Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fantóm PIII/700 napodruhé

Gericom Phantom PIII/700 all-in-one recenze - 2.část: jak umí Gericom dokovat, zvládne - li síť, jak se na něm píše a mnoho dalšího z každodenního používání.
Gericom Phantom PIII/700 all-in-one recenze - 2.část

Dokovací a rozšiřovací možnosti

Rozhraní

Bez doku vlastně o nic standardního nepřijdete: 

  • ať starší PS/2, sériové, paralelní, VGA 
  • či notebookové infračervené, USB nebo PCMCIA, 
  • i integrovaná síť a faxmodem, 

Na co je tedy vlastně rozšiřující základna? 

Tak především jde o mechaniky, které se nevešly do těla notebooku: větší 5,25 palcová pozice pojme DVD, CDROM či CD-R/RW mechaniku, menší 3,5 palcový modul diskety můžete zaměnit za Zip, LS120 či druhý pevný disk, třetí prázdný prostor může pojmout sekundární akumulátor, který prodlouží dobu provozu na o cca 60 až 100 procent - podle počtu zařízení v základně.

Bonus v ceně

Mimo pozic pro moduly však nabízí ještě rozhraní, která zatím nejsou standardem, ale k dobrému vychování patří - Phantom v mobilním doku se tak skutečně vyrovnává stolnímu PC: videovýstup na TV a dva FireWire (IEEE1394) konektory - jeden 6ti vývodový a jeden 4vývodový (první je typický pro počítačové periferie, druhý je takřka univerzálně nasazen v digitálních videokamerách). Vlastníci digitálních videokamer tak získávají ideální protějšek své HiFi techniky - notebook má dostatek výkonu pro editaci videa, žel vzhledem ke krátké době recenze jsme nemohli otestovat Phantom s některou z videokamer.

Ergonomie a zpracování notebooku

Rozložení klávesnice

Zatím se zdál být Phantom skutečně povedeným kouskem, avšak asi ještě nikdo nevyrobil dokonalý notebook: klávesnice je zde svým rozložením, i provedením vzatá zkrátka více než musela být. Pro nedostatek prostoru tu naleznete kurzorové téčko neoddělené od ostatních kláves, takže občas skočíte o stránku dále s PgDn, který leží hned vedle šipky nahoru. Mrzel mne také pravý Shift "okradený" o šířku jednou ze šipek.

Sympatický je naopak Delete zcela v horním levém rohu, kde jej spolehlivě najdete i přes jeho menší velikost. Ostatní klávesy se sem vešly většinou všechny, dokonce i zdvojený Alt a Ctrl, či klávesy Okno a Vlastnosti na svých tradičních místech. Chvíli času strávíte nad hledáním znaku "°" či anglického "~", tato klávesa se "zatoulala" vedle F12 - vzhledem k minimálnímu využití těchto znaků by to však nemělo vadit.

Provedení a vedení

Při psaní si zvykněte na hlasitější projev této klávesnice: odezvu dává najevo výrazným kliknutím - to není plus či mínus, záleží na co jste zvyklí, zpětná vazba je ideální. Vedení kláves by mohlo doznat zlepšení, na můj vkus byla klávesnice v některých oblastech méně stabilní než bych čekal - lehounce se prohnula. Zvyknete si, ale stačilo by ji zřejmě tak na cca třech místech vypodložit a nabylo by co namítat.

Rozbijte si mne!

Snad to nikdo nebude zkoušet, ale život notebooku může být dobrodružství, a pak přijde vhod magnéziové vyztužení konstrukce - hořčíkové slitiny zaručují vyšší odolnost proti nárazům i v tahu, snižují hmotnost a celkově zlepšují šance notebooku na přežití (ale také zvyšují náklady produkce). Magnéziem je vyztužen pouze notebook, báze je standardně plastová - přeci jen, samotná báze je v podstatě jen prázdný prostor s několika málo integrovanými obvody, oproti elektronikou přecpanému notebooku - z mého pohledu účelný kompromis mezi cenou a odolností.

Dok a notebook

Poněvadž jsem jej instaloval sám, byl jsem smířen s tím, že některé funkce asi nevyladím tak, jako technici Gericomu - avšak notebook překvapil: i s pouze "uživatelským" nastavením byl schopen za provozu zadokovat a oddokovat, včetně korektního rozpoznání či dočasného zakázání DVD a disketové mechaniky. Asi nejhorší test ho potkal, když jsem jej chtěl ukázat kolegovi a těsně před tím jsem na něm spustil grafický benchmark - notebook se i přes současné provádění náročných 3D simulací spolehlivě oddokoval, bez předchozího upozornění a po několika vteřinách, kdy si upravil vnitřní nastavení, byl plně k dispozici, tentokrát již v nejmobilnější formě.

Oddokování se provádí velmi jednoduše - stříbrnou páčkou na pravé straně základny - vedle je ještě tlačítko, které má zřejmě nahlásit počítači, ze chcete notebook vyjmout z doku (jak jsem poněkud drasticky dokázal, funguje to i bez něj).

Omezení a možné nevýhody

Nakonec si nechám (slíbená:-) omezení, která jsou Phantomu dána jaksi již konstrukčně:

  • pokud potřebujete naprosto nutně pro svoji práci CDROM či DVD, Phantom není notebook pro Vás, ať přes kabel či mobilní základnu, ani v jednom provedení to není vhodná alternativa k obyčejnému modulárnímu notebooku - pokud však přistupuje k CD ne zrovna každých pět minut, obě varianty jsou použitelné.
  • totéž platí pro lidi závislé na multimédiích - Phantom má sice dostatečně silné stereo reproduktory již v těle, ale video si na cestě prohlédnete jen přes kabel či základnu, nebo si jej nahrajte na velký disk - přímo na cestách z DVD jen při připojené základně či přes kabel.
  • pokud plánujete používat Phantom hodně pouze v jeho "holé" verzi, onen 20 GB disk je to pravé, možná by stačil i 10 GB, ale menší určitě ne - hodně dat, které s sebou jinak nosíte na CD, se pak vyplatí uložit na disk.
  • při práci na notebooku zasunutém v doku je třeba si zvyknout na dvojnásobnou tloušťku celé sestavy - oproti nízkému notebooku je to nezvyk, pracovat o pár centimetrů výše.

Další výtka je již spíše teoretická - základna, která pojme tři druhy modulů, je řešena prakticky, ale na druhé straně, její velikost by stačila i na pojmutí dvou modulů velikosti 5,25 palce, ne 1x 3,5" a 1x 5,25" - čímž by uživatel dostal možnost například současně použít DVD a CD-RW mechaniku pro kopírování CD. A poslední poznámka si zaslouží vlastní odstavec...

Mobilita a mobilita

Na jedné straně máte hmotnost a velikost, kterou Vás notebook zatíží, na opačné straně dobu provozu a výkon - Phantom je sice velmi lehký a snadno přenosný (mobilita jako fyzické rozměry), avšak při miniaturizaci komponent i jeho akumulátor doznal "zmenšení" - a doba provozu tím trpí (druhá dimenze mobility, ta neméně důležitá).

Oproti třem až čtyřem hodinám délky provozu, které dosahují šampióni v modulárních noteboocích, Phantom Vám nabídne poněkud přízemnější dvě až dvě a půl - k třem se takřka nelze dostat, blízko ke dvěma by Vás měl doprovázet i za extrémních podmínek. Toto platí, pokud budete pracovat s procesorem v úsporném režimu (takt 550 MHz) - při potřebě plného výkonu procesoru však může doba provozu klesnout i k 1,5 hodině.

Řešením je druhý akumulátor, jehož použití bych pro Phantom velmi doporučoval, určitě alespoň pokud požadujete plný mobilní výkon déle než na cca 1,5 hodiny mimo zásuvku nebo pokud se chystáte provozovat a často používat notebook s mobilní základnou: ta má i patřičný prostor pro sekundární akumulátor. I při méně frekventovaném mobilním nasazení druhý akumulátor využijete, při běžném provozu například můžete vzít notebook s sebou, vrátit se do po pár hodinách do kanceláře a tam na Vás bude čekat nabitý akumulátor v základně na druhé kolo práce "v poli".

Závěrem

Phantom je sázka na uživatele, který se necítí dobře ani v jedné z modelových kategorií, pro které jsou většinou notebooky navrhovány (ultralehké - časté cestování / modulární - běžné požadavky / all-in-one - náhrada stolního PC). Phantom nabízí dostatek výkonu, dostatek prostoru, dostatek periferií, a přesto i širokou variabilitu podle potřeb použití: dnes to může být ultralehký notebook, zítra stolní videostřižna a pozítří all-in-one na delší pobyt třeba na chatě.

Ač to slovo nezmiňuji pro jeho příliš časté neodůvodněné použití rád, myslím, že u Phantomu je na místě - inovativní notebook, který nepřichází od někoho z velké notebookové pětky, přesto má všechny znaky pokročilého designu a vývoje: nízká váha, značná mobilita, integrovaná komunikace včetně všech obvyklých rozhraní, obětovány jsou pouze externích mechanik, na druhé straně s rozšiřující základnou Phantom vystupuje jako kompetentní partner, jehož spektrum nasazení se vyrovná i výkonným stolním počítačům, stejně jako aplikační rychlost - to vše při ještě stále použitelné mobilitě.

Upozornění pro koupěchtivé: Podle zpráv ze společnosti SCOS budou Phantomy v dostatečném množství na českém trhu až po Novém roce. Kdo si jej tedy přál pod stromeček, musí si počkat na lednové třeba narozeniny.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 1 příspěvek

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 4 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...