Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je pro vás lepší desktop nebo počítač „vše v jednom“? Radíme s výběrem

Trhu s počítači zcela dominují notebooky. Pokud však nepotřebujete počítač stěhovat z místa na místo, může být ergonomicky mnohem zajímavější variantou klasický desktop nebo kompaktnější „all-in-one“, tedy počítač v monitoru. Na konkrétních příkladech si řekneme, která varianta má jaké přednosti a jaké slabiny.
All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ...

All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ... | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Desktop je tím, co bylo po desetiletí synonymem slova počítač, tedy ta škatule vedle monitoru, do které vedly všechny kabely a jednou za čas se do ní přikoupila nějaká karta nebo mechanika. Počítač „vše v jednom“ je jeho prostorově úspornější varianta – všechna elektronika počítače se schová do zad monitoru, do kterého jsou pak zapojeny i všechny periferie a na stole tak zůstane více volného místa.

Fyzická podoba je hlavní, ale samozřejmě ne jediný rozdíl. Ten asi nejpodstatnější se týká konfigurace – naprostá většina all-in-one počítačů využívá komponenty určené pro notebooky. Ty jsou snadněji uchladitelné, ale také méně výkonné. U většiny domácího použití to není žádný problém, notebookové komponenty mají výkonu dostatek, ale pokud hledáte stroj na náročné použití, můžete snadněji narazit na limit.

Desktopy taky zpravidla nabízí lepší možnosti budoucího rozšíření a upgradu, například výměnu a doplnění pevného disku nebo třeba výměnu grafické karty. Ne vždy je to ovšem tak jednoduché jak by mohlo.

Abychom vše ukázali na konkrétních příkladech, postavili jsme proti sobě desktop Acer TC-895 s monitorem Acer ED270R a all-in-one Acer C24-963. Původně jsme vybrali stroje v trochu jiných konfiguracích, ale vyprodané sklady distributorů s „castingem“ trochu zamávaly.

Desktop v konfiguraci s procesorem Core i5 10400F, grafickou kartou GeForce GTX 1650 se 4 GB RAM, 8 GB operační paměti, 512 GB SSD, 1 TB HDD přijde na 22 490 Kč. Počítač „vše v jednom“ pak v konfiguraci s Core i5-1053G1, vestavěným grafickým čipem UHD 920, 8 GB operační paměti a 1 TB SSD úložištěm na 21 990 Kč.

Cenu desktopu zvedá grafická karta GTX-1650, která samotně stojí zhruba 4 000 Kč. Úplně shodnou konfiguraci bez samostatné grafické karty jsme v nabídce nenašli, ale jinak shodná verze bez HDD stojí 16 490 Kč – ta má procesor ve verzi bez „F“, tedy s integrovaným grafickým jádrem UHD 630.

AiO

K desktopu je nutné přidat monitor, v případě 27"  ED270R s matným VA panelem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a 165 HZ zobrazením, filtrem modrého světla a flicker-free podsvětlením je k ceně nutné připočíst 5 290 Kč. Součástí počítače „vše v jednom“ je matný IPS displej taktéž s full HD rozlišením, potlačením modrého světla a snížením blikání podsvětlení (tzv. flicker-less, nikoli flicker-free).

Rozdíl dělá hlavně grafika a provoz na „všechna jádra“

Oba stroje absolvovaly stejnou skupinu výkonových testů, výsledky jsme shrnuli do tabulky.

AiOdesktop
PC Mark Extended2 7345 859
PC Mark3 7535 745
3D Mark Night Raid5 34128 967
3D Mark Time Spy4653 451
GeekBench 5.2 - CPU - jedno jádro1 0051037
GeekBench 5.2 - CPU - všechna jádra2 8434 221
GeekBench 5.2 - GPU - OCL5 27238 229
GeekBench 5.2 - GPU - CUDAbez podpory38 254
GeekBench 5.2 - GPU - Vulkan4 91632 980
CineBench R201 1483 096

Z výsledků jsou patrné zejména dvě věci – obří nárůst grafického výkonu u samostatné grafické karty GTX-1650, což poznáte nejen u her, ale i u různých aplikací schopných využívat výpočetní sílu grafického čipu. Druhým poznatkem je fakt, že procesory v obou sestavách nabízí velmi podobný výpočetní výkon jednoho jádra, ale u aplikací, které dokážou využít více jader najednou, má desktopový procesor poměrně výrazně navrch.

Při prohlížení internetu, práci v kancelářském balíku, přehrávání videa a hudby, komunikaci přes videokonferenční systémy nebo podobných činnostech v pohodě dostačuje úsporný procesor v „all-in-one“ počítači. Pokud pracujete i s videem, grafickými programy a občas si rádi zahrajete novější hry, pak oceníte výkonnější procesor a samostatnou grafickou kartu v desktopu.

Limity, které u desktopu nemusíte čekat

Jedním z tradičních argumentů pro pořízení desktopu je jeho snadná rozšiřitelnost a upgradovatelnost. Což obecně jednoznačně platí. Jak se však ukázalo u TC-895 v lákavě kompaktní skříni formátu micro-ATX, nemusí to platit vždy.

Jedním z omezení je jediný slot PCIe 1x, který nemůžete snadno použít. Je totiž umístěný těsně pod PCIe 16x, a tak jej zcela zakrývá grafická karta. I když - pomocí extenderu by s trochou snahy šlo přídavnou kartu do nejnižší pozice dostat. Výměnu grafické karty za výkonnější zase omezuje šachta pro montáž pevných disků – o moc větší/delší kartu do skříně nedostanete. I díky tomu se 500W ATX zdroje (80 Plus, Gold) od Chicony jeví jako zcela dostatečný.

Na motherboardu najdete dva M.2 sloty, v jednom je systémové SSD, ve druhém wifi/bluetooth karta. Pokud byste chtěli přidat SSD, musíte vyjmout bezdrátový adaptér. Naopak přidat HDD nebude problém, jsou zde volné dva SATA porty a také napájecí konektory. A je zde volný i jeden slot pro operační paměť DDR4-3200.

Do PCIe 1x nic nezapojíte, řešením může být extender.

Pokud kupujete desktop s vidinou, že jej budete chtít postupně vylepšovat a doplňovat, volte raději stroj s motherboardem standardní velikosti ATX a větší skříní. Pokud se chcete vydat cestou malého počítače, zkontrolujte si, zda je ve skříni dost místa a zda jsou pro vaše plány k dispozici vhodné sloty.

U počítače „vše v jednom“ není uživatelsky snadno rozšířitelné či uprgadovatelné prakticky nic. Tak je to – mimo několika speciálů spíše z korporátní třídy – víceméně standardem.

Vnější konektivita a periferie

Z hlediska konektorové výbavy je výhoda na straně desktopu. Na zadní straně je připraveno 4x USB 3.0 a 2x USB 2.0, na přední straně 1x USB-C (s USB 3.2). Vepředu i vzadu jsou konektory pro sluchátka a mikrofon, vzadu i linkový vstup. Síťové připojení má na starost wifi karta standardu „ac“ současně s Bluetooth 5, metalické připojení pak gigabitový ethernetový port. Obrazový výstup je na jednom DVI a jednom HDMI portu. Nechybí čtečka SD karet.

Nabídka počítače „vše v jednom“ je skromnější – je zde 4x USB 3.0, 1x HDMI pro druhý monitor, gigabitový ethernet, stejná wifi/bluetooth karta, kombinovaný konektor pro sluchátka s mikrofonem a čtečka SD karet. Co mi chybí citelně, je USB-C konektor s USB 3.2 rozhraním, ten by dnes neměl chybět žádnému počítači.

Počítač „vše v jednom“ má výhodu v integraci některých periferií, jmenovitě webové kamery, mikrofonu a reproduktorů. Ty musíte k desktopu pořídit zvlášť (a obsadit jimi výše pochválený počet přípojných míst). Zkoušený Acer nás potěšil nadstandardně kvalitní kamerou, která nabízí velmi slušný obraz i v horších světelných podmínkách. Mikrofon snímá sice slabší, ale docela přirozeně znějící a výborně srozumitelný hlas. Vestavěné reproduktory plně vyhoví při konferenčních hovorech, poslechu mluveného slova z youtubových videí, pro hudbu a filmy ale raději připojíte buď externí reprosoustavy, nebo sluchátka.

Ticho může rozhodnout

Do rozhodovacího mixu při výběru domácího počítače by měla promluvit ještě jedna veličina. Hlučnost. A ta ve zkoušené dvojici hraje jasně ve prospěch počítače „vše v jednom“, který je velice tichý, téměř bezhlučný, i při vysokém vytížení procesoru.

V desktopu je aktivně chlazen napájecí zdroj, procesor, grafická karta a je zde i pevný disk s rotujícími plotnami, tedy mnohem více zdrojů hluku. Díky bohaté perforaci na boku i v zádech je jen minimálně odhlučněn – o poznání hlučnější než jeho souputník je i bez zátěže, pokud procesoru a grafické kartě více naložíte, stane se hlučným tak, že bychom jej raději viděli pod stolem než na stole. Upřímně - tišší desktopy jsme už videli i mezi herními stroji.

Jaké formě počítače dáváte doma přednost?

celkem hlasů: 928
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. ledna 2021. Anketa je uzavřena.
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dobrý ve spoustě ohledů, ale připlatíte si. Test Motoroly Edge 50 Pro

Motorola Edge 50 Pro

Nový model Edge 50 Pro od Motoroly pokračuje v budování zajímavé špičkové série telefonů. Není to...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

Honor Pad 9

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

Levná sluchátka v testu

Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

Doplňkový fotografický set pro Xiaomi 14 Ultra

VIDEO Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

Výhodný supersmartphone, který se hodně chlubí. Test Honoru Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro je špičkový smartphone bez jakýchkoli kompromisů ve výbavě. A Honor ho nabízí za...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 75 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 35 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 46 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 21 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Funkce Windows 11, které jsou zatím ve vývoji a možná se jich ani nedočkáme

v diskusi je 1 příspěvek

4. června 2024

Testovací verze Windows 11 ukazují možné nové funkce tohoto systému. V přípravě je například změna...

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Prohlížeč se schopnostmi, které v jiných jen tak nenajdete

v diskusi je 8 příspěvků

3. června 2024

Vivaldi je multiplatformní internetový prohlížeč. Netěší se sice tak velkému zájmu uživatelů jako...

Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, chce odtud přivézt vzorky

v diskusi je 42 příspěvků

2. června 2024  11:35

Číně se podařil další krok v plánu, který jí umožní stát se prvním státem, která doveze na Zemi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...