Co dělat při poruše FAT?

aktualizováno 
Určitě se vám někdy stalo, že jste si byli jisti uložením dat, a přesto jste je na disku nenašli. Co dělat v takovém případě?

Je-li FAT poškozena, ať už poruchou hardwaru, softwarovou chybou nebo třeba působením viru, zůstávají sice většinou stále ještě všechna data na disku, nejsou však už pro uživatele dosažitelná, protožeoperační systém není bez FAT schopen dát dohromady jednotlivé clustery patřící k danému souboru. V takových případech může mít neocenitelný význam už zmíněná kopie FAT. Nelze se však spoléhat pouze na ni samotnou, neboť i ona může nešťastnou náhodu utrpět nějakou újmu.

Norton UtilitiesTakovým situacím lze předcházet pomocí utilit, které - nezávisle na už existující kopii FAT - zhotoví další obraz této důležité součásti pevného disku: např. pomocný program Image z Norton Utilities zapíše data ze spouš- těcího sektoru pevného disku, hlavního adresáře a FAT do souboru s názvem IMAGE.DAT. S pomocí tohoto souboru pak mohou další nástroje, Unformat a Unerase, znovu vytvořit tyto úseky a smazané soubory podle okolností zachránit. Jaké jsou vyhlídky na úspěšné restaurování, závisí na tom, jak často se od vytvoření posledního souboru Image zapisovalo na pevný disk a jak moc se tak mezitím změnilaFAT.

Ale i když se od té doby nezapisovalo na pevný disk vůbec, pomůže soubor Image jen málo, pokud jej kvůli poruše FAT už nelze přečíst. Kdo si tedy chce být absolutně jistý, nejenže nechá při každém spuštění počítače vytvořit nový soubor Image, ale nezapomene si tento soubor zkopírovat ještě na disketu.

Možnost návratu smazaných dat z "věčných lovišť" však v sobě skrývá i jedno nebezpečí. Kdo chce zabránit tomu, aby se důvěrná data nedostala do nepovolaných rukou, musí učinit lepší ochranná opatření než jenom smazat příslušný soubor příkazem operačního systému. Protože jím, a také obdobnými příkazy pod Windows, Nortonovým Commanderem nebo jiným prostředím, pouze uvolňujete clustery obsazené tímto souborem pro nějaký budoucí zápis, data samotná smazána nebyla. Totéž platí i při formátování diskety: FAT se vynuluje, ale data zůstanou normálně zachována. Teprve parametr /U příkazu format smaže všechna data na nosiči nenávratně.
Největší jistotu poskytují utility jako WipeInfo (součást Norton Utilities). Přepisují "brizantní" data hned v několika průchodech a splňují tak dokonce i "Mazací předpisy USA". Podle potřeby se tímto způsobem vymažou buď jednotlivé soubory, nebo kompletní nosiče dat až do posledního bitu.

Neschopní musí z kola ven

Při formátování diskety se tu a tam dozvíte, že se na disketě nacházejí i defektní úseky. Jelikož by pokus umístit do poškozeného sektoru data určitě přinesl řadu problémů, jsou tyto oblasti už při formátování vyloučeny z dalšího možného používání. Clustery s vadnými sektory obdrží v položce FAT zápis FF7 (12bitová FAT) nebo FFF7 (šestnáctibitová FAT). Tím jsou ze hry venku a nemohou už způsobit žádnou škodu. Předpokladem pro zjištěnídefektních sektorů při formátování však je, že se příkaz format vyvolá bez parametru /Q, neboť jinak by proběhlo rychlé formátování bez prověření nosiče dat.

V životě pevného disku však bohužel může dojít také k tomu, že během času ten či onen sektor přestane být tím, čím kdysi býval. Vinu na tom mohou mít silné otřesy disku, magnetická pole nebo také únava materiálu. V každém případě doporučujeme ponechat tyto onemocnělé sektory v klidu, abychom se nedočkali nemilých překvapení. Pomocné programy jako scandisk nebo Norton Disk Doktor si vezmou pevný disk pod lupu a vyhledají mimo jiné také defektní sektory. Ty pak označí (stejně jako při formátování) za "bad sector" (špatný sektor), čímž je vyloučí z dalšího používání. Pokud se v těchto defektních sektorech nacházejí data, pokusí se tyto utility zachránit, co se dá, a zapíší všechno, co ještě dokázaly přečíst, do jiného, bezvadného sektoru.

V příštím díle si povíme něco okatastrofách, které mohou FAT tabulky způsobit a scénářích, jak takovým nepříjemnostem zabránit.

 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Najdete na iDNES.cz