Novinky i odchody - AMD aktualizuje plán procesorů
V nové "roadmap", kterou AMD nyní zveřejnilo, již nenaleznete procesor Athlon XP - a to ani v mobilní verzi, u které by se dala očekávat životnost o něco delší. Jedna z legend se tak loučí. Procesor, který pomohl AMD na výsluní, a svým způsobem i od blížícího se konce, tak teď sám končí.
Nově zveřejněný plán procesorů skýtá zajímavé informace, a to nejen s ohledem na nevyskytující se procesor Athlon XP. Ve stolní oblasti mají nahradit procesory Athlon64 FX a Athlon64 již v prvním čtvrtletí jádra San Diego a Venice, zatímco po 130nm Sempronu má přijít jeho 90nm verze Palermo. Kupodivu, toto se týká všech modelů vyráběných ve 130nm a 90nm technologii - ale pouze pro technologii Silicon on Insulator (SOI). Starší Sempron se 130nm strukturami, ale bez SOI zůstane nadále přežívat ještě určitě do druhého čtvrtletí 2005.
U serverů a pracovních stanic se ledy pohnou teprve v druhém čtvrtletí, a to v podobném stylu, zde dokonce přežije i současný Athlon MP a Opteron, oba ve starší struktuře 130nm, bez i s technologií SOI. Novější jádra Athens, Troy a Venus budou nahrazena jádry Egypt, Italy a Denmark - a pozor! Všechna tato jádra budou již zdvojená - na jednom kousku křemíku budou vedle sebe pracovat dva procesory. Tento krůček se týká i nejvyšší kategorie stolních procesorů - nové Toledo nahradí současný špičkový Athlon 64 FX, ze 130 nanometrů SOI na 90 nm SOI a se dvěma procesorovými jádry na jednom čipu.
Mobilně na konec
Škoda, že totéž nelze říci o našich oblíbených mobilních procesorech - zatímco Intel už uvažuje nahlas o uvedení vícejaderných procesorů na bázi technologie Pentium M, AMD si nechává čas. Ale i tak je zde vidět posun - sice se nedočkáme víceprocesorových čipů v noteboocích alespoň do konce 1.poloviny 2005, ale Mobile Athlon 64 by se měl objevit v ještě úspornější nízkonapěťové verzi Lancaster, zatímco starší verzi téhož procesoru vyráběnou na 130 nm by měla nahradit novější verze Newark v 90nm provedení - ta nebude nízkonapěťová, ale lze reálně očekávat, že při menších strukturách a v provedení SOI by se měla při podobném počtu tranzistorů snížit spotřeba. Nemobilní, leč mobilně používaný Athlon 64 zůstane nadále ve výrobě beze změn ve strukturách 130 nm SOI.
Mobile Sempron bude ve dvou odrůdách - inovace se dříve dočká starší verze, méně úsporná verze vyráběná ve 130 nm, která bude převedena na jádro Georgetown v 90nm strukturách a posléze v druhém čtvrtletí na jádro Albany. Od přechodu lze opět čekat jistou, ne však příliš velkou úsporu energie. Podstatnější bude pro nejmobilnější notebooky vývoj úsporné nízkonapěťové verze procesoru Sempron - ten se dočká svého nástupce až v druhém čtvrtletí s jádrem Roma.
Žel, AMD v rámci této mapy procesorů neuvádí, jak se mají nové modely lišit od již existujících - ani vyhledávání na stránkách AMD nedává žádné smysluplné výsledky. Pokud víte více, podělte se s námi o detaily v diskusi pod článkem.