnost, i když jeho cena se pohybuje v řádech desítek dolarů. Největším problémem u připojení za poplatek je ve skutečnosti, že se doposud neprosadila jednotná platforma, která by umožňovala využívat služeb navzájem konkurenčních poskytovatelů v rámci jedné platby.

Závěr

Bezdrátové sítě rodiny 802.11 v oblasti veřejného přístupu sice asi nebudou takovou bublinou jako „dot.com“ horečka, ale stále ještě svým provozovatelů nenabízejí jistotu zisku. I když se počet jejich uživatelů bude v budoucnu zvyšovat, nemá v této oblasti zmíněná technologie nic jisté. Hlavním úkolem se zdá být nalezení dostatečně kvalitního obchodního modelu, který dovolí uživatelům využít výhody rychlého bezdrátového připojení v mnohem větší míře než doposud.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 7 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 17 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...