Ceny: Grafické karty od ATI o 25% levnější, Nvidie za tisícovku

aktualizováno 
Ceny klesají u většiny v tomto přehledu sledovaných produktů. Špatná zpráva ale je, že se u pevných disků snížila záruční doba. Naopak potěšit mohou nové ceny grafických karet a některých vysokokapacitních flash pamětí.
Několik novinek vás čeká v přehledu cen grafických karet, flash pamětí a pevných disků. Jednou z nich je snížení záruční doby na HDD, další nové produkty přibyly například do flash pamětí a obměnila se celá jedna řada pevných disků.

Grafické karty

Společnost Nvidia představila tento týden svou dlouho očekávanou novinku s kódovým názvem NV30 a označením GeForce FX. Možná i to pomohlo cenám grafických karet o pár korunek dolů. Rozhodně lze ale před vánoci očekávat ještě nějaké zlevnění.

ATI

Grafické karty společnosti ATI se zatím hřejí na výsluní pozornosti a maximálního výkonu. Nvidia doufá, že tomu učiní přítrž jejich novinka z Comdexu. Zatím ale ceny většiny námi sledovaných grafik od ATI utěšeně klesají, až na jednu výjimku, kterou je 64MB model karty Radeon 8500. Ta za měsíc zdražila o více než 18 procent a prodává se za cca 3600 korun. Náladu vám ale může spravit její verze LE, která je o čtvrtinu levnější než před čtyřmi týdny. Její cena se pohybuje kolem 2800 korun.

Graf vývoje cen karet nvIDIA a ATI 

Nvidia

Karty GeForce společnosti Nvidia zatím cenově výrazně nereagovaly na představenou novinku NV30. Možná je to dáno tím, že její uvedení na trh se o něco málo pozdrží. Nejvýraznější slevu jsme zaznamenali u modelu GF2 MX-200, který je o téměř 13 % levnější než při posledním cenovém přehledu. To znamená, že se současná cena pohybuje nad 1000 korun. Naopak největší nárůst ceny proběhl u karty GeForce4 MX 420, která nabrala během měsíce více než 6 %. Obchodníci ji tedy nabízejí za přibližně 2100 korun.

Pevné disky

U disků Seagate, Maxtor i IBM počítejte s jednoroční zárukou, kterou si však při zaplacení několika set korun můžete nechat prodloužit. Když se to vezme do důsledků, tak pokud by disky zůstaly na své předchozí ceně, v podstatě by zdražily.

IBM

Od 43. týdne nahradily u disků IBM verzi 120 GXP řadou 180 GXP. Přestože všechny disky zlevňovaly, nenahradilo to ani v jednom případě ztrátu záruční doby. O 6 % levnější je v tomto týdnu Deskstar s kapacitou 80 GB. Prodává se za něco více než 4000 Kč.

Graf vývoje cen HDD o velikosti 60 GB 

Seagate

U disků Seagate došlo, i přes snížení záruční doby o dva roky, ke zdražení. To postihlo 40GB Barracudu IV. Je nyní dražší o necelá 2 %. Prodejní cena se tak zvýšila na cca 3000 korun. Je navíc zajímavé, že cena tohoto produktu roste již desátým týdnem. Jinak je o téměř 4 % levnější 80GB disk, který by vás měl při případné koupi stát kolem 4000 korun.

 Graf vývoje cen HDD o velikosti 80 GB

Maxtor

Maxtor přivezl na Comdex 2002 ukázat pevný disk s kapacitou 250 GB, blíže o něm se můžete dočíst zde. V našem cenovém přehledu se mezi disky DimondMax objevil jeden model, který také překvapil – bohužel ve špatném slova smyslu. Snížení záruky a navíc nárůst ceny o více než 10 % je nepříliš pěkná vizitka pro 40GB harddisk od Maxtoru. Potenciální zájemce si jej může koupit za přibližně 3000 korun. Naopak o téměř 5 procent levnější je momentálně 80GB DimondMax s cenou kolem 3800 korun.

Flash paměti

Na letošním Comdexu se objevila 3GB flash paměťová karta typu Compact Flash. To sice nijak výrazně nezahýbalo s cenami dosavadních modulů, ale podpořilo to naše rozhodnutí přidat do přehledu modul CF s kapacitou 512 MB.

Compact Flash

Opravdu příjemné cenové poklesy nám připravila paměťová média Compact Flash. Tyto karty s kapacitou 128 MB a 256 MB, nyní seženete o téměř 8 % procent levněji než před měsícem. Za CF s menší kapacitou tedy zaplatíte kolem 1500 korun a za 256 MB pak 2900 korun. Naposledy zmíněná karta se také jeví co do poměru "cena/kapacita" jako nejlepší koupě.

Graf vývoje cen SM a CF karet ̈

Smart Media

V tomto případě došlo k minimálním cenovým výkyvům, které nepřekročily hranici 2,5 %. Proto za 64 MB zaplatíte o něco více než 850 korun a za dvojnásobnou kapacitu pak cca 1700 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz