Chcete perfektní kompaktní server ? Freecom Storage Gateway 3 umí takřka vše

Storage Gateway 3 nabízí webserver a ftp přístup, zvládá ovládat tiskárny a standardní USB zařízení, nabízí sdílený prostor až 500 GB na interním disku - a další takřka neomezenou externí kapacitu přes rozhraní Serial ATA. Zprostředkuje přístup na Internet - a rozdělí jej do domácí sítě. A vejde se málem do kapsy.

Centrum malé sítě - disk, ftp a web server, router, tiskový a USB server

Freecom chce domácnostem a menším firmám do 20 zaměstnanců nabídnout kombinované síťové řešení, které by mělo vyřešit většinu požadavků na síťové prostředí. Webový a ftp server, současně se síťovým úložištěm dat, se sdílenými periferiemi USB a tiskárnami, se zálohovacím diskem připojeným externě přes Serial ATA - to vše přístupné přes čtveřici Ethernet portů (1x WAN pro přístup do vnějších sítí - například Internet, 3x LAN - switch pro interní síť).

Přes port WAN lze připojit zařízení k ADSL, SDSL či kabelovému modemu - a zajistit spojení pomocí integravaného firewallu. K bezpečnému připojení do vnitřní sítě lze použít FSG-3 i jako multikanálový server pro virtuální privátní síť (VPN). Přístupová práva na jednotlivé služby lze nastavit jak pro jednotlivé uživatele, tak pro celé skupiny. Totéž platí pro oddělenou možnost správy ftp serveru přístupného zvenčí. Navíc lze FSG používat i jako DNS a webový server, přístupný jak z vnitřní sítě (intranet), tak zvnější - jako klasický webový server přístupný z Internetu. Přístup je možný vzdáleně přes Secure Shell stejně tak jako přes webové rozhraní.

Srdce od ARM, systém odvozený z Linuxu

Srdcem celého univerzálního systému - ve své podstatě ideálního miniserveru - je procesor Intel, ale ne z rodiny Pentium 4 či Pentium M. Z PDA a přerostlých organizérů známý procesor ARM je tu ve verzi ARM9 s rychlostí 266 MHz, podporovaný 4 MB Flash paměti a 64 MB operační paměti SDRAM. Jako operační systém je použita minivarianta Linuxu - Embedded Linux, kterou lze snadno updatovat podle potřeby. A dokonce si ji lze podle vlastních představ modifikovat - Freecom nabídne kompletní web, kde bude odpovídajíc GPL zveřejněno vše potřebné.

Oproti PDA je Freecom vybaven vlastním chlazením, s teplotní regulací. Spíše než kvůli procesoru je však chlazení zřejmě potřeba kvůli integrovanému disku - ten nabízí kapacity od 160 GB (s cenou 329 euro) až do 500 GB (za 729 euro). Škoda, že není k mání verze bez vlastního disku, který by si nainstaloval sám uživatel podle svého gusta a potřeby - otázkou by však bylo, jak vhodně distribuovat operační systém. Dodaný software zahrnuje dvě licence zálohovací aplikace Acronic TrueImage, se kterou lze vytvořit obrazy disků pracovních stanic. Freecom dává na FSG-3 záruku dva roky a neomezenou podporu zdarma.

Komentář redakce

Překvapují nás až neuvěřitelně nízké specifikace - prakticky lze říci, že jakékoliv PDA by bylo schopno pohánět malou firmu. Pro srovnání si představme, jakým vybavením by musel disponovat podobně vybavený server s operačním systémem Windows 2000 Server Edition, případně ještě novější verze. Embedded Linux si tu vystačí s opravdovým málem - se specifikacemi PDA je schopen nabídnout kompletní funkcionalitu pro malou síť. Otázkou je, jak si takovýto miniserver poradí při vyšším zatížení.

V současné verzi nám navíc "chybí" pár vlastností. Co třeba integrovaný DSL modem, bezdrátový přístupový bod a gigabitový switch? Nicméně něco podobného již od podzimu Freecom plánuje - zatím tam chybí DSL modem. Ale bezdrátová síť WLAN a gigabitové porty mají patřit v následujícím, ještě rozšířeném modelu ke standardnímu vybavení. Potom už Freecom bude mít v nabídce opravdu jedinečný mini-server, který bude ozdobou každé firmy či domácího nadšence. A bude nabízet takřka neomezený prostor pro vlastní modifikace díky Linuxu a GPL...