Kino za "babku"

  • 6
Mocné dunění výbuchů leteckých pum, chroptění zombie za vašimi zády, ale i melancholické blouznění uprostřed lesa plného zpívajícího ptactva. To a mnohem více můžete zažít při sledování filmů na patřičně vybaveném počítači.

Za pár tisíc si ze svého pokoje můžete udělat soukromý kinosál. Potřebujete k tomu jen někorik cenově dostupných komponentů. V následujícím textu se vám pokusíme poradit s jejich výběrem

DVD-ROM mechanika:

Na DVD discích jsou filmy distribuovány v nejvyšší obrazové a zvukové kvalitě. Abyste si je mohli přehrát, budete potřebovat DVD mechaniku. Pro přehrávání videa vám postačí i jednorychlostní model. Takovou mechaniku v dnešní době seženete pouze v bazaru. Na trhu je ale dostatek DVD mechanik s cenou začínající již na 2500 korunách včetně DPH. V naprosté většině se jedná o dvanácti a více rychlostní mechaniky. Z DVD mechaniky získáte surová data, ta je ale potřeba zpracovat - dekódovat video a zvuk.

Dekódování videa
Dekódování videa je proces velmi náročný na výpočetní výkon. Máte na výběr dvě řešení. Použít samostatný dekodér ve formě PCI karty nebo nechat veškerou práci na procesoru a grafické kartě.

Samostatný dekodér - PCI karta vybavená videovýstupy na televizi a videorekordér. Většinou nechybí ani digitální výstup nabízející připojení externího dekodéru prostorového zvuku Dolby Digital nebo DTS. Výhodou takového dekodéru je nižší nárok na výkon procesoru - plynulé přehrávání zaručí i Pentium MMX 166 MHz - ale také vyšší kvalita dekódování videa.

Procesor a grafická karta - Standardní vybavení počítače rovněž umožňuje dekódování DVD videa. Potřebujete k tomu alespoň procesor Intel Pentium II 350 MHz. V případě, že vlastníte vhodnou kartu s integrovanou hardwarovou podporou dekódování MPEG2, vystačíte si i s procesorem Intel Pentium I 233 MHz MMX. To se týká karet ATI s čipem ATI Rage II a novějších podporujících takzvanou “Motion Compensation“ - kompenzaci pohybu. Motion Compensation již dnes podporuje naprostá většina prodávaných grafických karet. Spolehnout se můžete na výrobky s čipy nVidia a některé s čipy S3 a SiS.  Ať zvolíte jakoukoli kartu, výsledná kvalita obrazu závisí velkým dílem na zvoleném softwarovém DVD přehrávači. Ten obsahuje dekódovací engine. K nejpopulárnějším patří Power DVD, Cinemaster a ATI DVD player. Kromě ATI DVD playeru, který je zdarma dodáván s nově zakoupenou grafickou kartou ATI, je ostatní nutno zakoupit. Ceny se pohybují od deseti dolarů výše.

Reprodukce videa:

Dekódované video je nutné nějakým způsobem zobrazit.Na výběr máte mezi monitorem nebo klasickou televizí. Monitor by měl mít co největší úhlopříčku. Většina titulů je totiž prezentována v širokoúhlé verzi a následné černé pruhy po stranách monitoru zmenšují viditelný obraz. Devatenáct palců je příjemných, sedmnáct minimem pro pohodlné sledování DVD. Když budete chtít použít jako výstup televizi, musíte mít k dispozici patřičné výstupy. U hardwarového dekodéru je to samozřejmost, u grafické karty musíte sáhnout po patřičně vybaveném modelu.

Dekódování zvuku:

Základní dvoukanálový zvuk vám dekóduje každý přehrávací program a přehraje libovolná zvuková karta. Situace se zásadně mění, když budete chtít vychutnávat prostorový zvuk linoucí se z několika reproduktorů. K tomu je zapotřebí zvuková karta se zabudovaným dekodérem Dolby Digital a výstupem na 5 reproduktorů a subwoofer, respektive karta s digitálním výstupem umožňujícím připojení externího dekodéru. Takové výrobky nabízí na trhu velké množství firem. Liší se kvalitou odstupu signál/šum a kompatibilitou s programy pro přehrávání DVD. Prostorový zvuk lze reprodukovat i na zvukových kartách s čtyřmi audio výstupy, avšak záleží na tom, jestli tuto funkci podporuje DVD přehrávač.

Reprodukce zvuku:

Reproduktorové systémy navržené pro reprodukci mnohakanálového audia a prostorového ozvučení filmů nabízí téměř každá firma zabývající se výrobou reproduktorů k PC. V naprosté většině případů se jedná o sestavu složenou ze subwooferu s integrovaným zesilovačem a pěti satelitními reproduktory, pravým, levým středovým-dialogovým a dvěma zadními efektovými reproduktory. V některých případech je zesilovač integrován v samostatné jednotce společně s dekodérem prostorového zvuku. Tato volba je elegantnější, ale také výrazně dražší.

Shrnutí:

Sledování DVD filmů se stává stále populárnější. Patřičné vybavení lze pořídit za velice přijatelné ceny. Počítejte s námi. DVD mechanika stojí 2500 korun, karta s podporu dekódování prostorového zvuku 1000 korun a konečně reproduktorová soustava s pěti satelitními reproduktory a subwooferem 3500 korun včetně DPH. Konečná cena závisí na výkonu všeho procesoru a typu grafické karty, nicméně dnešní průměrný počítač nároky na dekódování DVD splňuje. Reálným problémem se může stát monitor s příliš malou úhlopříčkou. Rozumným minimem je sedmnáct palců.

PS. Nyní ale naprosto upřímně. Ani ta nejnadupanější sestava vám nidky nenahradí prožitek spojený s návštěvou kina... a vězte, že rozdíl není jen v kvalitě praženého popcornu...


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit