Jak vyrobit notebook (3)

V dnešní části povídání o výrobě notebooků se podíváme na především na procesory, které jsou nejen v případě notebooků srdcem počítačů.

Minule jsme slíbili, že si dnes budeme povídat o procesorech v noteboocích. Jak už u nás bývá ale zvykem, řeč bude nejenom o procesorech. Přestože notebooky nemají příliš mnoho zařízení, která by se svou konstrukcí nějak diametrálně lišila od svých kolegů ve stolních PC, výjimky se najít dají. Jednou z nich jsou polohovací zařízení. Začněme ale procesory.

Procesory (ať už jeden nebo více) jsou srdcem každého počítače. U běžných stolních počítačů jejich výroba jede jako na běžícím pásu, a tak si pan Gordon Moore (zakladatel firmy Intel) může mnout ruce (Mooreův zákon skutečně přesně popisuje růst výkonu procesorů - ten (výkon, nikoli jeho růst!) se každých 18 - 24 měsíců zdvojnásobuje). Dá se říct, že první procesory do notebooků byly totožné s těmi, co se montovaly do stolních PC. To je třeba příklad čipu Intel 8086. Krátce poté, co byl v roce 1977 uveden na trh (byla to firma IBM, která jej začala montovat do svých počítačů IBM XT), přišly i další firmy, které jej umístily do svých strojů. Jako jeden z prvních výrobců, který tento procesor namontoval do laptopu, byla Toshiba. Když si dnes vzpomenu na laptop od Toshiby, který jsem viděl na vlastní oči, vůbec se nedivým tomu, že do počítače byl namontován procesor ze stolního kolegy. Laptop byl velký skoro jako papír formátu A3 (neberte to jako posměch firmě Toshiba, protože její dnešní notebooky jsou jedněmi z nejlepších!), silný byl jako cihla a vážil víc než já, když jsem se narodil :-). Prvním procesorem, který byl vyroben speciálně pro notebooky, byla 386ka. Nesla označení 80386SL. Jejím hlavním přínosem byla snížená spotřeba (ta se ale ani zdaleka neblížila současnému standardu 8W), ale nevýhodou nižší výpočetní výkon kvůli menšímu počtu integrovaných tranzistorů. Následovala čtyřiosmšestka se sníženou spotřebou (ale opět na úkor výkonu) a poté již přišla doba Pentií.

Skutečný boom procesorů do notebooků nastal ale až v posledních letech. To si nejspíš výrobci uvědomili, že mobilní technika má perspektivu - a současná čísla o prodeji notebooků, mobilních telefonů, palmtopů aj. to jenom dokazují - a tak začali dodávat procesory, které jsou výkonově naprosto srovnatelné se stolními kolegy, ale mají mnohem nižší spotřebu. Jak ale dosáhnout stejného výkonu při nižší spotřebě?