Jak vyrobit notebook (3)

aktualizováno 
V dnešní části povídání o výrobě notebooků se podíváme na především na procesory, které jsou nejen v případě notebooků srdcem počítačů.

Minule jsme slíbili, že si dnes budeme povídat o procesorech v noteboocích. Jak už u nás bývá ale zvykem, řeč bude nejenom o procesorech. Přestože notebooky nemají příliš mnoho zařízení, která by se svou konstrukcí nějak diametrálně lišila od svých kolegů ve stolních PC, výjimky se najít dají. Jednou z nich jsou polohovací zařízení. Začněme ale procesory.

Procesory (ať už jeden nebo více) jsou srdcem každého počítače. U běžných stolních počítačů jejich výroba jede jako na běžícím pásu, a tak si pan Gordon Moore (zakladatel firmy Intel) může mnout ruce (Mooreův zákon skutečně přesně popisuje růst výkonu procesorů - ten (výkon, nikoli jeho růst!) se každých 18 - 24 měsíců zdvojnásobuje). Dá se říct, že první procesory do notebooků byly totožné s těmi, co se montovaly do stolních PC. To je třeba příklad čipu Intel 8086. Krátce poté, co byl v roce 1977 uveden na trh (byla to firma IBM, která jej začala montovat do svých počítačů IBM XT), přišly i další firmy, které jej umístily do svých strojů. Jako jeden z prvních výrobců, který tento procesor namontoval do laptopu, byla Toshiba. Když si dnes vzpomenu na laptop od Toshiby, který jsem viděl na vlastní oči, vůbec se nedivým tomu, že do počítače byl namontován procesor ze stolního kolegy. Laptop byl velký skoro jako papír formátu A3 (neberte to jako posměch firmě Toshiba, protože její dnešní notebooky jsou jedněmi z nejlepších!), silný byl jako cihla a vážil víc než já, když jsem se narodil :-). Prvním procesorem, který byl vyroben speciálně pro notebooky, byla 386ka. Nesla označení 80386SL. Jejím hlavním přínosem byla snížená spotřeba (ta se ale ani zdaleka neblížila současnému standardu 8W), ale nevýhodou nižší výpočetní výkon kvůli menšímu počtu integrovaných tranzistorů. Následovala čtyřiosmšestka se sníženou spotřebou (ale opět na úkor výkonu) a poté již přišla doba Pentií.

Skutečný boom procesorů do notebooků nastal ale až v posledních letech. To si nejspíš výrobci uvědomili, že mobilní technika má perspektivu - a současná čísla o prodeji notebooků, mobilních telefonů, palmtopů aj. to jenom dokazují - a tak začali dodávat procesory, které jsou výkonově naprosto srovnatelné se stolními kolegy, ale mají mnohem nižší spotřebu. Jak ale dosáhnout stejného výkonu při nižší spotřebě?

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz