Compaq Evo N115 AthlonXP 1.2G - s AMD na palubě

Dokončení recenze Compaqu s mobilním Athlonem XP - dnes se podíváme na detaily, které nás potěšily, i zklamaly, na mobilitu a výdrž a jak se s Athlonovským Evem pracuje.
Detaily - plus i mínus

To, co nás nepřesvědčilo, bylo integrování pouze jednoho PCMCIA slotu, ačkoliv existoval prostor pro dva - druhý konektor byl prostě "uspořen". Podobně se nedostalo na třetí line-in zvukový konektor, z nadstandardních rozhraní Compaq disponuje S-video konektorem, ale nedostalo se na sériový konektor, často žel potřebný například pro komunikaci s mobilním telefonem. (V této třídě nebylo možné očekávat, že by místo záslepky na zadní straně notebook nabídl i FireWire - ale bylo by to pěkné.)

Příjemné je s lehkou nadsázkou takřka vše ostatní - od displeje se solidní kvalitou obrazu, přes klávesnici, která sice "kliká" více než je obvyklé. až k volně difinovatelným tlačítkům pod displejem a celkovému tvaru notebooku, který se zasunuje do aktovky a i přes all-in-one koncepci a standardní tříkilogramovou váhu nosí snadno.

Ergonomie práce

Příjemná je na Evu jaho klávesnice - u rozdělení kláves lze vytknout jen málo, vydělené kurzorové téčko je velmi potěšující, stejně jako fakt, že žádná z podstatných kláves nechybí, alternativní ovládací funkce jsou popsány na odpovídajícch kláves poměrně srozumitelnými obrázky. Touchpad je doplněn o kolébkové čtyřsměrové tlačítko, které usnadňuje ovládání nejpoužívanějších aplikací.

14,1 palcový displej a velká opěrka klávesnice šetří obojí - jak oči, tak ruce, na notebooku se dá psát s obdobnou mírou pohodlí jak ve vlaku či autobuse, tak v kanceláři. Trochu komplikovaný je mechanismus výměny akumulátoru, na poprvé jsem to pouhou intuicí nezvládl.

Mobilita a výdrž

Standardní možnosti, standardní velikost - Compaq Evo N115 v této kategorii nepřišel s ničím převratným: notebook velikosti standardní pro třídu all-in-one notebooků, přesahující list A4 o pár centimetrů v obou směrech, s akceptovatelnou tloušťkou. Od ostatních notebooků jej odlišuje jeho zaoblení hran a kombinace stříbrné šedi s černou, jinak by se zcela ztratil v mase ostatních notebooků. Podobně je to s hmotností - neurazí ani nepřekvapí.

Méně příjemné to bylo s dobou provozu na akumulátory, i po plném nabití notebook odmítal v nepříliš náročném provozu přesáhnout 2,5 hodiny provozu - a při náročnějších aplikacích byly i dvě hodiny úspěchem. V této disciplíně nás Evo N115 nepřesvědčilo. Jen průměrný až lehce podprůměrný výsledek - zřejmě se na tom podepsala vysoká frekvence procesoru.

Závěrem

Compaq Evo N115 s mobilním Athlonem je určitě technologický bonbónek, který dokazuje, že AMD má na Intel i v mobilní oblasti. Z našeho pohledu však v současné době Athlon ztrácí na podobně výkonný Celeron a Pentium III-M především v cenové oblasti, paradoxně právě tam, kde AMD vždy kralovalo. Solidně vybavený notebook, s většinou potřebného a pokud nekladete nejvyšší nároky na průtok paměti a výkon grafické karty, může dobře posloužit i v náročných podmínkách.

Předchozí část recenze naleznete zde.